Tři oříšky pro Popelku

pohádka

Typologie

hraný

Délka

dlouhometrážní

Anglický název

Three Nuts for Cinderella

Minutáž

85 min

Země původu

Československo, Německá demokratická republika

Copyright

1973

Rok výroby

1973

Premiéra

16.11.1973

Režie

Václav Vorlíček

Anotace

Koprodukční pohádka Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku se od doby svého vzniku zařadila mezi špičku naší pohádkové filmové klasiky a objevuje se pravidelně, zejména v době Vánoc, v televizních programech. Scenárista František Pavlíček, jenž v té době nemohl veřejně pracovat a proto jej „pokryla“ Bohumila Zelenková (uvedená v titulcích), vyšel z pohádky Boženy Němcové, avšak pojal titulní postavu odlišně od dalších světových zpracování obecně známé pohádkové látky. Dívka, žijící v ústrkách na statku své macechy, je emancipovaná a aktivní (jezdí na koni, střílí z kuše apod.). Také o prince usiluje agilněji než bylo do té doby zvykem. Pavlíček „aktualizoval“ rovněž vztah prince a jeho rodičů. Jistým posunem je též zvolená roční doba, tedy zima. Tvůrci usilovali o realismus, zároveň ovšem akceptovali určitou stylizaci, např. v kostýmech Theodora Pištěka. Přínosem je i využití humorných situací. Vzhledem k tomu, že šlo o koprodukci s Německou demokratickou republikou, museli se čeští filmaři přizpůsobit a pohádku více „internacionalizovat“. To se projevuje nejen účastí německých herců, ale právě například ve zmíněných kostýmech. Již ve své době byl film koncipován jako rodinný, byl tedy určen dětem i jejich rodičům. – Snímek byl první z neuskutečněného projektu zlatého fondu světových pohádek, jež plánovalo FSB natáčet v koprodukcích. - Z řady dalších adaptací připomínáme alespoň tu nedávnou, Popelka (2015, Cinderella; r. Kenneth Branagh). Postava Popelky se objevuje také ve fantasy muzikálu Čarovný les (2014, Into the Woods; r. Rob Marshall). – Snímek je dalším digitálně restaurovaným titulem z projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví, podpořeného zeměmi Evropského hospodářského prostoru (Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem). Partnery projektu, spolufinancovaného MK ČR, jsou Norská národní knihovna a sdružení CESNET. -tbk-

Jednou z vůbec nejpopulárnějších filmových pohádek je snímek, který v roce 1973 natočil v česko-německé koprodukci režisér Václav Vorlíček. Šlo o první klasicky pojatou pohádku ze tří, které tvůrce populárních fantazijních snímků realizoval v sedmdesátých letech (následovaly snímky Jak se budí princezny /1977/ a Princ a Večernice /1978/). Zásluhu na kvalitách nestárnoucího snímku má i scenárista František Pavlíček, kterému ovšem komunistický režim zakázal působení v kultuře. V titulcích pohádky Princ Bajaja, již v roce 1971 realizoval Antonín Kachlík, se skryl pod jménem kolegyně Evy Košlerové, zatímco ve Třech oříšcích pro Popelku mu stejnou službu prokázala Bohumila Zelenková. Pavlíček ve scénáři citlivě propojil dvě pohádky Boženy Němcové – O Popelce a O třech sestrách. Současně opatřil původní typizované hrdiny složitějšími motivacemi a atraktivnějšími zálibami. Vorlíčkova Popelka v bravurním podání Libuše Šafránkové je sice v honosném domě své macechy pohrdanou a chudou služkou, umí však jezdit na koni, střílet z kuše a lovit. Vedle emancipované hrdinky, jež umí přesvědčivě vystupovat i v mužských šatech, působí princ Pavla Trávníčka jako lehkomyslný mladíček, kterého spíš než ženitba a dvorské povinnosti zajímá zábava s kamarády. Cílevědomá kráska, která se vetře na královský ples, při němž si má vznešený mladík najít nevěstu, ovšem svému vyvolenému poskytne potřebnou lekci samostatnosti a dospělosti... Lehce modernizovaná pohádka je mírně odkouzlená: nadpřirozené prvky zastupují jen hrdinčini zvířecí přátelé a titulní oříšky, ve kterých hrdinka najde šaty potřebné k získání prince. V česko-německém hereckém obsazení se vedle domácích herců (především Šafránkové, Trávníčka a energického Vladimíra Menšíka v roli čeledína Vincka) objevují i Rolf Hoppe jako král, Karin Leschová jako královna a Carola Braunbocková coby Popelčina nepřejícná nevlastní matka. Kultovní status si získala písnička Karla Svobody Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, již pro film nazpíval Karel Gott. -ap-

