Karel Vacek

architekt

Datum narození

24. 3. 1938

Místo narození

Praha, Československo

Datum úmrtí

2. 4. 2010

Místo úmrtí

Praha, Česká republika

Životopis

KAREL VACEK (nar. 24.3.1938, Praha – zemřel 2. dubna 2010, Praha) vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Praze (1953-57). V roce 1959 nastoupil do FS Barrandov, kde patnáct let asistoval filmovým architektům Janu Zázvorkovi (mj. s ním spolupracoval i na TV seriálu F. L. Věk), Chrudoši Uhrovi, Janu Pacákovi, Janu Olivovi, Jindřichu Goetzovi a Jaroslavu Krškovi. Od roku 1974 pracoval jako samostatný filmový architekt, realizující výpravy českých i zahraničních filmů a TV produkcí v širokém žánrovém i dobovém spektru. V jeho rozsáhlé tvorbě nechybí ani TV seriály, z nichž vedle titulů My z konce světa (1975), Die Wiesingers (1984, Wiesingerovi), Tržiště senzací (1985), O ztracené lásce (2002) a Expozitura (2009) vyniká série dobrodružných příběhů The Young Indiana Jones Chronicles (1992-93, Kroniky mladého Indiana Jonese – TV). Spolupráci na mezinárodních zakázkách rozvinul Vacek zejména od roku 1990, kdy spoluzaložil servisní firmu Arva, zabývající se výrobou a stavbou filmových, televizních, výstavních a veletržních dekorací (společnost podniká i v oblasti stavebnictví). Byl nominován na Cenu Emmy za film Na západní frontě klid, získal Německé filmové ceny 1977 a 1990 za tituly Dívčí válka a Pavučina a Českého lva za výtvarný počin v dramatu Kuře melancholik. – Filmografie (filmový architekt, není-li uvedeno jinak): Známost sestry Aleny (1973; r. Miroslav Macháček), povídka Bíbr Grizzly z filmu Maturita za školou (1973; r. Jaromír Dvořáček), Družina černého pera (1973; r. Ota Koval), Adam a Otka (1973; r. Jaromír Dvořáček), Poslední ples na rožnovské plovárně (1974; r. Ivo Novák), Případ mrtvého muže (1974; r. Dušan Klein), Prodaná nevěsta (1975; r. Václav Kašlík), Cirkus v cirkuse (1975; r. Oldřich Lipský), Smrt mouchy (1976; r. Karel Kachyňa), Případ mrtvých spolužáků (1976; r. Dušan Klein), Čekání na déšť (1978; r. Karel Kachyňa), Setkání v červenci (1978; r. Karel Kachyňa), Im Schlaraffenland (TV-1980, V zemi blahobytu; r. Fritz Umgelter), Les affinités électives (TV-1981, Spřízněni volbou; r. Claude Chabrol), Die Barrikade (TV-1982, Barikáda; r. Jürgen Klauss), Howling II: Your Sister Is a Werewolf (1985, Howling II; r. Philippe Mora – V), Der Froschkönig (1990, Žabí princ; r. Juraj Herz - TV), Marta a já (1990, Martha und Ich; r. Jiří Weiss), Utz (1992; r. George Sluizer), Řád (1994; r. Petr Hvižď), Die Winterreise (TV-1994, Zimní cesta; r. Petr Weigl), Fany (1995; r. Karel Kachyňa), Nejasná zpráva o konci světa (1997; r. Juraj Jakubisko), Balkan Island: The Last Story of the Century (1997, Balkánský ostrov: Poslední příběh století; r. Lordan Zafranović), Kuře melancholik (1999; r. Jaroslav Brabec; spol. architekt), Z pekla štěstí 2 (2001; r. Zdeněk Troška), Andělská tvář (2002; r. Zdeněk Troška), Malovaný děti (TV-2002; r. Viktor Polesný), Hodina tance a lásky (TV-2002; r. Viktor Polesný), Roméo et Juliette (TV-2002, Romeo a Julie; r. Barbara Willis Sweeteová), střm. f. Chlípník (TV-2003; r. Zeno Dostál), Jak básníci neztrácejí naději (2003; r. Dušan Klein), Milenci a vrazi (2004; r. Viktor Polesný), Sametoví vrazi (2005; r. Jiří Svoboda), Podvraťáci (TV-2005; r. Ivo Macharáček), Boží duha (TV-2007; r. Jiří Svoboda), Nejkrásnější hádanka (2008; r. Zdeněk Troška), Bathory (2008; r. Juraj Jakubisko; spol. architekt); (spolupráce na výpravě): Der Mädchenkrieg (1976, Dívčí válka; r. Alf Brustellin, Bernhard Sinkel), Taugenichts (1977, Darmošlap; r. Bernhard Sinkel), Theodor Chindler – Die Geschichte einer deutschen Familie (TV-1978, Theodor Chindler – Příběh jedné německé rodiny; r. Hans W. Geissendörfer), Na západní frontě klid (1979, All Quiet on the Western Front; r. Delbert Mann), Die Bertinis (TV-1988, Bertiniové; r. Egon Monk), Das Spinnennetz (1989, Pavučina; r. Bernhard Wicki – TV), Blauäugig (1989, Modrooký; r. Reinhard Hauff), By Way of the Stars (TV-1992, Dlouhá cesta Lukáše B.; r. Allan King – TV), Kaspar Hauser (1993, Kašpar Hauser; r. Peter Sehr), König der letzten Tage (TV-1993, Král posledních dnů; r. Tom Toelle – TV), Radetzkymarsch (TV-1994, Pochod Radeckého; r. Axel Corti, Gernot Roll), Deutschlandlied (1995, Německá píseň; r. Tom Toelle), Strauss: The King of 3/4 Time (TV-1995, Strauss: Král tříčtvrtečního rytmu; r. Kit Hood), kr. f. Bach’s Fight for Freedom (1995, Bachův boj za svobodu; r. Stuart Gillard), Z pekla štěstí (1999; r. Zdeněk Troška), Dravci (1999, Ravenous; r. Antonia Birdová – V), All Forgotten (2000, Vše zapomenuto; r. Reverge Anselmo), Romanovy: Vencenosnaja semja (2001, Romanovci: Mocnářská rodina; r. Gleb Panfilov). -fik-

