Vlčí bouda

Země původu

Československo

Copyright

1986

Rok výroby

1986

Premiéra

1. 6. 1987

Minutáž

92 min

Kategorie

film

Žánr

horor, psychologický

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Vlčí bouda

Český název

Vlčí bouda

Anglický název

Wolf Chalet / Wolf's Hole

Pracovní název

Horní mez zátěže

Anotace

Hororový žánr se v české kinematografii objevoval jen sporadicky. Jednu z výjimek tvoří snímek, který v roce 1986 natočila Věra Chytilová. Podobně jako v případě jiných děl kontroverzní autorky, také u Vlčí boudy je ovšem filmový žánr nositelem obecnějších významů, v nichž se režisérka pohybuje na své oblíbené půdě vztahové morality, ústící do podobenství o dobové společnosti. Vyprávění, inspirované námětem a scénářem Daniely Fischerové, je vybudováno na půdorysu standardního vyprávění o skupince mladých lidí, která v prostředí odříznutém od světa prochází předčasnou zkouškou dospělosti. Jedenáct mladistvých účastníků elitního lyžařského kurzu je na horské chatě Vlčí bouda vystaveno tvrdému drilu ze strany vedoucího, zvaného Táta, a dvou instruktorů – Dinga a Babety. Ti mezi svěřenci záměrně rozdmýchávají spory a nedůvěru, aby je nakonec donutili k meznímu rozhodování o životě a smrti: když mladí lidé obětují jednoho ze svého středu, mohou se vrátit domů. Hororový žánr se posléze překvapivě přelije do žánru sci-fi, v němž se trojice vedoucích ukazuje být mimozemšťany, kteří na vzorku obyvatelstva zkoušejí možnosti plánované invaze… Věra Chytilová se ve Vlčí boudě pokusila zobrazit mechanismy, jejichž prostřednictvím totalitní režim manipuluje s občany. Přestože děti a mladiství ve filmech Chytilové často představují naději, účastníci kurzu ve Vlčí boudě už jsou infikovaní ziskuchtivostí a kompromisnictvím dospělých. Důležitý podíl na působivosti filmu má nervní, dynamická kamera Jaromíra Šofra a znepokojivá hudba Michaela Kocába. Hercům, kteří důsledně dodržují režisérčin požadavek stylizovaného projevu, dominuje Miroslav Macháček jako Táta. V rolích instruktorů se objevili amatérští herci Tomáš Palatý a Štěpánka Červenková. Do rolí mladistvých hrdinů režisérka obsadila talentované debutanty, kteří v následujících letech často pokračovali v herecké kariéře.

Obsah

Vybraní účastníci lyžařského kursu na odlehlé Vlčí boudě se poprvé setkají na konečné stanici horské železnice Terminal. Tam na ně čeká vedoucí Táta a instruktoři Dingo a Babeta. Dětí je jedenáct, šest dívek a pět chlapců. Na chatu se mohou dostat jen dřevařskou lanovkou. U zchátralé chaty přijmou mladí za své heslo Jeden za všechny, všichni za jednoho. Nečeká je klidný lyžařský kurs. Mají nedostatek potravin a Táta tvrdí, že jeden je navíc, kurs byl připraven jen pro deset. Gába zjistí, že Táta nemluví pravdu, ale ten ji přesvědčí, že jde jen o hru. Každý z účastníků něco skrývá. Děti se hádají, navzájem se osočují a vyhrožují si. Vznikají zde různé vztahy, v nichž se vyjevuje charakter každého z nich. Také chování vedoucích je podivné. Petr nabude přesvědčení, že jsou v rukou šílenců. Pravda je však horší. Vedoucí kursu jsou bytosti z jiné planety, jejíž obyvatelé chtějí obsadit Zemi,jakmile se lidé z nenávisti navzájem vyvraždí. Děti slouží jako vzorek lidstva. Táta je upozorní, že domů se jich může vrátit jen deset. Jednoho musejí obětovat. Děti se domnívají, že jde o hru a jejich spory a hádky pokračují, dokonce si vyhrožují i smrtí. Postupně si však uvědomují, že jim skutečně hrozí nebezpečí a rozhodnou se utéci. Včas se dostanou k lanovce, ale plošina je přetížena. Mladí však objeví v sobě vzájemnou solidaritu. Zbavují se všeho, co není nezbytné k životu, včetně oblečení,a nakonec se odlehčená lanovka rozjede. V blížícím se údolí svítí světla lidských obydlí.

Film online

Hrají

Tomáš Palatý

instruktor Dingo

Štěpánka Červenková

instruktorka Babeta

Jan Bidlas

Honza

Rita Dudušová

Gitka

Irena Mrozková

dvojče Lenka

Hana Mrozková

dvojče Linda

Norbert Pýcha

Marcipán

Simona Racková

Gába

Roman Fišer

Jožka

Radka Slavíková

Emilka

Jitka Zelenková (2)

Broňa

Petr Horáček

Alan

Nina Divíšková

Honzova matka

Jan Kačer

Honzův otec

Jiří Krampol

taxikář, Alanův otec

Antonín Vráblík

dřevař

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Milan Cieslar

Asistent režie

Petr Hartl, Eva Truchlá

Původní filmový námět

Daniela Fischerová

Technický scénář

Věra Chytilová

Dramaturgie

Kristián Suda

Druhá kamera

Miroslav Čvorsjuk

Asistent kamery

Lubomír Moravec

Výtvarník

Jiří Barta

Výprava

Jiří Forst, Jan Hodný, Milan Šilha

Návrhy kostýmů

Šárka Hejnová

Vedoucí výroby

Jan Šuster

Zástupce vedoucího výroby

Bohumil Vlach, Jan Peterka

Asistent vedoucího výroby

Emil Sirotek ml.

Hudba

Nahrál

Studiová skupina Michaela Kocába, FISYO

Dirigent

Mario Klemens (FISYO)

Produkční údaje

Originální název

Vlčí bouda

Anglický název

Wolf Chalet / Wolf's Hole

Pracovní název

Horní mez zátěže

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

horor, psychologický

Země původu

Československo

Copyright

1986

Rok výroby

1986

Premiéra

1. 6. 1987

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Marcela Pittermannová

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

92 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 27. festival filmů pro děti Gottwaldov

1987
Zlín / Československo
Cena České mírové rady

Vítěz

Festival: 25. festival českých a slovenských filmů Bratislava

1987
Bratislava / Československo
Zvláštní čestné uznání za hudbu
Michael Kocáb
spolu za filmy Galoše šťastia, Můj hříšný muž, Vlčí bouda a Zkrocení zlého muže

Vítěz

Festival: 27. festival filmů pro děti Gottwaldov

1987
Zlín / Československo
Cena dětského diváka – cena dětské poroty

Revue

Vlčí bouda

V roce 1986 natočila Věra Chytilová mrazivě hysterické podobenství, které v rámci domácí kinematografie unikátním způsob...