Barrandovské nokturno aneb Jak film tančil a zpíval

Země původu

Československo

Copyright

1984

Rok výroby

1984

Premiéra

1. 2. 1985

Minutáž

81 min

Režie

Vladimír Sís, Zdeněk Podskalský (režie pořadu k 50. výročí Filmového studia Barrandov)

Kategorie

film

Žánr

hudební, střihový

Typologie

dokumentárnídlouhometrážní

Originální název

Barrandovské nokturno aneb Jak film tančil a zpíval

Český název

Barrandovské nokturno aneb Jak film tančil a zpíval

Anglický název

Barrandov Nocturne, or How Film Danced and Sang

Anotace

Zkušený režisér Vladimír Sís má na svém kontě řadu střihových snímků opřených o ukázky ze starších českých filmů a doplněné dotáčkami. Vedle Krále komiků, jenž je věnován Vlastu Burianovi, Sóla pro Jaroslava Marvana či Zpívajícího filmu realizoval tento tvůrce i střihový snímek, jenž zachycuje padesátileté výročí provozu barrandovských ateliérů. Oddechová zábava je situována do nákladných dekorací varietního divadla, které byly postaveny pro potřeby televizního seriálu Cirkus Humberto. Pohledy do hlediště dnes slouží jako připomínka řady tehdejších barradovských celebrit, zatímco estrádní show nabízí zábavu poplatnou dobovému vkusu. Výstupy populárních herců a zpěváků jsou vázány především na filmové předlohy a Vladimír Sís je proložil ukázkami ze svých filmů i ze snímků svých kolegů.

Poznámka

Ve snímku je použit pořad k 50. výročí Filmového studia Barrandov (pod názvem Trilobit se diví aneb 50 let Filmového studia Barrandov vyrobila Hlavní redakce zábavných pořadů Československé televize Praha, televizní režie Jitka Němcová), dále ukázky a hudba z filmů Anděl s ďáblem v těle (1983, režie Václav Matějka), Balada pro banditu (1978, režie Vladimír Sís), Blues pro EFB (1980, režie Vladimír Sís), Císařův pekař – Pekařův císař (1951, režie Martin Frič), Dáma na kolejích (1966, režie Ladislav Rychman), Funebrák (1932, režie Karel Lamač), Hotel Modrá hvězda (1941, režie Martin Frič), Hvězda padá vzhůru (1974, režie Ladislav Rychman), Kam čert nemůže (1959, režie Zdeněk Podskalský), Kdyby tisíc klarinetů (1964, režie Ján Roháč, Vladimír Svitáček), Koncert (1980, režie Jan Schmidt), Kristian (1939, režie Martin Frič), Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa (1932, režie Karel Lamač), Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964, režie Oldřich Lipský), Madla zpívá Evropě (1940, Václav Binovec), Minulost Jany Kosinové (1940, režie J. A. Holman), Noční motýl (1941, režie František Čáp), On a jeho sestra (1931, režie Karel Lamač, Martin Frič), Pancho se žení (1946, režie Rudolf Hrušínský, František Salzer), Pobočník Jeho Výsosti (1933, režie Martin Frič), Praha v záři světel (1928, režie Svatopluk Innemann), Princ Bajaja (1971, režie Antonín Kachlík), Prstýnek (1944, režie Martin Frič), Šíleně smutná princezna (1968, režie Bořivoj Zeman), Trhák (1980, režie Zdeněk Podskalský), Tři vejce do skla (1937, režie Martin Frič), U pokladny stál... (1939, režie Karel Lamač), Zlaté ptáče (1932, režie Oldřich Kmínek), Zločin v šantánu (1968, režie Jiří Menzel), Zpívající film (1972, režie Vladimír Sís), televizního filmu Revue pro banjo (1963, režie Zdeněk Podskalský) a dalších archivních záběrů a fotografií.

