Zkušený Josef Pinkava v polovině osmdesátých let přidal do svého režisérského portfolia prázdninový příběh ostravského dívčího pěveckého sboru, který se kvůli omylu svého sbormistra Františka Přikryla vydá na svérázné „turné“. František si totiž splete termín soutěže – a sboru, ani jeho vedoucím není okamžitý návrat domů po chuti. Rozhodnou se vystupovat tam, kde o ně bude zájem, což má samozřejmě vliv i na jejich repertoár. Zatímco na diskotéce vzbudí zájem parodie písničky Nadi Urbánkové, v zámečku zaujme posluchače spíš Gounodova klasika Ave Maria. Soupeření dvou sólistek – Marty a Gábiny – ovšem nakonec dopadne lidským i hudebním smírem… Snímek, v němž si roli sbormistra zahrál Zdeněk Řehoř, se opírá o rozvolněnou letní atmosféru a o hudební čísla, inscenovaná v atraktivních lokacích (Prachovské skály, zámek Humprecht u Sobotky).
Dívčí pěvecký sbor ostravského Domu kultury pod vedením sbormistra Františka Přikryla se chystá na soutěž v Kamenici pod Troskami. Mezi dívkami vynikají čtrnáctiletá Marta a Gábina. Po příjezdu do Kamenice se ukáže, že se Přikryl spletl. Soutěž se koná až za dva měsíce. Ani Přikryl ani děvčata se nechtějí do Ostravy vrátit. Když najdou bydlení, ekonom Dostál a sbormistr se snaží najít možnost, kde by sbor mohl vystoupit. Dívky zatím nacvičují na různých místech a vzbuzují pozornost místních chlapců. Koncert v kasárnách je přerušen cvičným poplachem, takže dívky zůstanou samy. Na večerní diskotéce zazpívá Marta Smetanovu Skřivánčí píseň, ale mládeži se víc líbí Gábina s parodií písničky Nadi Urbánkové Nic moc. Marta je nešťastná a neutěší ji ani malá Míša,která jí nabízí, aby si pohladila pro štěstí její plyšovou kočku.Marta ze smutku a hněvu zničí Gábině šaty pro hudební vystoupení.V soboteckém zámečku vzbudí Marta nadšení provedením Gounodovy Ave Maria. Pochválí ji Gábina. Na večerní koncert na rozloučenou si Marta oblékne Gábiny šaty s ustřiženými rukávy a obě dívky společně zazpívají melodii z Čajkovského koncertu b-moll. A tak se zájezd přes počáteční obtíže přece jen vydařil. „Při výletu do Prachovských skal si s chutí zazpívají uprostřed skalního města.
nejmladší sboristka Míša Kratochvílová
sólistka Marta Skálová
sólistka Gábina Šámalová
David Palička, Pavlin bratr
Jožin Řezníček zvaný Travolta
fotbalista Dan Kroupa
sbormistr František Přikryl
předsedkyně sboru Pavla Paličková
Bedřiška Holinová zvaná Vzorňačka
Hedvika Buchalová zvaná Vzorňačka
organizátor Josef Dostál zvaný Tarzan
úřednice Anička Kroupová, matka Dana
zdravotnice Zdenička Čapilová zvaná Zrzka
kulturní referent MNV Vycpálek
hlídač v třešňovém sadu
diskžokej John Řezníček, Jožinův bratr
klavírista sboru Karel Šebestík
vrchní v zahradní restauraci
major v kasárnách
průvodce ve skalním městě
kastelán zámku Humprecht
Míšina babička
divák
Bobby
úřednice zájmové umělecké činnosti Cibulková
Zuzana Paličková
členky:
fotbalista
fotbalista
fotbalista
fotbalista
fotbalista
fotbalista
fotbalista
číšník
hlas Marty
hlas Johna Řezníčka
Hana Pinkavová, Josef Sandr
Zdeňka Tkadlečková, Taťána Havlíčková
Miloš Mališka, Petr Hlisnikovský
Müller Alois (2), Lenka Tauferová, Josef Vojtášek
Věra Kopecká, Jiří Zemanec
Kamil Spáčil
Jaromír Richter, Rudolf Bernatík
Ladislav Procházka, Zdeněk Skaunic, Milan Pecák, Vlasta Malotová, Marie Vrlová, Lenka Pešková
Jakob Gallus-Handl (Ráno vešla hudba k nám), Charles François Gounod (Ave Maria), Oreste Ravanello (Ať hudba zní), Bernhard Flies (Ukolébavka /Schlafe, mein Prinzchen/), Petr Iljič Čajkovskij (Klavírní koncert b moll), Claude Debussy (Svit luny /Clair de Lune/), Bedřich Smetana (Hubička /Skřivánčí píseň/), Georges Bizet (Carmen /Toreadore smělý/), Ronald Binge (Alžbětinská serenáda), Johann Sebastian Bach, Franz Schubert, Otmar Mácha
