The Painted Bird

ballad, drama, psychological, war, road movie

Typology

feature

Lenght

long

Czech title

Nabarvené ptáče

Runtime

170 min

Country

Czech Republic, the Slovak Republic, Ukraine

Copyright

2019

Production year

2017—2019

Premiere

12.09.2019

Language version

Czech, English

Director

Václav Marhoul

Cast

Petr Kotlár

chlapec Joska Nikodém

Nina Šunevič /ž/

Marta, Joskova teta

Alla Sokolova /ž/

vědma Olga

Udo Kier

mlynář

Michaela Doležalová

mlynářova žena

Zdeněk Pecha

čeledín ve mlýně

Lech Dyblik

ptáčník Lech

Jitka Čvančarová

bláznivá Ludmila

Stellan Skarsgård

německý desátník Hans

Julian Sands

sedlák Garbos

Júlia Valentová Vidrnáková

rybářka Labina

Alexej Kravčenko

rudoarmejský politruk Gavrila

Barry Pepper

rudoarmejský odstřelovač Miťka

Petr Vaněk

Nikodém, Joskův otec

Stanislav Bilyj

vesničan

Ostap Dziadek

sedlák

Daniel Beroun

výrostek

Marika Procházková

žena na louce

Marie Štípková

žena na louce

Milan Šimáček

majitel koně

Martin Nahálka

velitel rudých partyzánů

Dominik Weber

německý feldvébl

Petr Jeništa

příslušník SS

Irena Máchová

židovská žena s dítětem

Josef Bedlivý

židovský chlapec

Tomáš Kraus

židovský muž

Pavel Kříž

náruživý muž

Ondřej Malina

scharführer SS

Tim Kalkhof

hauptsturmführer SS

Jan Monczka

druhý kněz

Petr Klimeš

starý muž, otec Labiny

Alexander Leopold Schank

důstojník wehrmachtu

Denisa Pfauserová

znásilněná dívka

Radim Fiala

velitel kozáků

Alexander Minajev

rudoarmejský velitel

Petr Stach

předseda komise v sirotčinci

Andrej Polák

doktor v sirotčinci

Jan Meduna

dozorce

Filip Kaňkovský

prodavač na tržišti

Tereza Martinková

opilá žena na chodbě

Filip Richtermoc

opilý muž na chodbě

Erik Srbený

malý chlapec na ulici před komandanturou SS

Jan Pavlíček

harmonikář

Jiří Slavík

houslista

Petr Ostrouchov

varhaník

Ivo Proks

příslušník SS na trati

Martin Šanda

příslušník SS na trati

Josef Kurka

kočí

Jakub R. Špůr

týraný vězeň na dvoře komandantury SS

Klára Konvalinková

jezdkyně na koni

Karel Dvořák

pobožný mužik

Zdeněk Krupička

beznohý muž

Pavel Rubín

člen komise v sirotčinci

Martin Kotas

bezdomovec v kryptě

Kryštof Peterka

voják wehrmachtu na mostě

Helena Bártová

členka komise v sirotčinci

Robert Bárta

cestující v autobusu

Daniela Řepová

cestující v autobusu

Václav Marhoul ml.

příslušník SS na nákladním voze

Lukáš Marhoul

bezdomovec v kryptě

Tomáš Marhoul

rabiát v sirotčinci

Anton Šejvl

rabiát v sirotčinci

Lukáš Kapko

invalidní chlapec v sirotčinci

Antonín Mašek

výrostek

David L. Price

bezdomovec v kryptě

Martin Koťátko

jezdec na koni

Martin Kraus

jezdec na koni

Petr Hynek

jezdec na koni

Ivoš Haněl

jezdec na koni

Miro Živčák

jezdec na koni

Jiří Malík

jezdec na koni

Přemysl Ledecký

jezdec na koni

Martin Sokol

jezdec na koni

Michal Kučera

jezdec na koni

Robert Krejčík

jezdec na koni

Petr Latka

jezdec na koni

Martin Povr

jezdec na koni

Aleš Košnar

jezdec na koni

Milan Plšek

jezdec na koni

Dan Patera

jezdec na koni

Petr Světlík

jezdec na koni

René Prokeš

jezdec na koni

Kamil Sghaier

jezdec na koni

Ivan Zajíček

jezdec na koni

Vlastimil Šmach

jezdec na koni

Richard Lev

jezdec na koni

Martin Zima

jezdec na koni

Robin Šlapanský

jezdec na koni

Michal Závodský

jezdec na koni

Michal Kacetl

jezdec na koni

Michal Vrba

jezdec na koni

Viktor Fiala

jezdec na koni

Jan Melík

jezdec na koni

Tomáš Koch

řidič tanku

Tomáš Tesař

řidič tanku

Tomáš Průcha

řidič tanku

Tomáš Křen

řidič tanku

Kamil Toufar

řidič tanku

Zdeněk Lacina

střelec tanku

Kamil Toufar ml.