Obsah

Ve velkém statku se vše chystá na příjezd královské rodiny. Na vše přísně dohlíží zlá a lakotná statkářka, která chce, aby její nehezká a zlostná dcera Dora udělala dojem na mladého prince. Statkářčina nevlastní dcera, hezká, skromná a laskavá Popelka, skončila po otcově smrti mezi služebnictvem. Musí vymetat popel a odtud je i její jméno. Kromě příbuzných ji mají na statku všichni rádi, včetně zvířat a ptáků. – Popelka se zastane kuchtíka, který rozbil mísu, a musí za trest přebírat hrách smíchaný s popelem. Pomohou jí s tím holubi, a tak dívka využije volné chvíle a vyjede si na svém koni Juráškovi. V lese překazí lov princi a jeho dvěma přátelům, Kamilovi a Vítkovi, kteří se vytratili z královského průvodu. – Mladíci ji pronásledují. Považují ji za malou holku. Ona je však překvapí, když zvládne princova obávaného koně. Princ ji kvůli tomu obdivuje. – Při královské návštěvě na statku si macecha s Dorou zajistí pozvání na královský bál. Statkářka vyšle do města čeledína Vincka, aby nakoupil látky a šperky. Popelka si na jeho dotaz přeje, aby jí přivezl to, co mu cestou cvrnkne do nosu. – Na královském dvoře se vše připravuje na ples, na němž by si měl princ vybrat nevěstu. Mladík se však do ženění rozhodně nehrne. Ujede s kamarády znovu do lesa. Narazí na vracejícího se Vincka. Princ sestřelí veverčí hnízdo, z nějž vypadnou na čeledína tři oříšky, dárek pro Popelku. – Ženy nejsou spokojeny s tím, co čeledín přivezl, a vyrazí do města samy. Popelka by si ráda vyjela na Juráškovi, ale ostýchá se: co kdyby ji náhodou princ viděl v jejích nuzných šatech. Vtom jí spadne jeden z oříšků, a když ho dívka otevře, najde v něm lovecký úbor. Vydá se tedy na vyjížďku. Potká se s princem a jeho kamarády. Překoná je ve střelbě na dravce a princ, který ji nepoznal, jí dá prsten nejlepšího střelce. Dívka pak rychle ujede. – Macecha s Dorou odjíždí na slavnost do zámku. Popelka musí přebrat mák smíchaný s prosem. Opět jí pomohou holoubci a ona se v plesových šatech z druhého oříšku rozjede na hostinu. – V zámku se tančí, ale princ si stále nevěstu nevybral. Když se objeví neznámá kráska se závojem, nabídne jí ruku. Kupodivu je odmítnut. Prý do té doby, než uhodne hádanku, kterou mu dívka dá před svým zmizením. Na schodech po ní zůstane jeden střevíček. Princ ji pronásleduje na koni až ke statku. Marně jej dá celý prohledat. Pak si všechny ženy musejí zkusit střevíček. Žádné z nich, včetně urputné Dory, nepadne. Nakonec si Vincek vzpomene na Popelku, kterou macecha s dcerou zavřely do komůrky. Obě ženy se pokusí se střevíčkem ujet, ale jejich kočár se převrátí do rybníka. Princ dál hledá. Mezitím se Popelka osvobodí a z třetího oříšku získá svatební šaty. V těch se ukáže princi, sama mu napoví rozluštění hádanky a stane se jeho ženou.

Poznámka

Bohumila Zelenková, uvedená v úvodních titulcích filmu, propůjčila své jméno scenáristovi Františku Pavlíčkovi, který v té době nemohl být z politických důvodů jako autor uváděn. Tento námět byl již v českém filmu zpracován pod názvem Popelka (r. Josef Kokeisl, 1929).

Film byl v roce 2015 digitálně restaurován.

Hrají

Carola Braunbock

Popelčina nevlastní matka

Rolf Hoppe

král

Karin Lesch

královna

Dana Hlaváčová

Dora, Popelčina nevlastní sestra

Jan Libíček

preceptor

Vladimír Menšík

čeledín Vincek

Míla Myslíková

hospodyně Rozi

Helena Růžičková

tlustá nápadnice Droběna

Jan Šůs

šafář

Ostara Körner

hraběnka Stauffová

Joachim Pape

hodnostář

Gerd Funk

hodnostář

Karl-Helge Hofstadt

hodnostář

Holger Eckert

ceremoniář

Erika Stiska

baronka

Jutta Molter

manželka ministra

Aurora Pan

manželka ministra

Gertrud Adam

služka

Matthias Molter

šlechtic

Ursula Möckel

šlechtična

Bohumil Koška

pekař/čeledín

Jiří Kodýtek

pekař/čeledín

Vladimír Horáček

řemeslník

Miroslav Krejča

čeledín s pečení

Vladimír Navrátil

čeledín s pochodní

Mirka Cingaislová

děvečka s dížemi

Danuše Mikulová

dívka s kuřaty

Ludvík Wolf

dubl za Carolu Braunbockovou

Mluví

Petr Svojtka

hlas prince

Jaroslava Adamová

hlas Popelčiny nevlastní matky

Otto Šimánek

hlas krále

Květa Fialová

hlas královny

Mirko Musil

hlas šafáře

Miloš Vavruška

hlas ceremoniáře

Mirko Musil

hlas čeledína

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Jaroslav Pour, Michael Englberger

