C. F. C. Spirit

Country

Czechoslovakia

Copyright

1990

Production year

1990

Premiere

5 June 1991

Runtime

92 min

Category

film

Genre

fairytale

Typology

featurelong

Original title

Freonový duch

Czech title

Freonový duch

English title

C. F. C. Spirit

Summary

Zdeněk Zelenka is mainly perceived as a successful television director, but in 1990 he added the modern fairytale motion picture Freonový duch to his repertoire. The plot, co-written by Miloš Fedaš, takes a softly-softly approach to appraising ecological themes. The ghosts in the title can only exist thanks to the ozone hole and sprays, which keep them alive. As part of their anti-allergy treatment, Marek and Žaneta, along with other sick children, sleep in a cave that is crawling with ghosts. They manage to win the battle to escape the three sneaky Freon ghosts thanks to a kind element – former Austro-Hungarian station-master Leopold Lorenc (Vlastimil Brodsky). He owns Matylda, an enchanted locomotive that takes the kids back to the healthy world of his childhood. Songs by Jiří Šlitr and Jiří F. Svoboda lend even more fun and true loveliness to the aptly mysterious fairytale atmosphere.

Synopsis

Marek and Žaneta suffer from several allergies and they are prescribed treatment in a sanatorium where they stay with other children. Part of the treatment is sleeping in the nearby caves, one of the last places with fresh air. The air elsewhere is polluted by freons and exhaust. The very first night, Marek and Žaneta are woken up by a speaking orange light. It shows them a place in the caves where spirits store their sprays which they steal by entire truckloads. CFC is actually their food. The next morning, the sanatorium is out of running water, the electricity and heating are off, and tiles are peeling off the walls. Žaneta senses that the catastrophe was caused by the CFC spirits. The psychologist Dindělová does not believe the girl's night experience. The two children meet a pleasant old man clad in an Austrian-Hungarian train-dispatcher's uniform who reportedly sold his last ticket in 1905. His name is Lorenc and he shows the children how he turns into the orange light. He also secretly introduces them to the evil spirits District Administrator, Chief Councillor and Mayor whose light is blue. Alive, they were Lorenc's contemporaries and big cheaters. Lorenc constantly wants to perform good deeds. He gives Žaneta a bouquet of a rare flower which was made extinct by acid rain years ago. He takes the two children to the time of his childhood on a train pulled by the locomotive Matylda. The kids fight the evil spirits with Lorenc's help. They destroy their CFC reserves and trap them in the remaining containers. Lorenc again invites the children - this time along with the director of the sanatorium - to the village of Květonice where the air full of oxygen destroys the spirits completely. Lorenc redeemed himself by the good deed and he can finally rest in peace. He promises the children to return as soon as the meadows are full of flowers and the forests are healthy.

Note

Actor Jozef Kroner who was originally cast as Leopold Lorenc had to turn down the filming for health reasons.

Film online

Cast

Radek Hoppe

Marek Severin

Kateřina Pokorná

Žaneta Vojířová

Vlastimil Brodský

výpravčí Leopold Lorenc

František Řehák

ředitel Jelínek

Gabriela Wilhelmová

učitelka Trapková

Jitka Asterová

psycholožka Dindělová

Stanislav Tříska

duch Starosta

Jan Toušek

duch Hejtman

Hynek Kubasta

duch Radní

Naďa Novotná

Žofka

Daniel Douda

Poncar

Jarmila Renčová

uklízečka

Adam Novák

mrňous

Martin Krejčí

Hugo

Eliška Šulcová

Zuzana

Marcela Ondráčková

Eva

Eva Střihavková

Majdalenka

Tomáš Jilík

Patrik

Jiří Hybler

Kája

Tomáš Portlík

Jirka

Miroslav Kučera

on sám, moderátor televizní kriminální ústředny

Richard Honzovič

televizní hlasatel

Jiří Zobač

vašnosta

Dubbing

Bohuslav Kalva

hlas ducha Starosty

Jiří Havel

hlas ducha Hejtmana

Igor Smržík

hlas ducha Radního

Blanka Lormanová

hlas kuchařky

Crew and creators

Second Unit Director

Stanislava Hutková

Assistant Director

Hana Daňková, Otakar Cholasta

Shooting Script

Zdeněk Zelenka

Script Editor

Jan Gogola

Second Unit Photography

Vladimír Kolář

Camera Operator

Dalibor Michalčík, Miroslav Makarov

Production Designer

Luděk Kouřil

Set Designer

Vladislav Adam, Bohuslav Peloušek, Josef Šťovíček

Film Editor

Jiří Krška

Sound Designer

Josef Javořík

Titles Designed by

Jiří Štamfest

Production Manager

Vojtěch Kunčík

Unit Production Manager

Věra Kopecká, Dušan Schaffer, Alena Pekařová

Consultant

Rostislav Morávek, Zdeněk Vaculka

Cooperation

Jiří Malota, Vlasta Malotová, Alice Egnerová, Ludmila Varmužová, Zdeněk Bobek, Lenka Jandejsková, Jitka Zvirocká, Jaroslav Schreder, Karel Süssmilch, Petr Mach (2)

