Třicet panen a Pythagoras

Země původu

Československo

Copyright

1973

Rok výroby

1973

Premiéra

16. 9. 1977

Minutáž

68 min

Kategorie

film

Žánr

hudební

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Třicet panen a Pythagoras

Český název

Třicet panen a Pythagoras

Anglický název

Thirty Maidens and Pythagoras

Anotace

Režijní filmografii Pavla Hobla (Máte doma lva? /1963/, Ztracená tvář /1965/) uzavírá hudební komedie, která vypráví o svérázném způsobu, jak žákům přiblížit taje matematiky. Třicet děvčat z druhého ročníku gymnázia odolává snahám starého profesora Macháčka naučit je Pythagorovu větu. Ve sdíleném, kolektivním snu se však ve třídě objeví mladý, pohledný pedagog Ludolf. Ten se rozhodne složitou matematickou poučku zhudebnit – a další výuka matematiky se pro něj i pro studentky změní v hodiny plné hudby a zpěvu… Roli snového profesora ve filmu z roku 1973 ztvárnil Jiří Menzel (jehož pěvecké party však obstaral Achilles Michailidis). V rolích studentek se objevila řada půvabných mladých hereček – mj. Lenka Filipová, Dagmar Patrasová – v čele s Jaroslavou Schallerovou. Autor dialogů, scenárista Zdeněk Svěrák, se ve filmu mihl v roličce profesora ve sborovně.

Obsah

Starý profesor Macháček se marně snaží třiceti dívkám z druhé třídy gymnázia vysvětlit Pythagorovu větu. Z nudné hodiny je zachrání kolektivní sen o příchodu mladého pedagoga, který dívkám chladně oznámí, že je naučí matematice. Při zkoušení dostanou téměř všechny pětku, a tak profesorovi vyhlásí boj. K nim se přidá i ředitel školy. Tomu se nelíbí, že by v jeho škole měla propadnout celá třída. Také rodiče vyvíjejí nátlak na profesora i na ředitele. Ludolf, jak se kantor jmenuje, je však neoblomný. Teprve když ho jedna ze studentek, Helena Trojanová, rafinovaně kompromituje, ustoupí. Přesto ihned při vstupu do třídy zabaví studentce Rabasové kytaru. Náhle dostane nápad. Zhudební Pythagorovu větu a dívky se jí s nadšením naučí. Další výuka už probíhá s písněmi a studentky zvládnou všechny záludnosti matematiky. Nová učební metoda Ludolfa záhy proslaví, dokonce musí podniknout turné. Ludolfa to však stále táhne k jeho milované matematice. A je také nutné soustředit se na studium, blíží se maturita. Ale to už jsou slova profesora Macháčka, krásný dívčí sen končí...

Poznámka

Epizodní roli matky Trojanové původně natočila Vlasta Chramostová. Jelikož se stala politicky nepohodlnou, byla scéna s ní přetočena s herečkou Milenou Asmanovou. Z technických důvodů však nemohla být upravena zvuková stopa, a tak ve filmu zůstal alespoň hlas Chramostové.

