Svatba v korálovém moři

groteska

Typologie

animovaný

Délka

krátkometrážní

Anglický název

The Wedding in the Coral Sea

Minutáž

10 min

Země původu

Československo

Copyright

1944

Rok výroby

1944

Premiéra

03.11.1944

Jazyková verze

česká, německá

Režie

Horst von Möllendorff

Anotace

Veselý příběh z podmořské říše o lásce dvou malých rybiček, jež ohrožuje zlá chobotnice.

Obsah

V korálovém moři si pluje rybička. Zaťuká na lastury a probudí jejich obyvatele, kteří vyrábějí perličky. Rybička postupně navlékne perlový náhrdelník. Mezitím želvička polapí do lucerny svítící rybičku a odnáší ji k závojnatce, čekající na ženicha. Ženich připlouvá s náhrdelníkem. Zamilované rybičky si nevšimnou chobotnice, která je tajně pozoruje a po vypuštění inkoustu unese nevěstu do svého sídla, vraku starého korábu. Chobotnice se závojnatce dvoří, ale ta jen doufá ve své vysvobození. To se již k vraku blíží rozzuřený ženich s ozbrojenou armádou rybiček. Vyzvou chobotnici na souboj a poté, co zvítězí, vpletou ji do starého kormidla. Zamilované snoubence vezou mořští koníci v kočáře za doprovodu podmořské kapely i dalších obyvatel korálového moře. Když novomanželé osamějí, osvobodí z lucerny svítící rybičku. Ta odplouvá do dáli.

Poznámka

Film byl snímán na barevný negativ Agfacolor.

Premiéra filmu se konala v kině Světozor v listopadu 1944. Do distribuce byl film v roce 1944 uveden s německými úvodními titulky, ve kterých byl jen autor filmu Horst von Möllendorff a autor hudby Julius Kalaš. Po válce byly úvodní titulku upraveny a film opět uveden do československé distribuce v roce 1947 v pásmu Bratři v triku 1947 společně s filmy Zvířátka a petrovští (1946), Vodník ve mlýně (1946), Dárek (1946), Hotovo, jedem! (1946), Míša Kulička (1947), Liška a džbán (1947) a Atom na rozcestí (1947).

Národní filmový archiv eviduje ve svých sbírkách černobílý negativ a černobílou kopii tohoto filmu s názvem Soupeři v hlubinách v úvodním titulku. Jde o pracovní verzi.

Film online

Hudba

Produkční údaje

Původní název

Svatba v korálovém moři

Anglický název

The Wedding in the Coral Sea

Pracovní název

Soupeři v hlubinách

Souběžný název

Hochzeit im Korallenmeer

Kategorie

film

Typologie

animovaný

Žánr

groteska

Země původu

Československo

Copyright

1944

Rok výroby

1944

Premiéra

03.11.1944

Výrobce

Prag-Film

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Státní půjčovna filmů (obnovená 1947)

Technické údaje

Délka

krátkometrážní

Minutáž

10 min

Verze

česká, německá