Malý Cousteau

příběh, poetický

Typologie filmu

animovaný

Anglický název

The Little Cousteau

Minutáž

8

Země původu

Česká republika

Copyright

2013

Rok výroby

2013

Režie

Jakub Kouřil

Scénář

Jakub Kouřil

Námět

Jakub Kouřil

Obsah

Chlapeček s potápěčskými brýlemi a šnorchlem obdivuje oceánografa Jacquesa-Yvesa Cousteaua. Ten v jeho představách pomohl zraněné zelené chobotnici, s níž se spřátelil, a vzal ji k sobě do žluté ponorky. – Doma si chlapeček nafoukne žlutý balonek ve tvaru chobotnice. Uletí mu s ním však zrzavý kocour. Klučina pozoruje z okna dalekohledem zasněžené město. Zahlédne kocoura s balonkem, jak doprovází vysokou zahalenou postavu s dýmkou. – Ve vaně si hošík představuje, že se ze zahalené postavy vyklubal Cousteau. Spolu se plaví ponorkou a navštíví chobotnici. – Za oknem proletí kocour na balonku a pokračuje do okna ve vyšším patře. Chlapeček jej po okapové rouře následuje. V bytě plném krabic se solí, s potápěčským vybavením a částečně zaplaveném vodou konečně chytí svůj balonek. Podle fotografií na stěnách pozná, že je v oceánografově bytě. V obývacím pokoji si jej na chvíli splete s bystou. Z letopočtu na ní zjistí, že Cousteau je dávno po smrti. Chce odejít, ale kocour zachytí balonek. Při přetahování bysta spadne. Chobotnice, která se skrývala ve skříni a která byla onou záhadnou postavou s dýmkou, ji včas zachytí. Chlapeček chobotnici i kocourovi připomíná Cousteaua. Hlavonožec proto v pokoji odhrne závěs, za nímž se skrývá žlutá ponorka. Trojice i s bystou do ní nasedne. Pokoj se zaplní vodou s mořskými živočichy. Sny se plní. -jl-

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Jakub Kouřil

Scénář

Jakub Kouřil

Výtvarník

Jakub Kouřil

Zvuk

Vladimír Chorvatovič, Stanislav Cajthaml

Pedagogické vedení

Pavel Koutský

Produkční údaje

Původní název

Malý Cousteau

Anglický název

Little Cousteau

Copyright

2013

Rok výroby

2013

Technické údaje

Ocenění

Vítěz

Festival: 30. FAMUfest 2013 Na hladině

2013
Praha / Česká republika
Nejlepší animovaný film
Jakub Kouřil

Vítěz

Festival: 30. FAMUfest 2013 Na hladině

2013
Praha / Česká republika
Nejlepší film
Jakub Kouřil

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.