Toman

historical, political, psychological, biography

Typology

feature

Czech title

Toman

Runtime

145

Country

Czech Republic, the Slovak Republic

Copyright

2018

Production year

2017 – 2018

Premiere

04.10.2018

Language version

Czech

Director

Ondřej Trojan

Cast

Jiří Macháček

ministerský rada JUDr. Zdeněk Toman alias Zoltán Toman, vlastním jménem Asher Zelig Goldberger

Kateřina Winterová

Pavla Tomanová alias Pesla Tomanová, rozená Guttmannová, Tomanova žena

Roman Luknár

ministr zahraničních věcí Jan Masaryk

Petr Vaněk

Gaynor Jacobson, ředitel pobočky americké židovské organizace AJDC

Kristýna Boková

Milada Třískalová, Tomanova sekretářka

Marián Mitaš

kapitán Karel Vaš, zástupce náčelníka Obranného zpravodajství

Stanislav Majer

generální tajemník KSČ Rudolf Slánský

Martin Finger

kapitán Obranného zpravodajství Adolf Püchler

Lukáš Melnik

kapitán František Kuracina, Tomanův asistent a řidič

Marek Taclík

podplukovník Bedřich Reicin, náčelník Obranného zpravodajství

Jaromír Dulava

ministr vnitra Václav Nosek

Pavel Liška

Evžen Zeman, vedoucí zahraniční rozvědky v Londýně

Ondřej Malý

Aladar Berger, tajemník náčelníka Hlavního štábu branné moci

Václav Neužil

major Státní bezpečnosti Bedřich Pokorný, později přednosta Odboru pro politické zpravodajství

Miroslav Táborský

náměstek ministra vnitra Jindřich Veselý, řídící důstojník Státní bezpečnosti

Radek Holub

Karel Šváb, vedoucí zpravodajské služby při ÚV KSČ

Jaroslav Plesl

úředník Imrich Rosenberg, Tomanův švagr

Táňa Pauhofová

Aurelie Rosenbergová, rozená Goldbergerová, Tomanova sestra

Lukáš Latinák

tajemník ministra zahraničních věcí Vlado Clementis

Jiří Dvořák

brigádní generál Josef Bartík, přednosta Odboru pro politické zpravodajství ministerstva vnitra