střelec tanku

Tomáš Malecha

řidič vojenské techniky

David Smitka

řidič vojenské techniky

Tomáš Vykopal

řidič vojenské techniky

Milan Ungr

řidič vojenské techniky

Jaroslav Kolenčík

řidič vojenské techniky

Jiří Just

pilot letounu Fieseler Fi 156

Ladislav Abel

pilot letounu Jakovlev Jak-3

Petr Koza

dubl za Petra Kotlára

Jakub Chytil

dubl za Petra Kotlára)

Dubbing

Matěj Havelka

hlas chlapce Josky

Jana Altmannová

hlas Marty, Joskovy tety

Ludmila Molínová

hlas vědmy Olgy

Dušan Sitek

hlas mlynáře

Zdeněk Dušek

hlas ptáčníka Lecha

Jaromír Meduna

hlas kněze

Petr Lněnička

hlas sedláka Garbose

Irena Máchová

hlas rybářky Labiny

Ivan Schvedoff

hlas rudoarmejského odstřelovače Miťky

Miroslav Hanuš

hlas majitele koně

Ofner Sven

hlas příslušníka SS

Matěj Vondra

hlas židovského chlapce

Dalimil Klapka

hlas židovského muže

Andrej Bestchasny

hlas velitele kozáků

Petr Göri

hlas odříkávající židovskou modlitbu

Adam Málek

hlas chlapce

Claudia Vašeková

hlas ženy

Crew and creators

Second Unit Director

Vít Karas (režie druhého štábu), Radim Špaček (režie třetího štábu), Filip Kilián (režie ukrajinského druhého štábu)

Assistant Director

Martin Stádník, Tomáš Chlost, Lukáš Viznar, Kateřina Burdová, Adam Karásek, Zdeněk Meduna, Pavel Svatoň, Martin Sebastianides, Jurij Andrijevskij

Script Supervisor

Zuzana Víznerová

Based on

Jerzy Kosinski (Nabarvené ptáče /The Painted Bird/ – román)

Screenplay

Václav Marhoul

Shooting Script

Jan Blažíček (storyboard)

Script Editor

Jaroslav Sedláček (hlavní dramaturg FC ČT), Jana Kákošová (hlavní dramaturgyně RTVS), Michal Pusztay (dramaturg RTVS), Tom Abrams (konsultant scénáře), Michael Schiffer (konsultant scénáře), Václav Šašek (konsultant scénáře), Petr Václav (konsultant scénáře), Petr Ostrouchov (konsultant scénáře), Luděk Hudec (konsultant scénáře)

Second Unit Photography

Pavel Berkovič (druhý štáb), Viktor Smutný (třetí štáb), Anton Evdoshenko (ukrajinský druhý štáb)

Camera Operator

Václav Zajíček, Jan Skriečka, Vratislav Novotný, Jiří Holec, Václav Kareš (druhý štáb), Jan Vojtěch (druhý štáb), Dmitrijs Tartisnikovs (druhý štáb), Stanislav Kaminskyi (druhý štáb), Ladislav Hrubý (třetí štáb), Václav Pražský (třetí štáb)

Production Designer

Jan Vlasák

Assistent Production Designer

Jana Nosková, Valeria Dymytrenko

Art Director

Vladyslav Dudko, Juraj Fábry

Set Designer

Milan Krutina, Michal Šilar, Daniel Štěpánek, Ladislav Mareš, Libor Vrba ml., Jiří Maxa, Karel Krejník, ReQuick (rekvizity), David Fryš (rekvizitář ReQuick), Pepi Bórik (rekvizitář), Lukas Katakalidis (rekvizitář), Lukáš Slavík (rekvizitář), Michal Žák (rekvizitář), Robert Kinský (rekvizitář), Aleksandrs Gerasimovs (rekvizitář), Eryk Zuberek (rekvizitář), Jakub Zuberek (rekvizitář), Bartosz Nowak (rekvizitář), Eryk Włodarczyk (rekvizitář), Filip Stiebitz (zbrojíř), Matěj Matějíček (nákupčí), Aleš Jetmar (nákupčí), Flash Barrandov (zbroj), František Měsíček (zbrojíř Flash Barrandov), Miroslav Hásek (zbrojíř), Aleš Prostřední (zbrojíř), Petr Novohradský (zbrojíř)