Účinkují

Miroslav Horníček

konferenciér

Miloš Kopecký

konferenciér

Jana Brejchová

herečka

Karel Effa

herec

Nelly Gaierová

herečka

Iva Janžurová

herečka

Oldřich Kaiser

herec-zpěvák

Jiří Lábus

herec-zpěvák

Dagmar Veškrnová

herečka-zpěvačka

Hana Zagorová

zpěvačka

Jitka Němcová

režisérka

Jan Kališ

kameraman

Jiří Macháně

kameraman

Boris Moravec

architekt

Milena Dvorská

divačka

Ota Hofman

divák

Jiří Lír

divák

Eva Svobodová

divačka

Ela Šárková

divačka

Petr Drozda

kaskadér

Karel Engel

kaskadér

Jiří Kasík

kaskadér

Jaroslav Klenot

kaskadér

Jiří Klenot

kaskadér

Jiří Kraus

kaskadér

Jindřich Sejk

kaskadér

Zdeněk Srstka

kaskadér

Jaroslav Tomsa

kaskadér

Ludvík Wolf

kaskadér

Aleš Bílek

hudebník

Miloš Bílek

hudebník

Vítězslav Brandejský

hudebník

Bohumil Bydžovský

hudebník

Jindřich Čmugr

hudebník

Pavel Drančák

hudebník

Eva Francová

hudebnice

Josef Havlín

hudebník

Ivo Husák

hudebník

Karel Huth

hudebník

Jiří Kauders

hudebník

Zdeněk Kodat

hudebník

Petr Kodl

hudebník

Ivo Kopecký

hudebník

Štěpán Koutník

hudebník

Vladimír Král

hudebník

Jiří Kudrman

hudebník

Miroslav Kulhavý

hudebník

Miluše Ledererová

hudebnice

Vilém Linke

hudebník

Ludmila Malíšková

hudebnice

Vlastimil Mareš

hudebník

Nikolaj Martinkovič

hudebník

Jelena Mazalová

hudebnice

Robert Pečiva

hudebník

Jaroslav Plaček

hudebník

Čestmír Plaček

hudebník

Jiří Přibyl

hudebník

Jaroslav Rynda

hudebník

Václav Sedlák

hudebník

Heřman Schmelzer

hudebník

Jiří Soural

hudebník

Karel Strože

hudebník

Pavel Střítezský

hudebník

Karel Šimek

hudebník

Stanislav Šimek

hudebník

Marie Talichová

hudebnice

Vladimír Tymich

hudebník

František Vejvoda

hudebník

Jaroslav Vlasatý

hudebník

Josef Vlasatý

hudebník

Rudolf Výborný

hudebník

Václav Zeman

hudebník

Ondřej Zícha

hudebník

FISYO

orchestr

zaměstnanci Filmového studia Barrandov

diváci

Štáb a tvůrci

Režie

Vladimír Sís, Zdeněk Podskalský (režie pořadu k 50. výročí Filmového studia Barrandov)

Asistent režie

Edita Seidlová, Věra Pištěková, Anna Kohoutová (pořad k 50. výročí Filmového studia Barrandov)

Scénář

Vladimír Sís, Zdeněk Podskalský (scénář pořadu k 50. výročí Filmového studia Barrandov)

Dramaturgie

Vladimír Bor, Zdeněk Všelicha (pořad k 50. výročí Filmového studia Barrandov)

Assistent architekta

Zdeněk Maur

Výtvarník

Jan Švankmajer (animovaná část)

Výprava

Karel Kočí (vedoucí výpravy), Miroslav Fára (vedoucí výpravy), Jan Helge

Návrhy kostýmů

Irena Greifová

Zvuk

Pavel Jelínek, Ivo Špalj (zvukové efekty)

Asistent zvuku

Ivan Minář

Animace

Jan Švankmajer (režie animované části), Bedřich Glaser

Vedoucí výroby

Jan Kadlec st., Tomáš Gabriss, Eva Kubátová (pořad k 50. výročí Filmového studia Barrandov)

Zástupce vedoucího výroby

Ivo Pavelek, Jana Tomsová, Jiří Ulrich ml.

