Závory

Země původu

Československo

Copyright

1963

Rok výroby

1963

Kategorie

film

Žánr

drama

Typologie

hranýstudentský

Originální název

Závory

Český název

Závory

Anglický název

Gates

Obsah

Mladý inženýr navštíví náměstka továrny s návrhem zlepšovacího návrhu, který nalezl v podnikovém archivu, a rád by ho rozpracoval. Když si náměstek Petr uvědomí, že autorem návrhu byl jeho bývalý spolužák a přítel Pepík Lukeš, ponoří se do vzpomínek. Před čtyřmi lety nastoupil Petr do továrny a potkal Pepíka, který pracoval v konstrukční kanceláři. Přítel měl problémy s nevěrnou manželkou a začal se opíjet a zameškávat směny. Petr mu nejprve domlouval, ale pak se začal přítele stranit. Pepík byl za trest přeložen do dílny ke stroji. Podal zlepšovací návrh, ale když ho měl Petr podpořit, ze strachu o svoji pozici se odmítl za něj zaručit. Jedné mrazivé noci jel opilý Pepík domů na kole a ve tmě narazil do stažených závor. Domů ho žena nepustila. Hledal pomoc u Petra, ale ten měl na návštěvě snoubenku a Pepíka odmítl. Těžce zraněný muž byl nalezen až ráno a v nemocnici zemřel na vnitřní krvácení. Petr se vrací ze vzpomínek do současnosti. Mladému inženýrovi se zdá, že náměstek s jeho návrhem nesouhlasí, a bere ho zpět. Petr mu vytkne nedostatek odvahy a zodpovědnosti, tedy to, s čím se sám ve svém svědomí dosud nevyrovnal.

Hrají

Zdeněk Řehoř

Pepík Lukeš

Vilém Besser

náměstek Petr

Blažena Holišová

Jarka, Pepíkova žena

Ota Sklenčka

ředitel podniku

Josef Abrhám

inženýr

Jiří Sovák

opilý kumpán

Čestmír Řanda

opilý kumpán

Jiří Bruder

hostinský

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Vladimír Körner, Vladimír Goldmann

Architekt

Aleš Voleman

Pedagogické vedení

Elmar Klos (režie), Václav Sklenář (scénář), Eduard Landisch (kamera), Bohumil Šmída (produkce), Josef Dobřichovský (střih)

Spolupráce

František Čtvrtník, Julie Domastová, Miroslav Dousek, František Dvořáček, Jaroslava Götzová, Monika Kallaunerová, Josef Kozel, Miroslav Krippner, Václav Krolop, Jiří Macák, Milan Milo, Antonín Navrátil, Bohuslav Parkan, Petr Ruttner, Anna Smrštíková, Antonín Vlasák

Hudba

Nahrál

FISYO

Písně

Ó, hřebíčku zahradnický, Když se ten Tálínskej rybník nahání, Green Fields /Zelené pláně/

Hudba k písni

tradicionál (Green Fields /Zelené pláně/)

Text písně

Terry Gilkyson (Green Fields /Zelené pláně/), Rich Dehr (Green Fields /Zelené pláně/), Frank Miller (Green Fields /Zelené pláně/)

Zpívá

Zdeněk Řehoř (Ó, hřebíčku zahradnický), Čestmír Řanda (Ó, hřebíčku zahradnický), Jiří Sovák (Ó, hřebíčku zahradnický), Čestmír Řanda (Když se ten Tálínskej rybník nahání), Jiří Sovák (Když se ten Tálínskej rybník nahání), sbor (Green Fields /Zelené pláně/)

Produkční údaje

Originální název

Závory

Anglický název

Gates

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

drama

Země původu

Československo

Copyright

1963

Rok výroby

1963

Výrobce

Studio FAMU

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Technické údaje

Verze

česká