Zlatý kolovrat

povídka

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Golden Spinning Wheel

Země původu

Česká republika

Copyright

2000

Obsah

Podzim. Ke kostelu na stráni kráčí pohřeb. – V lese, plném spadaného listí, najde malý pištec sklíčko, jež ukazuje starému muži, který vypráví dávný příběh. – Divoký jezdec zahlédne v lese u skalního vodopádu polonahou dívku se džbánem. Po veselém laškování mu dívka zmizí v lesním příbytku. Pán, který je v zemi králem, přikáže její staré lstivé maceše, aby přivedla nevlastní dceru Dorničku na hrad: chce se s ní oženit. Matka mu marně nabízí svou pravou dceru Hátu, která je ovšem zaostalá a líná. – Druhý den se trojice vydá na hrad. Matka s dcerou v lese zabijí Dorničku sekerou a nožem. Usekají jí ruce a nohy, vyloupou jí oči a vše vezmou s sebou. – Na hradě se koná svatba nic netušícího krále s nepravou nevěstou. – Nedlouho po hostině musí panovník odjet. – Kouzelný dědeček (vypravěč) pošle chlapce s píšťalkou na hrad, aby tam s novou královnou vyměnil zlatý kolovrat, zlatou přeslici a zlatý kužel za končetiny a oči mrtvé dívky. – Chlapec splní svůj úkol a dědeček pokropí zabitou Dorničku živou vodou. – Večer se vrací král domů. Přikáže ženě, aby mu na zlatém kolovratu upředla zlatou nit. Sotva začne královna šlapat na pedál, kolovrat spustí lidským hlasem litanii o zločinu. Rozzuřený král pochopí zradu. Ujede do lesa, kde se šťastně setká s oživlou Dorničkou a odveze si ji. – Obě falešnice pak v lese rozsápají vlci. Otec a syn putují dále světem. -tbk-

Hrají

Anna Geislerová

Dornička/Háta

Ivan Vyskočil

kouzelný dědeček

Jan Venclík

malý pištec

Technické údaje

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.