Martin Kubala

kameraman, dokumentarista, režisér

Datum narození

20.12.1958

Místo narození

Praha, Československo

Životopis

MARTIN KUBALA (nar. 20.12.1958, Praha) je synem filmového dramaturga a herce Bedřicha Kubaly (1916–2000) a televizní režisérky Evy Sadkové (1931–2000). Zájem o fotografování jej přivedl na Střední průmyslovou školu filmovou v Čimelicích. Po jejím vystudování v roce 1980 absolvoval kameru na pražské FAMU (1987). Za studií kromě spolupráce na studentských snímcích byl druhým kameramanem ve Filmovém studiu Barrandov. Poté pracoval jako kameraman pro Československou a Českou televizi (kde byl v letech 1989–93 zaměstnán), Krátký film Praha, TV Nova, BBC, STV aj. Podílel se na hraných i dokumentárních snímcích, hraných seriálech (Přízraky mezi námi, Ulice, Ordinace v růžové zahradě), televizních inscenacích a pohádkách, záznamech přenosů, koncertů a na televizních dokumentárních projektech (cykly Manželské etudy, Řekni mi něco o sobě, GEN, GENUS, Filmopolis, Posezení s Janem Burianem, S Honzou do světa, Takoví jsme byli my dobří rodáci aneb Z letopisů Máselné Lhoty, Na Kloboučku, Rudolf II. a Praha, Deset století architektury, Putování za vínem, Cestománie, Nová cestománie, Architektura, Ženy na přelomu tisíciletí, Mistrovská díla z českých sbírek, Diagnóza, Na cestě, Putování za vínem, Rodičovský rok speciál, Když musíš, tak musíš?, Manželské etudy po dvaceti letech, Domácí lékař, Ti nejlepší z klasiky a další). Pracoval například s Milanem Cieslarem, Ladislavem Smoljakem, Morisem Issou, Jiřím Chlumským, Jaromilem Jirešem, Pavlem Štinglem nebo s Helenou Třeštíkovou. Některé tituly natáčel i v Rumunsku, Rusku, Arménii, Albánii, Africe, Sýrii, Jordánsku, Jemenu, Ománu nebo v USA. Po vlastních příspěvcích do hudebních televizních magazínů a pořadů (Hudební vizitka, Terra Musica, Echo Pražského jara, Minuty ze Zlaté Prahy nebo Smetanova Litomyšl den po dni) si vyzkoušel i dokumentární režii. Zabývá se především tvorbou autorských portrétů významných osobností z oboru hudby, zpěvu a tance (José Cura, Mischa Maisky, Rolando Villazón, Elina Goranča, Vladimír Válek, Tereza Podařilová či Daria Klimentová, Jiří Kylián, Jiří a Otto Bubeníčkové), profilů kulturních institucí (Vinohradské divadlo, Státní opera Praha, Česká filharmonie), filmů o seriálech a filmech (o snímcích Hlídač č. 47, Odcházení nebo o sériích Eden, Zdivočelá země, Poste restante, Život je ples) a natáčí TV pořady (záznamy z předávání Cen Alfréda Radoka), především hudební (Precedens Live, Eurosong, Jeden život s múzou, To bylo Pražské jaro). Pro cyklus Neobyčejné životy natočil portréty o herečkách Janě Hlaváčové (2009), Haně Maciuchové (2011) a tanečníku Vlastimilu Harapesovi (2014). Obdržel Tvůrčí odměnu Českého literárního fondu za kameru (1993) dokumentu V zemi, kde zítra znamenalo včera, Cenu Nadace VIZE ʹ97 Dagmar a Václava Havlových na MTF Zlatá Praha (2008) a III. místo na Arts&Film Telč (2008) za film Daria Klimentová, po světě na špičkách, Cenu diváků na MTF Zlatá Praha (2013) za titul Daria Klimentová – Život v tanci. V Telči dále získal II. místo (2009) za dokument 120 let budovy Státní opery Praha, Diplom (2010) za snímek Neobyčejné životy – Jana Hlaváčová a I. místo (2012) za Neobyčejný život Hany Maciuchové. – Filmografie: studentské snímky Lov na kachny (1981; r. Jan Prokop; spolupráce), Favoritův den (1982; r. Milan Cieslar; spolupráce), …A bílá bledla, až celkem