Hrají

Jiří Menzel

profesor matematiky Ludolf

Jaroslava Schallerová

studentka Helena Trojanová

Vlastimil Brodský

profesor chemie Brom

Marie Drahokoupilová

profesorka Vránová

Lenka Filipová

studentka Rabasová

Sylvie Nitrová

studentka Tichá

Dagmar Patrasová

studentka Kulová

Josef Somr

ředitel školy

František Filipovský

profesor matematiky Macháček

Angelo Michajlov

školník Peloušek

Luboš Ogoun

profesor tělocviku

Jan Kraus

kamarád studentek

Michal Pavlata

kamarád studentek

Michal Pospíšil

kamarád studentek

Karel Gott

on sám, zpěvák

Václav Neckář

on sám, zpěvák

Milena Asmanová

Trojanová, Helenina matka

Ingrid Bernáthová

studentka

Sabina Folbrechtová

studentka

Eva Hnátková

studentka

Ivana Kuchařová

studentka

Věra Masaříková

studentka

Elena Molnárová

studentka

Jitka Ogounová

studentka

Renata Vatková

studentka

Pavel Hobl

muž s pohřebním věncem

Petr Brukner

novinář

Jiří Ornest

novinář

členové divadelního souboru Závodního klubu Pal Magneton Kroměříž

Komentář

Mluví

Vlasta Chramostová

hlas Trojanové, Heleniny matky

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Zdeňka Slunéčková

Asistent režie

Zdeňka Stiborová

Původní filmový námět

Ota Hofman

Výtvarník

Miloš Noll

Vedoucí výroby

Zdeněk Stibor

Zástupce vedoucího výroby

Vojtěch Kunčík

Hudba

Dirigent

Ladislav Štaidl (Orchestr Ladislava Štaidla), Štěpán Koníček (FISYO)

Písně

Světská sláva – polní tráva, Kam chodí skrýt se láska /?Já lásku z básní znám/, Jene Ámosi, Vklouzlo do nás kouzlo, Je léto, chce se mi básně psát, Nenechte dítě doma vám lkát, Obloha zatáhla se temně, Tak jest, Díky, pane Pythagore, Ráda z tvojí dlaně taje hádám

Hudba k písni

Angelo Michajlov (Světská sláva – polní tráva), Angelo Michajlov (Kam chodí skrýt se láska /?Já lásku z básní znám/), Angelo Michajlov (Jene Ámosi), Angelo Michajlov (Vklouzlo do nás kouzlo), Angelo Michajlov (Je léto, chce se mi básně psát), Angelo Michajlov (Nenechte dítě doma vám lkát), Angelo Michajlov (Obloha zatáhla se temně), Angelo Michajlov (Tak jest), Angelo Michajlov (Díky, pane Pythagore), Angelo Michajlov (Ráda z tvojí dlaně taje hádám)

Text písně

Eduard Krečmar (Světská sláva – polní tráva), Jiří Štaidl (Kam chodí skrýt se láska /?Já lásku z básní znám/), Jiří Štaidl (Jene Ámosi), Jiří Štaidl (Vklouzlo do nás kouzlo), Jiří Štaidl (Je léto, chce se mi básně psát), Jiří Štaidl (Nenechte dítě doma vám lkát), Jiří Štaidl (Obloha zatáhla se temně), Jiří Štaidl (Tak jest), Jiří Štaidl (Díky, pane Pythagore), Jiří Štaidl (Ráda z tvojí dlaně taje hádám)

Zpívá

Václav Neckář (Světská sláva – polní tráva), Karel Gott (Kam chodí skrýt se láska /?Já lásku z básní znám/), Jaroslava Schallerová [dab] (Jene Ámosi), Jitka Molavcová (Jene Ámosi), vokální skupina Jezinky (Jene Ámosi), Jaroslava Schallerová [dab] (Vklouzlo do nás kouzlo), Jitka Molavcová (Vklouzlo do nás kouzlo), Lenka Filipová (Je léto, chce se mi básně psát), Kühnův smíšený sbor (Nenechte dítě doma vám lkát), Jaroslava Schallerová [dab] (Obloha zatáhla se temně), Jitka Molavcová (Obloha zatáhla se temně), vokální skupina Jezinky (Obloha zatáhla se temně), Jiří Menzel [dab] (Tak jest), Achilles Michailidis (Tak jest), vokální skupina Jezinky (Tak jest), Jiří Menzel [dab] (Díky, pane Pythagore), Achilles Michailidis (Díky, pane Pythagore), vokální skupina Jezinky (Díky, pane Pythagore), Jiří Menzel [dab] (Ráda z tvojí dlaně taje hádám), Achilles Michailidis (Ráda z tvojí dlaně taje hádám), Jaroslava Schallerová [dab] (Ráda z tvojí dlaně taje hádám), Jitka Molavcová (Ráda z tvojí dlaně taje hádám)

Hudební režie

Vladimír Popelka

Zpěv role

Achilles Michailidis (zpěv Ludolfa), Jitka Molavcová (zpěv Heleny)

Choreografie

Luboš Ogoun

Produkční údaje

Originální název

Třicet panen a Pythagoras

Anglický název

Thirty Maidens and Pythagoras

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

hudební

Země původu

Československo

Copyright

1973

Rok výroby

1973

Premiéra

16. 9. 1977

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

68 min

Verze

česká