Psi a lidé

Země původu

Československo

Copyright

1971

Rok výroby

1970

Premiéra

3. 9. 1971

Kategorie

povídkový film

Žánr

komedie, povídkový

Typologie

hraný

Originální název

Psi a lidé

Český název

Psi a lidé

Anglický název

Dogs and People

povídkový film

Psi a lidé

Anotace

Filmografie jednoho z nejvýraznějších autorů československé nové vlny, Evalda Schorma (1931–1988), se po nástupu normalizace mění v přehlídku televizních projektů, uzavřenou v roce 1988 dramatem Vlastně se nic nestalo (1988). Výjimku tvoří jen povídkový projekt, který Schorm převzal po emigraci původního autora, Vojtěcha Jasného. Povídka Nahý v trní vypráví o muži, kterému bezstarostnou koupel v řece překazí toulavý pes. V Hrách lásky se amatérský malíř dostane do problémů kvůli přehnané starosti o svého knírače Rafíka. Ve třetí povídce, nazvané Věrnost, skončí soupeření dvou kamarádů smrtí oddaného zvířete… Trojici příběhů sice napsal Jasný, Schorm si ji však přizpůsobil svému autorskému pohledu. V historkách o vztazích lidí a psů vyzdvihnul motivy obyčejné mravnosti, jež marně bojuje o přetrvání ve světě lidské krutosti a bezohlednosti.

Obsah

Povídkový film.

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Vladimír Blažek

Původní filmový námět

Vojtěch Jasný

Technický scénář

Evald Schorm

Asistent kamery

Jiří Pospíšil

Výprava

Miloš Osvald, Jiří Rulík

Návrhy kostýmů

Ester Krumbachová

Vedoucí výroby

Jiří Beránek

Zástupce vedoucího výroby

Jaroslav Vágner, Vlasta Synkulová

Asistent vedoucího výroby

Ladislav Herz

Odborný poradce

pplk. Ing. Karel Hartl, dr. Daniel Stanko, Karel Feřtek, Stanislav Skála, George Pokrovskij, Antonín Kodat

Spolupráce

Jana Coufalová, Jaromír Komárek, Vilemína Binterová, Bohumil Nový

Hudba

Nahrál

FISYO

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO)

Písně

Jen pro ten dnešní den, Život je jen náhoda, Až já půjdu do nebe, Zahučaly hory, zahučaly lesy, Když jsem já šel tou Putimskou branou, Nikdy se nevrátí pohádka mládí, Když se ten Tálínskej rybník nahání, Byla noc krásná májová, Zdálo se mi, má panenko, Na Šumavě je dolina, Kačena divoká letěla z vysoka

Hudba k písni

Sláva Eman Nováček (Jen pro ten dnešní den), Jaroslav Ježek (Život je jen náhoda), Karel Hašler (Až já půjdu do nebe), Karel Vacek (Nikdy se nevrátí pohádka mládí)

Text písně

Jan Werich (Život je jen náhoda), Jiří Voskovec (Život je jen náhoda), Karel Hašler (Až já půjdu do nebe), Karel Vacek (Nikdy se nevrátí pohádka mládí)

Zpívá

Josef Hlinomaz (Život je jen náhoda), Helena Růžičková (Život je jen náhoda), mužský sbor (Až já půjdu do nebe), mužský hlas (Zahučaly hory, zahučaly lesy), mužský hlas (Když jsem já šel tou Putimskou branou), mužský hlas (Nikdy se nevrátí pohádka mládí), mužský hlas (Když se ten Tálínskej rybník nahání), Lubomír Kostelka (Byla noc krásná májová), Helena Růžičková (Byla noc krásná májová), Vlastimil Brodský (Zdálo se mi, má panenko), mužský sbor (Na Šumavě je dolina), dětský hlas (Kačena divoká letěla z vysoka)

Produkční údaje

Originální název

Psi a lidé

Anglický název

Dogs and People

Kategorie

povídkový film

Typologie

hraný

Žánr

komedie, povídkový

Země původu

Československo

Copyright

1971

Rok výroby

1970

Premiéra

3. 9. 1971

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Dramaturgická skupina Miloše Brože, Miloš Brož (vedoucí dramaturgické skupiny), Výrobní skupina Ladislava Novotného, Ladislav Novotný (vedoucí výrobní skupiny)

Technické údaje

Verze

česká