Asistent vedoucího výroby

Irena Ladýřová, Ivan Wurm (2), Monika Semerádová

Spolupráce

Jana Šlaufová (klapka), Jiří Poledníček (vrchní osvětlovač), Jaroslav Betka (vrchní osvětlovač), Jan Kuděla (fotograf)

Hudba

Nahrál

FISYO

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO)

Písně

Biograf lásky, Trilobit se diví, Když jsem ondy v promenádu vyšla zvečera, Operatér v biografu, Seňorito, až se setmí, Beale Street Blues, Má panna je v Panama sama, Tři excentrici, Růžové psaníčko, Hoďte mi růži, Francka a Johny, Když v báru houstne dým, Pozvala mě jedna kněžna do kiosku, Kujme pikle, Modravé dálky, Noční motýl, Jen pro ten dnešní den, Slunečnice, Motýl, Ach, miluji vás, Femina, feminae, Lásko, Amore, To se nikdo nedoví, Kufr iluzí, Tam já mám svůj budoár, Pojď k nám na karneval, Příběh Gabriela, Jatelinka drobná, Tam u řeky na kraji, Ten umí to a ten zas tohle

Hudba k písni

Jiří Zmožek (Biograf lásky), Jiří Sternwald (Trilobit se diví), Josef Stelibský (Seňorito, až se setmí), W. C. Handy (Beale Street Blues), E. F. Burian (Má panna je v Panama sama), E. F. Burian (Tři excentrici), Jára Beneš (Růžové psaníčko), Jiří Srnka (Hoďte mi růži), lidová americká píseň (Francka a Johny), Vlastimil Hála (Když v báru houstne dým), Eman Fiala (Pozvala mě jedna kněžna do kiosku), Jan Hammer ml. (Kujme pikle), Jiří Srnka (Modravé dálky), Johann Strauss ml. (Noční motýl), Sláva Eman Nováček (Jen pro ten dnešní den), Sláva Eman Nováček (Slunečnice), Jiří Šlitr (Motýl), Jiří Šlitr (Ach, miluji vás), Jiří Malásek (Femina, feminae), Jiří Bažant (Femina, feminae), Vlastimil Hála (Femina, feminae), Vítězslav Hádl (Lásko, Amore), Zdeněk Marat (To se nikdo nedoví), Les Reed (Kufr iluzí), Jiří F. Svoboda (Tam já mám svůj budoár), Jiří F. Svoboda (Pojď k nám na karneval), Ota Petřina (Příběh Gabriela), Miloš Štědroň (Tam u řeky na kraji), Zdeněk Petr (Ten umí to a ten zas tohle), Miloš Štědroň (Jatelinka drobná)

Text písně

Vladimír Čort (Biograf lásky), Josef Kainar (Trilobit se diví), Jaroslav Mottl (Seňorito, až se setmí), Karel Melíšek (Seňorito, až se setmí), E. F. Burian (Beale Street Blues), Josef Gruss (Má panna je v Panama sama), Vítězslav Nezval (Tři excentrici), Emanuel Brožík (Růžové psaníčko), Fráňa Vodička (Růžové psaníčko), František A. Elstner (Hoďte mi růži), Josef Hiršal (Francka a Johny), Josef Škvorecký (Francka a Johny), Jiří Brdečka (Když v báru houstne dým), Jaroslav Mottl (Pozvala mě jedna kněžna do kiosku), Ivo Fischer (Kujme pikle), K. M. Walló (Modravé dálky), K. M. Walló (Noční motýl), Josef Gruss (Jen pro ten dnešní den), Josef Gruss (Slunečnice), Jiří Suchý (Ach, miluji vás), Jiří Suchý (Ach, miluji vás), Vratislav Blažek (Femina, feminae), Zdeněk Borovec (Lásko, Amore), Zdeněk Borovec (To se nikdo nedoví), Jiří Štaidl (Kufr iluzí), Zdeněk Rytíř (Tam já mám svůj budoár), Zdeněk Rytíř (Pojď k nám na karneval), Ota Petřina (Příběh Gabriela), Milan Uhde (Jatelinka drobná), Milan Uhde (Tam u řeky na kraji), Jan Werich (Ten umí to a ten zas tohle)