Music

Music Composed by

Jiří F. Svoboda

Selected Music

Georges Bizet (Carmen /Toreadore smělý/)

Music Performed by

FISYO, Bambini di Praga

Music Conducted by

Štěpán Koníček (FISYO), Blanka Kulínská (Bambini di Praga)

Songs

Sádlo na chleba, Láska se nevyhne králi, Okem ostřížím vyhlížím, Máme rádi zvířata, Krásný vzhled je na ten boží svět, Když se radost ze života ztratí, Ať se nikdo nediví

Songwriter

Jiří Šlitr (Sádlo na chleba), Jiří Šlitr (Láska se nevyhne králi), Jiří F. Svoboda (Okem ostřížím vyhlížím), Jiří Šlitr (Máme rádi zvířata), Mirko Hanák (Krásný vzhled je na ten boží svět), Jiří F. Svoboda (Když se radost ze života ztratí), Jiří F. Svoboda (Ať se nikdo nediví)

Writer of Lyrics

Jiří Suchý (Sádlo na chleba), Jiří Suchý (Láska se nevyhne králi), Jan Krůta (Okem ostřížím vyhlížím), Jiří Suchý (Máme rádi zvířata), Václav Poláček (Krásný vzhled je na ten boží svět), Jan Krůta (Když se radost ze života ztratí), Jan Krůta (Ať se nikdo nediví)

Singer

Kateřina Pokorná (Sádlo na chleba), Radek Hoppe (Sádlo na chleba), Vlastimil Brodský (Láska se nevyhne králi), Radek Hoppe (Láska se nevyhne králi), Kateřina Pokorná (Láska se nevyhne králi), sbor Bambini di Praga (Láska se nevyhne králi), Vlastimil Brodský (Okem ostřížím vyhlížím), Radek Hoppe (Máme rádi zvířata), Kateřina Pokorná (Máme rádi zvířata), sbor Bambini di Praga (Krásný vzhled je na ten boží svět), Vlastimil Brodský (Když se radost ze života ztratí), Radek Hoppe (Ať se nikdo nediví), Roberta Zelníčková (Ať se nikdo nediví), Michala Wolfová (Ať se nikdo nediví), Julie Válková (Ať se nikdo nediví), Linda Vágnerová (Ať se nikdo nediví), Barbora Šrotová (Ať se nikdo nediví), Lenka Švarcová (Ať se nikdo nediví), Lucie Šimková (2) (Ať se nikdo nediví), Kryštof Sedlák (Ať se nikdo nediví), Lucie Pultrová (Ať se nikdo nediví), Lenka Pávková (Ať se nikdo nediví), Hana Pešautová (Ať se nikdo nediví), Magda Hornová (Ať se nikdo nediví), Petra Chudomelková (Ať se nikdo nediví), Blanka Illínová (Ať se nikdo nediví), Pavlína Janků (Ať se nikdo nediví), Jana Jičínská (Ať se nikdo nediví), Hana Knappová (Ať se nikdo nediví), Kateřina Kunstová (Ať se nikdo nediví), Dita Košťálová (Ať se nikdo nediví), Jarmila Farkasová (Ať se nikdo nediví), Michaela Glagoličová (Ať se nikdo nediví), Kateřina Habartová (Ať se nikdo nediví), Lucie Havránková (Ať se nikdo nediví), Soňa Hauptvogelová (Ať se nikdo nediví), Markéta Cukrová (Ať se nikdo nediví), Věra Černá (Ať se nikdo nediví), Gabriela Koppenová (Ať se nikdo nediví), Lada Sukupová (Ať se nikdo nediví)

Production info

Original Title

Freonový duch

English Title

C. F. C. Spirit

Category

film

Typology

feature

Genre

fairytale

Origin country

Czechoslovakia

Copyright

1990

Production Year

1990

Premiere

5 June 1991

Technical info

Lenght

long

Runtime

92 min

Versions

Czech

Subtitles

without subtitles

Awards

Vítěz

Exhibition: 23. národní přehlídka filmů pro děti Ostrov

1991
Ostrov nad Ohří / Czechoslovakia
Radek Hoppe