ztmavla (1983; r. Jan Prokop; herec) a Kouzelná skříň (1987; r. Jiří Chlumský, Eusebio Ciccotti, Jan Mudra; spol. nám.), Kolja (1996; r. Jan Svěrák; spolupráce); (TV neúplná; kamera nebo spolupráce na ní, není-li uvedeno jinak) studentské snímky Pozvánka do střižny (1981; r. neuveden), Drzoun (1983; r. Darius Nosreti), Zástup (1983; r. Petr Lébl), Světnice na dožití (1984; r. Jan Mudra), Naučit se bát... (1985; r. Pavel Štingl), ...vyšel jako přibývající měsíc (1986; r. Jiří Chlumský) a Kouzelná skříň (1987; r. Jiří Chlumský, Eusebio Ciccotti, Jan Mudra), hraný film pro kina Sen noci… (1985; r. Vladimír Sís; II. kam.), Ryba ve čtyřech (TV–1987; r. Pavlína Moskalyková; II. kam.), Jemen (TV–1989; r. Jaromír Herskovič), Rakovina vůle (TV–1989; r. Jaromil Jireš), Země bez hrobů (TV–1990; r. Pavel Štingl), Pták (TV–1991; r. Ivan Kučera), Requiem za W.A. Mozarta (TV–1991; r. Tomáš Šimerda), Slzy vítězství Albánie (TV–1991; r. Pavel Štingl), Striptérka (TV–1991; r. Jiří Chlumský), Cesty k Olympu (1992; r. Pavel Štingl), Quo Vadis, Romania…? (TV–1992; r. Pavel Štingl), Romania Liberta (TV–1992; r. Pavel Štingl), Studentská láska (1992; r. Pavel Štingl), Zapomenutí muži (TV–1992; r. Jiří Chlumský), V zemi, kde zítra znamenalo včera (TV–1992; r. Pavel Štingl), Kašpar (V–1993; r. Helena Třeštíková), Automobilové muzeum v Mulhouse (TV–1994; r. Vojtěch Havel), Filemonovi čarodějové (TV–1994; r. Pavel Štingl), Invaze novinářů v Normandii (TV–1994; r. Pavel Štingl), Kapské město (TV–1994; r. Pavel Štingl), Krugerův park (TV–1994; r. Pavel Štingl), Odpoledne pro všechny (TV–1994; r. Pavel Štingl), Pasecké slavnosti (TV–1994; r. Pavel Štingl), Písničkáři k volbám aneb Boj o hlasy voličů (TV–1994; r. Pavel Štingl), Quo vadis, South Africa…? (TV–1994; r. Pavel Štingl), Světová válka v nás (TV–1994; r. Pavel Štingl), Tři Alberti a slečna Matylda (TV–1994; r. Martin Faltýn), Václav Talich – osud dirigenta (TV–1994; r. Jaroslav Hovorka), Z domova domů (TV–1994; r. Pavel Štingl), Zmrazený Vasil (TV–1994; r. Jiří Chlumský), Hodiny od Fourniera (TV–1995; r. Jiří Chlumský), Homo economicus (TV–1995; r. Tomáš Škrdlant), Jediná na světě (TV–1995; r. Jiří Chlumský), O zasněné Žofince (TV–1995; r. Adam Rezek), Sladké hořkosti Lídy Baarové (TV–1995; r. Helena Třeštíková), Válka skončila, zapomeňme…? (TV–1995; r. Pavel Štingl), Zastavení v Saigonu (TV–1995; r. Pavel Štingl), Zlatý trojúhelník v srdci Evropy (TV–1995; r. Pavel Štingl), Dvě z policejní brašny (TV–1996; r. Ladislav Smoljak), Koncert (TV–1996; r. Juraj Deák), Na cestě – DROGY (TV–1996; r. Jan Šikl), Na koštěti do nebe (TV–1996; r. Radovan Urban), Pohádka o nejšťastnějším království (TV–1996; r. Svatava Simonová), Smutné návraty (TV–1996; r. Pavel Štingl), Černokněžník (TV–1997; r. Jiří Chlumský), Čtyři páry bot (TV–1997; r. Pavel Štingl), Čtyři páry bot (TV–1997; r. Pavel Štingl), Hovory o lékařské etice (TV–1997; r. Petr Slavík), Operní Mág Václav Kašlík (TV–1997; r. Jiří Nekvasil), Poslechněte lidé málo (TV–1997; r. Pavel Štingl), Příběh trosečníků PATRIE (TV–1997; r. Pavel Štingl), Sladké století (TV–1997; r. Helena Třeštíková), Svět podle Klepla (TV–1997; r. Pavel Štingl), Tři kamarádky (TV–1997; r. Pavel Štingl), Václav Neumann – život dirigenta (TV–1997; r. Radovan Urban), Dějiny jedné rodiny (TV–1998; r. Moris Issa), Deník pana Pfitznera (TV–1998; r. Pavel Štingl), Františka aneb O zelených svících a Černé Matce boží (TV–1998; r. Moris Issa), Hvězda života (TV–1998; r. Milan Cieslar), Ivanov na Sibiři (TV–1998; r. Pavel Štingl), Kámen a poznání – 650 anni Universitatis Carolinae (TV–1998; r. Pavel Štingl), Rychlé starty (TV–1998; r. Andrea Sedláčková), Smetanovci (TV–1998; r. Jaromil Jireš), Viktor Kalabis (TV–1998; r. Petr Kaňka), Carmen story (TV–1999; r. Helena Třeštíková), Deset let v životě mladého muže (TV–1999; r. Helena Třeštíková), Indiánské ráno (TV–1999; r. Pavel Štingl), Masopust v Postřekově aneb Co jeden blázen nadělá bláznů (TV–1999; r. Pavel Štingl), O princezně z Rimini (TV–1999; r. Ludvík Ráža), Pán hradu (TV–1999; r. Jiří Chlumský), Výzva (TV–1999; r. Helena Třeštíková), Zaniklý svět Karla Pecky (TV–1999; r. Pavel Štingl), Ze života pubescentky (TV–1999; r. Andrea Sedláčková), Hlava a pata Prahy (V–2000; r. Michael Třeštík), Jabloňová panna (TV–2000; r. Milan Cieslar), O zlém snu (TV–2000; r. Pavel Štingl), Paní Mlha (TV–2000; r. Moris Issa), Písně polonin – Za hudbou na Podkarpatskou Rus (TV–2000; r. Zdeněk Flídr), Pocta Jarmile Novotné (TV–2000; r. Tomáš Šimerda), Přišlo to nečekaně… (TV–2000; r. Tomáš Šimerda), Selhání (TV–2000; r. Pavel Štingl), Světozor – William Shakespeare z kmene Arapaho (TV–2000; r. Pavel Štingl), Určitý způsob štěstí (TV–2000; r. Helena Třeštíková), Válka ve třetím poschodí (TV–2000; r. Ivan Pokorný), Být Romem (TV–2001; r. Helena Třeštíková), Den dobrých skutků (TV–2001; r. Moris Issa), Naše děti (TV–2001; r. Ivan Pokorný), Nikdo neměl diabetes (TV–2001; r. Ivan Pokorný), Smetanova „Má vlast“ (TV–2001; r. Jaroslav Hovorka), Zlatá princezna (TV–2001; r. Moris Issa), Město bez dechu (TV–2003; r. Ivan Pokorný), O Ječmínkovi (TV–2003; r. Milan Cieslar), Učitelky s praxí (TV–2006; r. Moris Issa), Vandrovali hudci (TV–2006; r. Zdeněk Flídr), René (2008; r. Helena Třeštíková), Miloš Forman: Co tě nezabije… (2009; r. Miloslav Šmídmajer), Katka (2010; r. Helena Třeštíková), Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (TV–2011; r. Petr Jančárek), Nickyho rodina (2011; r. Matej Mináč), Jiří Kout (TV–2012; r. Vladimír Darjanin), Soukromý vesmír (2012; r. Helena Třeštíková), Život s Kašparem (2013; r. Helena Třeštíková), Vojta Lavička: Nahoru a dolů (2013; r. Helena Třeštíková), Zkáza krásou (2015; r. Helena Třeštíková); (dokumenty; TV neúplná; režie, scénář, kamera nebo spolupráce na nich) Harold Pinter (TV–2000), José Cura v Praze (TV–2003), Mischa Maisky v Praze (TV–2004), Dirigent Vladimír Válek (TV–2005), Rolando Villazón (TV–2005), Uhranutí pohybem (TV–2005), Daria Klimentová, po světě na špičkách (TV–2006), Tereza Podařilová, jeden rok s primabalerinou (TV–2006), Operní svět Ladislava Štrose (TV–2007), Vinohradský příběh (TV–2007), Edita Gruberová v Praze (TV–2008), Elina Garanča, hvězda bez manýr (TV–2008), Putování za Mojžíšem (TV–2008), S Jiřím Bártou v Kutné Hoře (TV–2008), 120 let budovy Státní opery Praha (TV–2008), VIZE 97 (TV–2008), Gipsy.cz (TV–2009), Město mého srdce (TV–2009), Smetanova Litomyšl den po dni (TV–2009), Zpívající poslanci (TV–2010), Daria Klimentová – Život v tanci (TV–2013), 5P Smetanovy Litomyšle (TV–2013), Romantický vesmír Libora Peška (TV–2013), Na cestě z Litomyšle (TV–2014), PKF – Prague Philharmonia (TV–2014), Pocta Josefu Sukovi (TV–2014), Proměny zámeckého nádvoří (TV–2014), Vzkříšení (TV–2014), Jiří Kylián (TV–2015), Dami (TV–2016), celovečerní dok. Jiří & Otto Bubeníček (2016). –jl– (11/2016)