Costume Designer

Helena Rovná

Costumes

Petr Pluhař (hlavní kostymér), Lenka Eliášová, Zuzana Máchová, Stanislav Čumbál Rovný, Táňa Kubešová, Jaroslav Dvořák, Martina Neprašová, Martina Hrůšová, Ladislav Procházka, Julija Ibiševa, Svitlana Čepur, Stanislava Šlossarová (kostymérka Harveyho Keitela), Věra Tomášková (kostymérka Barryho Peppera)

Make-Up Artist

Ivo Strangmüller (návrhy masek a účesů), Dana Kohoutová st., Alena Marečková, Ivana Strangmüllerová, Kateřina Klabanová, Ivana Langhamerová, Alla Leonova, Ganna Vasylenko, Kateryna Strukova, René Stejskal (protetické masky), Andrea McDonald (maskérka Harveyho Keitela), Sasha W. Issar (maskér Barryho Peppera)

Film Editor

Luděk Hudec

Assistant Film Editor

Dana Klempířová

Sound Designer

Pavel Rejholec (design, mix a supervize zvuku), Jakub Čech (mix zvuku a design zvukových efektů), Viktor Prášil (mix zvuku), David Titěra (mix a supervize střihu zvuku), Jan Šulcek (mix zvuku), Peter Hilčanský (design zvukových efektů, dodatečný mix ruchů a záznam hudby), Sandra Klouzová (design zvukových efektů), Michaela Patríková (design zvukových efektů a supervize dialogů), Martin Jílek (dialogy a mix ruchů), Jan Martínek (střih dialogů), Tomáš Oramus (střih dialogů), Anna Jesenská (střih ruchů), Viera Marinová (střih ruchů), Ondřej Swaczyna (střih ruchů), Vladimír Chorvatovič (dodatečný mix), Mishan Pajdiak (dodatečný záznam hudby)

Assistant Sound Designer

Dominik Čech, Ondřej Vondráček, Štěpán Kříž, Jan Majstr

Visual Effects

UPP, Viktor Müller (supervize UPP), Lenka Líkařová (producentka UPP), Tomáš Kalhous (supervize kompozice UPP), Jaroslav Matys (vedoucí produkce UPP)

Special Effects

Martin Kulhánek (supervize), Jakub Nierostek (supervize), Branislav Petráš (supervize), Martin Sixta, Stanislav Šmeral, David Myslík, Ivan Vránek, Ondřej Nierostek, Štěpán Oktábec, František Sloup, Alois Vyžlan, Olga Markova, Anton Špil, Oleksandr Tyšenko, Ľubomír Ziman, Lenka Buzalková, Daniel Rudzan, Michal Forgáč, Sergiy Bilous (pyrotechnik), Rafał Supron Supranionek (pyrotechnik)

Postproduction

H.E.T., Luděk Hudec (supervize H.E.T.), UPP (obraz), Vít Komrzý (producent UPP), Viktor Müller (producent UPP), Ivo Marák (producent UPP), Bedřich Strnad (koordinátor UPP), Jiří Slavíček (koordinátor UPP), Soundsquare (zvuk), Jakub Sláma (manažer Soundsquare)

Titles Designed by

Roman Mrázek Vinopal

Stunt Coordinator

Ladislav Lahoda (supervize), Jiří Kraus, Martin Svitek (asistent)

Stunts

Filmka Stunt Team, Jan Arnošt, David Bílek, Jan Blahák, Pavel Boušek, David Martin, František Deák, Zuzana Drdácká, Petr Drozda, Zdeněk Dvořáček, Hana Dvorská, René Hájek, Josef Jelínek, Pavel Krátký, Martina Lesová, Miroslav Lhotka, Ivan Loukota, Ivan Mareš, Ondřej Moravec, Marek Motlíček, Klára Palivcová, Jaroslav Pšenička, Aleš Putík, Jan Schmied, Kamil Schaier, Jiří Šimberský, Magdalena Sittová, Roman Spáčil, Miroslav Špulák, Alice Šrámková, Jan Vosmík, Ivo Zubatý

Czech subtitles

Jan Petrásek, PO.ET.A, P&P Production

Executive Producer

Kateřina Špůrová, Aleš Týbl, Jaroslav Kučera (výkonný producent FC ČT), Roman Klympush (Directory Films)