Zpívá

Hana Zagorová (Biograf lásky), Ljuba Hermanová (Trilobit se diví), Jiří Suchý (Trilobit se diví), Dagmar Veškrnová (Když jsem ondy v promenádu vyšla zvečera), Oldřich Kaiser (Když jsem ondy v promenádu vyšla zvečera), Jiří Lábus (Operatér v biografu), Miloš Kopecký (Seňorito, až se setmí), E. F. Burian (Beale Street Blues), E. F. Burian (Má panna je v Panama sama), Václav Neckář (Tři excentrici), Helena Vondráčková (Tři excentrici), Anny Ondráková (Růžové psaníčko), ženský sbor (Růžové psaníčko), Rudolf Hrušínský (Hoďte mi růži), Miloš Kopecký (Francka a Johny), Miroslav Horníček (Francka a Johny), Jiřina Jirásková [dab] (Francka a Johny), Květa Fialová [dab] (Když v báru houstne dým), Yvetta Simonová (Když v báru houstne dým), Vlasta Burian (Pozvala mě jedna kněžna do kiosku), Darek Vostřel (Kujme pikle), Josef Kemr (Kujme pikle), Vlasta Matulová [dab] (Modravé dálky), Míla Spazierová-Hezká (Modravé dálky), Jaromír Hanzlík (Modravé dálky), Hana Vítová [dab] (Noční motýl), Míla Spazierová-Hezká (Noční motýl), sbor (Noční motýl), Oldřich Nový (Jen pro ten dnešní den), Inka Zemánková (Slunečnice), Lišáci (Slunečnice), Jana Malknechtová (Motýl), Jiří Šlitr (Motýl), Jiří Šlitr (Ach, miluji vás), Eva Pilarová (Ach, miluji vás), Jiřina Bohdalová (Femina, feminae), Josef Zíma (Femina, feminae), Karel Hála (Femina, feminae), Vokální soubor Lubomíra Pánka (Femina, feminae), Hana Zagorová (Lásko, Amore), Juraj Kukura (Lásko, Amore), sbor (Lásko, Amore), Waldemar Matuška (To se nikdo nedoví), Helena Vondráčková (To se nikdo nedoví), Karel Gott (Kufr iluzí), sbor (Kufr iluzí), Zora Ulla Keslerová [dab] (Tam já mám svůj budoár), Jiří Korn (Pojď k nám na karneval), ženský sbor (Pojď k nám na karneval), Petra Janů (Příběh Gabriela), skupina Bumerang (Příběh Gabriela), Miroslav Donutil (Jatelinka drobná), Miroslav Donutil (Tam u řeky na kraji), Iva Bittová (Tam u řeky na kraji), dívčí sbor (Tam u řeky na kraji), Jan Werich (Ten umí to a ten zas tohle), sbor (Ten umí to a ten zas tohle)

Hudební dramaturgie

František Živný (pořad k 50. výročí Filmového studia Barrandov)

Choreografie

Josef Koníček

Tančí

Pravoslava Buřvalová, Dana Daňková, Alena Dušková, Ladislav Fürbacher, Hrubá-Skvarilová, Naděžda Izakovičová, Olga Jungová, Soňa Juřičová, Jana Kitnarová, Silvera Kleinová, Josef Koníček, Jana Lojkásková, Zdena Lutnerová, Ingeborg Malá, Mojmír Miler, Jaroslav Pechek, Jarmila Rašilovová, M. Saveljevová, Ismenia Siegelová, Isabela Siegelová, Jaroslav Šťastný, Helena Štěrbová, Aja Farkačová, Vladimír Štúr, Stanislava Tomšovská

Produkční údaje

Originální název

Barrandovské nokturno aneb Jak film tančil a zpíval

Anglický název

Barrandov Nocturne, or How Film Danced and Sang

Kategorie

film

Typologie

dokumentární

Žánr

hudební, střihový

Země původu

Československo

Copyright

1984

Rok výroby

1984

Premiéra

1. 2. 1985

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

1. dramaturgicko-výrobní skupina, Jiří Blažek (vedoucí 1. dramaturgicko-výrobní skupiny)

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

81 min