Filmografie

Zkáza krásou

2016
Kamera

Jiří & Otto Bubeníček

2016
Režie, Scénář, Kamera

Život s Kašparem

2013
Kamera

Soukromý vesmír

2012
Kamera

Nickyho rodina

2011
Kamera

Katka

2010
Kamera

René

2008
Kamera

O Ječmínkovi

2003
Kamera

Pán hradu

1999
Kamera

Kouzelná skříň

1987
Námět, Kamera

Sen noci...

1985
Druhá kamera

Drzoun

1983
Kamera

...A bílá bledla, až celkem ztmavla

1983
Hrají
Role: muž v koupelně

Favoritův den

1982
Spolupráce

Lov na kachny

1981
Spolupráce

Ocenění

Vítěz

Festival: 6. mezinárodní festival evropského filmového umění Telč – Arts&Film 2010

2010
Telč / Česká republika
diplom v kategorii III – hudba, dramatické umění, film a literatura za televizní film Neobyčejné životy – Jana Hlaváčová (Unusual Lives – Jana Hlaváčová, r. Martin Kubala, 2010)

Vítěz

Festival: 5. mezinárodní festival evropského filmového umění Telč – Arts&Film 2009

2009
Telč / Česká republika
2. místo v kategorii II – architektura a design za televizní dokument 120 let budovy Státní opery Praha (120 Years of the Building of the State Opera in Prague, 2009)

Vítěz

Festival: 4. mezinárodní festival evropského filmového umění Telč – Arts&Film 2008

2008
Telč / Česká republika
3. místo v kategorii III – hudba, divadlo, film a literatura za televizní snímek Daria Klimentová, po světě na špičkách (Daria Klimentová, Around the World on Tiptoes, r. Martin Kubala, 2008)

Vítěz

Festival: 45. mezinárodní televizní festival – Zlatá Praha 2008

2008
Praha / Česká republika
Cena Nadace Vize ’97 Dagmar a Václava Havlových za televizní snímek Daria Klimentová, po světě na špičkách (Daria Klimentová, Around the World on Tiptoes, r. Martin Kubala, 2008)

Vítěz

Akce: Odměny Českého literárního fondu v oblasti televize za rok 1993

1993
Praha / Česká republika
Tvůrčí odměna Českého literárního fondu za kameru dokumentu
udělena 21. 12. 1993 v Umělecké Besedě Praha