Co-producer

Helena Uldrichová (vedoucí FC ČT), Igor Savyčenko (Directory Films), Volodymyr Filippov (Directory Films), Alla Ovsyannikova (Directory Films), Andriy Suyarko (Directory Films), Andrij Sergijenko (Directory Films), Vladimír Mařík (CertiCon Group), Karel Kraus (CertiCon Group), Zuzana Mistríková (PubRes), Ľubica Orechovská (PubRes), Richard Kaucký, Ivana Kurincová (RTVS), Tatiana Detlofson (přidružená producentka)

Production

Olga Sergijenko (manažerka projektu Directory Films), Tetiana Ivanyšenko (manažerka projektu Directory Films)

Production Manager

Kateřina Špůrová, Jiří Koštýř (FC ČT), Heidi Nižňanská (RTVS), Kyrylo Rybyancev (Directory Films), Roman Jordan (PubRes)

Unit Production Manager

Daniel Rouha, Zuzana Vrbová (FC ČT), Ivan Nagy (PubRes)

Production Supervisor

Irena Máchová, Blanka Merunková, František Kučkovský, Václav Beznoska, Jakub Nierostek, Wally V. Kolman (FC ČT), Volodymyr Paliy (Directory Films), Anastasiya Shumenko (Directory Films)

Artistic Collaboration

Alice Linhartová (grafický design)

Consultant

Martin Koutecký (katolická liturgie), Samiha Malehová (kostýmy), Jan F. Kovář (kostýmy), Jan H. Vajndlich (kostýmy), Kostyantyn Kravets (kostýmy)

Cooperation

Slavomír Mikovec (vrchní osvětlovač), Jan Dobrovský (fotograf), Ota Bareš (práce se zvířaty), Fauna Film (práce se zvířaty), Pavel Myslík (koně), Vanda Trojanová (koně), Stáj Trojan (koně), František Koch (vojenská vozidla), Muzeum na demarkační linii (vojenská vozidla), Zdeněk Mertl (vojenské vozidlo KdF 82), Vladimír Handlík (letoun Fieseler Fi 156), Historical Flying Club Mladá Boleslav (letoun Fieseler Fi 156), Ladislav Abel (letoun Jakovlev Jak-3), Martin Péč (modely), Jan Padyšák (modely), René Krupanský (modely), Lenka Krupanská (modely), Vojtěch Merunka (umělý jazyk mezislovanština), Jan Van Steenberg (umělý jazyk mezislovanština), Roberto Lombino (umělý jazyk mezislovanština), Michel Swat (umělý jazyk mezislovanština), Helena Poláková (asistentka Petra Kotlára), Jana Epikaridis (asistentka Petra Kotlára), Filip Šinkner (psycholog Petra Kotlára), David Tomášek (dialogový kouč Harveyho Keitela), Pavel Štverák (Dolby konzultant), Filmové laboratoře České televize

Direction of Czech version

Alice Hurychová, Studio Soundsquare

Music

Selected Music

Ludwig van Beethoven (Pro Elišku /Für Elise/), Vojtěch Kouřil (Varhanní improvizace)

Music Performed by

Jan Pavlíček (harmonika), Jiří Slavík (housle), Matěj Kroupa (housle), Vojtěch Kouřil (varhany), Petr Kotlár (klavír)

Songs

Es muss was wunderbares sein /opereta Im weissen Rössl/, Černá vrána, Dušo moja, Maximova píseň, Procházka sadem, Horchat hai caliptus

Songwriter

Ralph Benatzky (Es muss was wunderbares sein /opereta Im weissen Rössl/), Petr Ostrouchov (Černá vrána), Petr Ostrouchov (Dušo moja), lidová píseň (Maximova píseň), Jan Pavlíček /aranžmá/ (Maximova píseň), lidová píseň (Procházka sadem), Matěj Kroupa /aranžmá/ (Procházka sadem), Naomi Shemer (Horchat hai caliptus), Matěj Kroupa /aranžmá/ (Horchat hai caliptus)

Writer of Lyrics

Robert Gilbert (Es muss was wunderbares sein /opereta Im weissen Rössl/), Tomáš Hanák (Dušo moja), Vojtěch Merunka /překlad do mezislovanštiny/ (Dušo moja), Naomi Shemer (Horchat hai caliptus)