Aleš Procházka

předseda vlády, později prezident Klement Gottwald

Ady Hajdu

sovětský velvyslanec Valerian A. Zorin

Ladislav Hampl

inspektor kapitán František Putna, vyšetřovatel Tomana

Michal Režný

major Státní bezpečnosti Miroslav Pich-Tůma

Lukáš Hlavica

JUDr. Horák, právní zástupce pobočky AJDC

Matěj Ruppert

obchodní zástupce Marian Kargul, bývalý velitel koncentračního tábora Ostrowiec

Martin Veliký

dozorce vazební věznice četař Winter

Daniel Tůma

seržant Kurt Taub, zástupce amerického vojenského atašé

Réka Derzsi /ž/

úřednice pobočky AJDC

Jiří Černý

agent rozvědky, Tomanův muž

Ivan Herma

agent rozvědky, Tomanův muž

Václav Jakoubek

agent rozvědky, Tomanův muž

Jaroslav Kubera

prezident Dr. Edvard Beneš

Joe Weintraub

americký vojenský atašé Charles Katek

Johana Švarcová

zapisovatelka u výslechu

Damian Odess-Gillett

americký velvyslanec Laurence A. Steinhardt

Tereza Oslačová

sekretářka

Halka Třešňáková

Josefa, Slánského žena

Lucia Šoralová

Lída, Clementisova žena

Josef Hervert

neznámý, kupec zbraní

Petr Reif

poručík

Jan Matoušek

miminko Ivan, syn Tomanových

Monika Žáková

Marta, Gottwaldova žena

Michal Kucer

agent NKVD

Josef Gurunz

příslušník americké vojenské policie

Jared Doreck

příslušník americké vojenské policie

Andrej Polák

kavárník Josef Sýkora

Tereza Krippnerová

Marie, Sýkorova žena

Dan Pekárek

syn Sýkorových

Marcela Máchová

zdravotní sestra

Tomáš Kobr

řidič Jiří Rohan, Ivanův adoptivní otec

Kateřina Jebavá

Lída Rohanová, Ivanova adoptivní matka

Veronika Senciová

zdravotní sestra u Gottwalda

Viktorie Hánková

sekretářka v Londýně

Marie Jansová

hospodyně Procházková

Tomáš Kraucher

velitel vazební věznice Budín

Ewa Žurakowská

polská žena

Marian Škorvaga

vyšetřovatel

Igor Pashko

agent KGB

Vasyl Sevastyanov

agent KGB

Sergii Iegorov

agent KGB

Bětka Noll /ž/

slečna na poště

Adam Mašura

příslušník StB

Ondřej Trojan

funkcionář na povolební schůzi sekretariátu ÚV KSČ

Erika Stárková

zpěvačka v restauraci

Kaia Brown /ž/

zpěvačka na americkém velvyslanectví

Melody Makers

orchestr na americkém velvyslanectví

Commentary

Jan Pokorný

archivní záběry

Dubbing

Ladislav Trojan

hlas prezidenta Dr. Edvarda Beneše

Jan Šrámek

hlas podplukovníka Vodičky v telefonu

Fabian Cristancho

hlas španělského velvyslance

Joe Weintraub

hlas amerického vojáka

Ondřej Trojan

hlas velitele pankrácké věznice

Crew and creators

Second Unit Director

Lukáš Vízner

Assistant Director

Zdeněk Meduna

Script Supervisor

Kazi Kopecká

Screenstory

Frank Reiss

Screenplay

Zdeňka Šimandlová, Ondřej Trojan, Jiří Dědeček (spolupráce na scénáři), Martin Šmok (spolupráce na scénáři), Petr Jarchovský (spolupráce na scénáři)

Script Editor

Jiří Dědeček, Martin Šmok, Kristián Suda, Jaroslav Sedláček (hlavní dramaturg FC ČT), Tereza Brdečková, Petr Jarchovský, Jan Maxa, Jana Kákošová (šéfdramaturgyně RTVS), Roman Brat (RTVS)

Second Unit Photography

Ondřej Belica

Camera Operator

David Matoušek, Jiří Merc (ostřič), Jakub Vrbík (ostřič druhé kamery)

Production Designer

Tomáš Svoboda

Assistent Production Designer

Nora Sopková

Set Designer

Mirek Karmazín (vedoucí výpravy), Jan Kamenický, Jan Vyhlídal, Tomáš Dočekal, Filip Kalina, Jiří Charuza, Helena Ferlicová

Costume Designer

Katarína Štrbová Bieliková

Costumes

Jitka Novotná, Lukáš Neufuss, Paulína Bočková, Markéta Procházková, Soňa Nemcová, Lenka Urbanová, Míša Boučková

Make-Up Artist

Jana Bílková, Lukáš Král, Hana Šímová, Jaroslav Šámal, Jana Hladíková Barroso, Kateřina Vávrová Vojkůvková, Kateřina Šámalová, Zuzana Hubingerová, Linda Jarcová, Magdaléna Mazalová, Věra Bílá, Helena Štaidlová, Jiřina Jarošová, Simona Zieberová, Markéta Červená

Film Editor

Vladimír Barák

Sound Designer

Jiří Klenka (zvuk, design a mix zvuku, nahrání ruchů), Pavel Kovařík (kontaktní zvuk a střih dialogů), Michal Pekárek (záznam a mix hudby), Jonatan Pastirčák (záznam, mix a zvukový design hudby), Ľuboš Války (RTVS), Milan Jílek (nahrávka písní), Vlaďka Cafourková (střih a editace zvukových efektů), Karel Zámečník (mix zvuku), Ivo Špalj (nahrání ruchů)

Visual Effects

R.U.R., Patrik Bergman (supervize R.U.R.), Jan Všetiček (produkce R.U.R.), Zuzana Picková (produkce R.U.R.), Triková postprodukce ČT, Jitka Chaloupková (vedoucí produkci Triková postprodukce ČT), Universal Production Partners, a. s., Miro Gál (supervize UPP), Lucie Mráčková (produkce UPP)

Special Effects

Martin Kulhánek

Postproduction

KlenkaSound (zvuk), Ruchové studio ČT (zvuk), PFX (zvuk), Universal Production Partners, a. s. (obraz), Vít Komrzý (producent UPP), Ivo Marák (výkonný producent UPP), Petr Komrzý (výkonný producent UPP), Miro Gál (supervize VFX UPP), Bedřich Strnad (vedoucí produkce UPP), Ladislav Hrbáček (vedoucí výroby UPP)

Czech subtitles

Filmprint digital

Executive Producer

Michaela Syslová (výkonná producentka), Jaroslav Kučera (výkonný producent FC ČT)

Co-producer

Zuzana Mistríková (PubRes), Ľubica Orechovská (PubRes), Kristián Suda (kreativní producent FC ČT), Helena Uldrichová (vedoucí FC ČT), Tibor Búza (RTVS), Ivana Kurincová (RTVS), Miloslav Glac (Fortuna Film und TV), Petr Tichý (Barrandov Studio)

Production Manager

Luděk Valchář, Barbora Musilová (vedoucí natáčení), Jiří Koštýř (FC ČT)

Unit Production Manager

Jiří Fero Burda (ekonom), Zuzana Vrbová (FC ČT)

Production Supervisor

Kateřina Burdová

Artistic Collaboration

Lukáš Francl (grafický design Xoxo Prague)

Consultant

František Hanzlík, Martin Šmok, Frank Reiss, Jiří Friedl, Vít Charous, Joe Weintraub (anglický jazykový poradce), Alexandr Minajev (ruský jazykový poradce)

Cooperation

Jiří Filipovský (vrchní osvětlovač), Bára Lockefeer (fotografka), Martin Špelda (fotograf), Maxmilian Denkr (fotograf), Josef Ouřada (historické vozy), David Ouřada (historické vozy)

