Hogo fogo Homolka

Země původu

Československo

Copyright

1970

Rok výroby

1970

Premiéra

5. 3. 1971

Minutáž

78 min

Kategorie

film

Žánr

komedie

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Hogo fogo Homolka

Český název

Hogo fogo Homolka

Anglický název

Hogo Fogo Homolka

Anotace

Rok po úspěchu komedie Ecce homo Homolka (1969) realizoval scenárista a režisér Jaroslav Papoušek volné pokračování (ke kterému v roce 1972 přibyla závěrečná část homolkovské trilogie – Homolka a tobolka). Ve filmu Hogo fogo Homolka se hrdinové posunou blíž k vysněné metě stát se dobře situovanou českou rodinou: konečně si pořídí auto. Nad honbou za novou zábavou, kterou Homolkovým může zprostředkovat nové vozidlo, nakonec zvítězí povinnost navštívit vesnického pradědečka, který údajně umírá. V jihočeské vesničce je ovšem všechno jinak, než rodina předpokládá. Zatímco „umírající“ kmet tráví sváteční čas v radovánkách s kolegy-myslivci, ubíjejí v chalupě znudění Homolkovi čas škorpením a vztekáním se na nezvedené kluky-dvojčata. Atmosféra se mění až s návštěvou místního rybníka a nečekanou pradědečkovou smrtí, která rodince na okamžik vyjeví banalitu jejího života. Od původního snímku se pokračování liší poněkud vážnějším tónem. Typická městská, konzumní rodina se v novém, venkovském prostředí dostává do víru konfrontací, které rozšiřují její satiricko-komediální potenciál. Kontrasty mezi městem a venkovem a různými generačními představami o životě jsou založeny na precizně odpozorovaných detailech upomínajících na Papouškovu pozici v rámci československé nové vlny. K obvyklému hereckému obsazení, ve kterém nechybějí Helena Růžičková (korpulentní Heduš), František Husák (Ludva) či Josef Šebánek (děda Homolka), přibyl především přesný Josef Kolb („formanovský“ neherec z Lásek jedné plavovlásky /1965/ a tragikomedie Hoří, má panenko /1967/) jako pradědeček. Malým partem řidičovy přítelkyně debutuje na filmovém plátně tehdy jednadvacetiletá Dagmar Bláhová. V rolích dvojčat Homolkových se opět objevují sourozenci Matěj a Petr Formanovi.

Obsah

Rodina Homolkova oslavuje velkou událost: konečně si mohli koupit auto. Ihned jezdí na malé výlety na Hradčany, na letiště, a plánují větší. Radost jim pokazí dopis od prababičky. Pradědeček je na smrt nemocný a je třeba, aby se s ním přijeli rozloučit. Rozmrzelí Homolkovi proto zamíří do jihočeské vesnice, kde prarodiče žijí. Jejich špatná nálada se nezlepší ani po příjezdu do venkovského stavení. Pradědeček si vyšel nad ránem do lesa a pak na soutěž loveckých psů-norníků, babička s jejich příjezdem nepočítala a nemá jim co nabídnout k jídlu. Homolkovi přivezou z hospody aspoň buřty a pivo, pradědeček si zatím užívá s přáteli mysliveckou slavnost, popíjí a už vůbec se mu nechce umřít. Pražští Homolkovi se rozloučí s prababičkou a vracejí se domů. Cestou se ještě zastaví u rybníka, kde se babička kdysi jako dítě topila a málem by se nyní utopila znovu. Když ji ostatní členové rodiny zachraňují, ocitnou se všichni ve vodě. Pradědeček se šťastně vrací ze slavnosti a na lesní cestě zemře na mrtvici. Homolkovi propadnou atmosféře letního dne a s radostí se vrhnou do vody už bez oblečení. S příjemně chladivou vodou jako by odhodili banalitu svého života, zatímco po hrázi rybníka jede auto s mrtvým pradědečkem.

Hrají

Josef Šebánek

děda Homolka

Marie Motlová

babi Marie Homolková

František Husák

Ludva, syn Homolkových

Helena Růžičková

Heduš, snacha Homolkových

Petr Forman

dvojče Péťa, vnuk Homolkových

Matěj Forman

dvojče Máťa, vnuk Homolkových

Josef Kolb

pradědeček Tonda

Josefa Pechlátová

prababička

Jiří Čutka

Francek Pertlík

Václav Žižka

František Vaněček

Karel Fridrich

majitel psa

Jiří Hálek

řidič wartburgu

Dagmar Bláhová

řidičova přítelkyně

Vladimír Krška

hostinský Venda

Růžena Pružinová

sousedka Suchánková

Dana Kubálková

dívka v plavkách

Jindřich Chvojka

Mluví

Hana Brejchová

hlas dívky v plavkách

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Milan Muchna

Asistent režie

Marie Beránková

Původní filmový námět

Jaroslav Papoušek

Technický scénář

Jaroslav Papoušek

Asistent kamery

Antonín Mařík

Architekt

Karel Černý

Výprava

Jan Hodný, Karel Kočí, Václav Podhorský

Vedoucí výroby

Rudolf Hájek

Zástupce vedoucího výroby

František Jaderník, Jaroslav Vlk

Asistent vedoucího výroby

Antonín Kubový

Spolupráce

členové Českého mysliveckého svazu, zaměstnanci Státních lesů Písek, I. Tomsová, Eva Horázná, Štěpánka Stříbrná, Miloš Červinka

Hudba

Nahrál

FISYO

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO)

Písně

Chválu vzdejme, ó křesťané (Maria, Maria, denice vítězná), Pětatřicátníci, Ó, hřebíčku zahradnický

Hudba k písni

Ferdinand Pátek (Chválu vzdejme, ó křesťané), R. Bauer (Chválu vzdejme, ó křesťané), Karel Hašler (Pětatřicátníci), lidová píseň (Ó, hřebíčku zahradnický)

Text písně

Karel Hašler (Pětatřicátníci), lidová píseň (Ó, hřebíčku zahradnický)

Zpívá

sbor (Chválu vzdejme, ó křesťané), Josef Kolb (Pětatřicátníci), Václav Žižka (Pětatřicátníci), Václav Žižka (Ó, hřebíčku zahradnický)

Produkční údaje

Originální název

Hogo fogo Homolka

Anglický název

Hogo Fogo Homolka

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

komedie

Země původu

Československo

Copyright

1970

Rok výroby

1970

Premiéra

5. 3. 1971

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Tvůrčí skupina Šebor – Bor (příprava), Vladimír Bor (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Jiří Šebor (vedoucí výroby tvůrčí a vedoucí výrobní skupiny), Výrobní skupina Jiřího Šebora

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

78 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 4. celostátní festival českých a slovenských filmů Plzeň

1971
Plzeň / Československo
Cena za scénář
Jaroslav Papoušek