Singer

Leo Moll (Es muss was wunderbares sein /opereta Im weissen Rössl/), Petr Ostrouchov (Dušo moja), mužský sbor (Dušo moja), Anton Aslamas (Procházka sadem), mužský sbor (Procházka sadem), Jitka Čvančarová (Horchat hai caliptus)

Locations

Česká republika, Brno (Česká republika), ulice Cejl (Brno), káznice (ulice Cejl), Český Krumlov (Česká republika), rybník (Český Krumlov), Praha (Česká republika), Malá Strana (Praha), Sněmovní ulice 13 /dvůr/ (Malá Strana), Řeporyje (Praha), skanzen Řepora (Řeporyje), Kácov (Česká republika), Baileyhov most (Kácov), řeka Sázava (Česká republika), Ralsko (Česká republika), obora Židlov (Ralsko), Proseč (Ralsko), Strážov (Ralsko), Šumava (Česká republika), Holý vrch (Šumava), Brdy (Česká republika), pěchotní srub Jordán (Brdy), Skořice (Česká republika), říčka Klabava (Česká republika), Chýnice (Česká republika), Ořech (Česká republika), Slapy (Česká republika), Korkyně (Česká republika), Křížov (Korkyně), Boletice (Česká republika), kostel sv. Mikuláše (Boletice), vojenský prostor (Boletice), střelnice Brzotice (Boletice), Holý vrch (Česká republika), Kájov (Česká republika), Hartmanice (Česká republika), Žežulka (Hartmanice), Horská Kvilda (Česká republika), Přední Výtoň (Česká republika), Polná na Šumavě (Česká republika), Lipno nad Vltavou (Česká republika), Hořovice (Česká republika), Jaroměř (Česká republika), Bezdružice /nádraží/ (Česká republika), Olbramov (Česká republika), Černošín /letiště/ (Česká republika), Mimoň (Česká republika), Kokořínsko (Česká republika), Klecany (Česká republika), kostel Nanebevzetí Panny Marie (Klecany), Dolní Planá (Česká republika), Josefov (Česká republika), Kuřívody (Česká republika), Slaník (Česká republika), Zaječov (Česká republika), řeka Otava (Česká republika), Padrťský rybník (Česká republika), Mladá Boleslav /letiště/ (Česká republika), železniční trať Pňovany – Bezdružice (Česká republika), Břetislav (Česká republika), Zádubský potok (Česká republika), železniční trať Česká Budjěovice – Černý Kříž (Česká republika), Polečnice (Česká republika), Lhotka u Kremže (Česká republika), Kleť (Česká republika), Veltrusy (Česká republika), Smetanova ulice (Veltrusy), Stavdekor (Smetanova ulice), Rejštejn (Česká republika), Zhůří (Rejštejn), Černá v Pošumaví (Česká republika), Dolní Vltavice (Černá v Pošumaví), Vyšší Brod (Česká republika), tábořiště U Indiána (Vyšší Brod), Slovensko, řeka Malý Dunaj (Slovensko), řeka Váh (Slovensko), Selice (Slovensko), Tomášikovo (Slovensko), vodní kolový mlýn (Tomášikovo), Polsko (ulice Cejl), Świebodzice (Polsko), Ukrajina, Volyň (Ukrajina), Svalovičy /a okolí/ (Polsko)

Production info

Original Title

Nabarvené ptáče

English Title

The Painted Bird

Parallel Title

Pomaľované vtáča / Rozfarbovanyj ptach

Category

film

Typology

feature

Genre

ballad, drama, psychological, war, road movie

Origin country

Czech Republic, the Slovak Republic, Ukraine

Copyright

2019

Production Year

2017—2019

Premiere

12.09.2019

Age limit

unsuitable for children under 15

Production

Silver Screen, Česká televize (koprodukce), Filmové centrum (Česká televize), Eduard Kučera (koprodukce), Milada Kučerová (koprodukce), Directory Films (koprodukce), Rozhlas a televízia Slovenska (koprodukce), CertiCon Group (koprodukce), innogy (koprodukce), PubRes (koprodukce), Richard Kaucký (koprodukce), Alexander Kushaev (koprodukce), Monte Rosso Production (koprodukce), Camera Nera (spolupráce)

Studio

RTVS Mlynska dolina, Bratislava

Distribution

Bioscop (monopol do 12.9.2029)

Technical info

Lenght

long

Runtime

170 min

Versions

Czech, English

Subtitles

Czech

Awards

Vítěz

Festival: 76. mezinárodní filmový festival Benátky

2019
Benátky / Italy
Cinema for UNICEF Award