Asistent režie

Petr Špás, Peter Bohnenstengel, Jiřina Vaňková, Dagmar Švejdová

Původní filmový námět

František Pavlíček (pod jménem Bohumily Zelenkové)

Předloha

Božena Němcová (O Popelce – pohádka)

Scénář

František Pavlíček (pod jménem Bohumily Zelenkové), Václav Vorlíček

Technický scénář

Václav Vorlíček

Druhá kamera

Adolf Hejzlar

Asistent kamery

Antonín Šimral

Výprava

František Straka, Bedřich Čermák, Herbert Rother

Návrhy kostýmů

Theodor Pištěk ml.

Zástupce vedoucího výroby

Renée Lavecká, Josef Mojžíš, Harald Andreas, Věra Winkelhöferová

Asistent vedoucího výroby

Vlasta Mathauserová

Odborný poradce

František Michálek

Spolupráce

Bohumil Nový, Jaromír Komárek, Werner Zieschang, Olga Hrčková, Jitka Šulcová

Hudba

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO), Ladislav Štaidl (Orchestr Ladislava Štaidla)

Písně

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Melodie beze slov

Hudba k písni

Karel Svoboda (Kdepak ty ptáčku hnízdo máš), Karel Svoboda (Melodie beze slov)

Text písně

Jiří Štaidl (Kdepak ty ptáčku hnízdo máš)

Zpívá

Karel Gott (Kdepak ty ptáčku hnízdo máš), Libuše Šafránková [dab] (Melodie beze slov), Jitka Molavcová (Melodie beze slov)

Produkční údaje

Původní název

Tři oříšky pro Popelku

Anglický název

Three Nuts for Cinderella

Souběžný název

Drei Haselnüsse für Aschenbrödel

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

pohádka

Země původu

Československo, Německá demokratická republika

Copyright

1973

Rok výroby

1973

Premiéra

16.11.1973

Distribuční slogan

Zpět v kinech v digitálně restaurované verzi.

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Distribuce

Ústřední půjčovna filmů (původní 1973), Národní filmový archiv (obnovená 2015)

Výrobní skupina

Ota Hofman

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

85 min

Ocenění

Vítěz

Festival: 40. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín

2000
Zlín / Česká republika
Vítěz dětské ankety o nejlepší pohádku století
Václav Vorlíček

Vítěz

Akce: Televizní anketa diváků o nejpopulárnější českou filmovou komedii století – anketa České televize Volíme veselohru století

1998
Praha / Česká republika
3. místo
udělené v pražském kině Lucerna 7. 11. 1998

Vítěz

Festival: 30. dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana Ostrov

1998
Ostrov nad Ohří / Česká republika
2. místo v anketě o nejúspěšnější film třicetiletí podle výsledku hlasování rodičů a sourozenců starších 15 let

Vítěz

Festival: 2. mezinárodní filmový festival Manila

1983
Manila / Filipíny
Zvláštní cena za film
Filmové studio Barrandov

Vítěz

Festival: 15. mezinárodní filmový festival Panama

1977
Panama / Panama
Cena za hudbu
Karel Svoboda

Vítěz

Festival: 14. festival filmů pro děti Gottwaldov

1974
Zlín / Československo
Čestné uznání dětské poroty

Vítěz

Festival: 12. festival českých a slovenských filmů Nitra

1974
Nitra / Československo
Zvláštní cena poroty

Vítěz

Přehlídka: 5. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří

1973
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek – cena za nejlepší chlapecký herecký výkon
Pavel Trávníček

Vítěz

Přehlídka: 5. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří

1973
Ostrov nad Ohří / Československo
Zlatý dudek – cena za nejlepší dívčí herecký výkon
Libuše Šafránková

Vítěz

Přehlídka: 5. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov nad Ohří

1973
Ostrov nad Ohří / Československo
Křišťálový pohár – cena dětského diváka

Revue

Tři oříšky pro Popelku: Vorlíčkova šmudla pod drobnohledem

Filmovou pohádku Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku, která si odbyla obnovenou premiéru 17. prosince 2015, nyní dop...

Národní filmový archiv vydává publikaci o filmu Tři oříšky pro Popelku

Monografii Tři oříšky pro Popelku, věnovanou fenoménu této světově úspěšné pohádky režiséra Václava Vorlíčka, připravuje...

Velký mráz, zdatný kůň a chytrá sova – natáčení Tří oříšků pro Popelku

Stručnými slovy „barevný film, který bude mít úspěch nejen u dětských diváků“ byly v dobovém distribučním listu prezento...