Music

Music Composed by

Michal Novinski (hudba a orchestrace), Lukáš Kobela (orchestrace)

Selected Music

Arthur Pryor (The Whistler and His Dog)

Music Performed by

Remigius Klačanský (piano), Karolína Zívalíková (sólo violoncello), Radomír Cikatricis (housle), Juraj Tomka (housle), Jozef Ostrolucký (housle), Samuel Mikláš (housle), Dmitrij Kopčák (viola), Eduard Vanek (viola), Csaba Racz (violoncello), Ivan Tvrdík (violoncello), Martin Prievalský (violoncello), Richard Gašpar (kontrabas), Juraj Černý (kontrabas), František Výrostko (kontrabas), Juraj Pivoluska (klarinet), Jakub Zívalík (trombon), Branislav Belorid (trombon), Peter Kosorín (vibrafon a tympány), Michal Novinski (ostatní nástroje), Jan Tříska, Miroslav Lacko, Petr Tichý, Petr Vlášek, Jiří Pipa Novák, Melody Makers

Songs

Beat Me Daddy, Eight To The Bar, Stará vražda

Songwriter

Don Raye (Eight To The Bar), Hughie Prince (Eight To The Bar), Eleanor Sheehy (Eight To The Bar), Marta Marinová (Stará vražda)

Writer of Lyrics

Don Raye (Eight To The Bar), Hughie Prince (Eight To The Bar), Eleanor Sheehy (Eight To The Bar), Hana Pafková (Stará vražda)

Singer

Kaia Brown (Eight To The Bar), Erika Stárková [dab] (Stará vražda), Marta Marinová (Stará vražda)

Music Supervisor

Petr Ostrouchov

Music Advisor

Jiří Klenka, Juraj Johanides (konzultant)

Locations

Česká republika, Brdy (Česká republika), Mlékojedy (Česká republika), Pískovna (Mlékojedy), bar /interiér/ (Mlékojedy), Praha (Česká republika), Bohnice (Praha), Psychiatrická léčebna /i interiér/ (Bohnice), Bubeneč (Praha), ulice Milady Horákové (Praha), náměstí Svobody (Praha), Skleněný palác /i interiér/ (Praha), ulice V Sadech (Praha), Lannova vila /interiér/ (Praha), Holešovice (Praha), Řezáčovo náměstí (Praha), Heřmanova ulice (Praha), kavárna Liberál /i interiér/ (Praha), ulice Františka Křižíka (Praha), kino Oko /i interiér/ (Praha), Bubenská ulice (Praha), Budova Elektrických podniků /interiér/ (Praha), Hradčany (Praha), Loretánské náměstí (Praha), Černínský palác /i interiér/ (Praha), byt Jana Masaryka (Praha), Josefov (Praha), náměstí Jana Palacha (Praha), Kbely (Praha), letiště (Praha), Letná (Praha), Ministerstvo vnitra České republiky (Praha), Letenské sady (Praha), Malá Strana (Praha), Všehrdova ulice /i interiér/ (Praha), Nové Město (Praha), ulice Na Příkopě (Praha), Václavské náměstí (Praha), hotel Evropa /interiér/ (Praha), Senovážné náměstí /interiér/ (Praha), Karlovo náměstí (Praha), justiční palác /interiér/ (Praha), Spálená ulice (Praha), Dittrichova ulice (Praha), Hybernská ulice /interiér/ (Praha), Hlavní nádraží /interiér/ (Praha), Wilsonova ulice (Praha), Střešovice (Praha), Dělostřelecká ulice /interiér/ (Praha), Pevnostní ulice (Praha), ulice Na Ořechovce (Praha), kino Ořechovka (Praha), Vltava (Praha), Janáčkovo nábřeží /interiér/ (Praha), Mánesův most (Praha), most Legií (Praha), Dětský ostrov (Praha), Vysočany (Praha), Kolbenova ulice (Praha), Pragovka /interiér/ (Praha), Žižkov (Praha), náměstí Winstona Churchilla (Praha), Dům odborových svazů /interiér/ (Praha), Slapy (Česká republika), zámek /i interiér/ (Slapy), Vojenský újezd Brdy (Česká republika), kasárna (Vojenský újezd Brdy), Všedobrovice (Česká republika), vila /interirér/ (Všedobrovice)

Production info

Original Title

Toman

English Title

Toman

Working Title

Zdeněk Toman, rudá eminence / Zdeněk Toman

Parallel Title

Toman

Copyright

2018

Production Year

2017 – 2018

Premiere

04.10.2018

Age limit

unsuitable for children under 12

Production

Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A., PubRes (koprodukce), Česká televize (koprodukce), Filmové centrum (Česká televize), Fortuna Film und TV (koprodukce), Rozhlas a televízia Slovenska (koprodukce), Barrandov Studio (koprodukce)

Distribution

FALCON a.s. (monopol do 3.10.2020)

Technical info

Versions

Czech

Subtitles

Czech