FISYO, Studiová skupina
Zdeněk John (FISYO)
Píseň z konce století, Máme víc nápadů, Můj dědeček mě učívával jódlovat, Až mi jednou nezavoláš, Hvězda na vrbě, Skřivánčí píseň, Nic moc, Ukolébavka /Princi, můj malinký, spi/, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Červená řeka /Red River Valley/, Škola na dovolenou, Halekačka, Ať hudba zní, Ó, hřebíčku zahradnický, Vysoký jalovec, Mořeplavec
Zdeněk John (Píseň z konce století), Zdeněk John (Máme víc nápadů), Václav Hybš (Můj dědeček mě učívával jódlovat), Michal David (Až mi jednou nezavoláš), Karel Mareš (Hvězda na vrbě), Bedřich Smetana (Skřivánčí píseň), Jiří Brabec (Nic moc), Bernhard Flies (Ukolébavka /Princi, můj malinký, spi/), Karel Svoboda (Kdepak ty ptáčku hnízdo máš), tradicionál (Červená řeka /Red River Valley/), Zdeněk John (Škola na dovolenou), lidová píseň (Halekačka), Otmar Mácha (Halekačka) (úprava), Oreste Ravanello (Ať hudba zní), lidová píseň (Ó, hřebíčku zahradnický), Jan Vičař (Mořeplavec)
Ondřej Suchý (Píseň z konce století), Ondřej Suchý (Máme víc nápadů), Zdeněk Borovec (Můj dědeček mě učívával jódlovat), Richard Bergman (Až mi jednou nezavoláš), Jiří Štaidl (Hvězda na vrbě), Eliška Krásnohorská (Skřivánčí píseň), Jaroslav Machek (Nic moc), Ema Destinnová (Ukolébavka /Princi, můj malinký, spi/), Jiří Štaidl (Kdepak ty ptáčku hnízdo máš), Ivo Fischer (Červená řeka /Red River Valley/), Ondřej Suchý (Škola na dovolenou), lidová píseň (Halekačka), V. Fischer (Ať hudba zní), Jiří Žáček (Mořeplavec)
Marta Spirová (Píseň z konce století), Pavla Koprovská (Píseň z konce století), Martina Buchalová (Píseň z konce století), Ostravský dětský sbor při DK VŽKG (Píseň z konce století), Ostravský dětský sbor při DK VŽKG (Máme víc nápadů), Štefan Skrúcaný [dab] (Můj dědeček mě učívával jódlovat), Oldřich Kaiser (Můj dědeček mě učívával jódlovat), Jana Páleníčková (Až mi jednou nezavoláš), Marta Spirová (Hvězda na vrbě), Vlasta Myšková (Hvězda na vrbě), Zuzana Krupicová [dab] (Skřivánčí píseň), Marta Spirová (Skřivánčí píseň), Markéta Zmožková (Nic moc), dívčí sbor (Ukolébavka /Princi, můj malinký, spi/), Rostislav Prochovník (Kdepak ty ptáčku hnízdo máš), dívčí sbor (Červená řeka /Red River Valley/), dívčí sbor (Ó, hřebíčku zahradnický), dívčí sbor (Vysoký jalovec), Rostislav Prochovník (Mořeplavec)
Pohlaď kočce uši
Stroke the Cat’s Ears
Marta
film
hraný
dětský, hudební, komedie
Československo
1985
1985
1. 9. 1986
dlouhometrážní
82 min
česká
Festival: 2. mezinárodní festival dětských filmů Alençon
1987
Alençon / Francie
3. cena
Festival: 37. filmový festival pracujících – léto ´86
1986
75 měst / Československo
Čestné uznání
uděleno 4. 7. 1986 v Karlových Varech
Festival: 24. festival českých a slovenských filmů Mariánské Lázně
1986
Mariánské Lázně / Československo
Čestné uznání
Přehlídka: 17. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1985
Ostrov nad Ohří / Československo
Hlavní cena Křišťálová váza
Festival: 25. festival filmů pro děti Gottwaldov
1985
Zlín / Československo
Cena redakce časopisu Sedmička pionýrů udělená dětskou porotou
Festival: 4. mezinárodní festival dětských filmů Béngalúru
1985
Béngalúru / Indie
Stříbrný slon za nejlepší kameru
Festival: 25. festival filmů pro děti Gottwaldov
1985
Zlín / Československo
Cena deníku Rovnost
Přehlídka: 17. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří
1985
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek za nejlepší dívčí herecký výkon
Jana Páleníčková
Festival: 25. festival filmů pro děti Gottwaldov
1985
Zlín / Československo
Hlavní cena Festivalový panáček v kategorii hraného filmu