Filmografie

Bathory

2008

Architekt

Sametoví vrazi

2005

Architekt

Milenci & Vrazi

2004

ArchitektVýtvarník

Andělská tvář

2002

Architekt

Z pekla štěstí 2

2001

Architekt

Kuře melancholik

1999

Architekt

Z pekla štěstí

1999

Výtvarník

Fany

1995

Architekt

Řád

1994

Architekt

Lovec senzací

1988

Architekt

Zuřivý reportér

1987

Architekt

Sen noci...

1985

Architekt

Setkání v červenci

1978

Architekt

Čekání na déšť

1978

Architekt

Smrt mouchy

1976

Architekt

Cirkus v cirkuse

1975

Architekt

Prodaná nevěsta

1975

Architekt

Bíbr Grizzly /Maturita za školou/

1973

Architekt

Známost sestry Aleny

1973

Architekt

Adam a Otka

1973

Architekt

Oáza

1972

Asistent architekta

Svatá hříšnice

1970

Asistent architekta

Utrpení mladého Boháčka

1969

Asistent architekta

Odvážná slečna

1969

Asistent architekta

Těch několik dnů...

1968

Asistent architekta

Nejlepší ženská mého života

1968

Asistent architekta

Farářův konec

1968

Asistent architekta

Muž na útěku

1968

Asistent architekta

Přísně tajné premiéry

1967

Asistent architekta

Lidé z maringotek

1966

Asistent architekta

Hotel pro cizince

1966

Asistent architekta

Hvězda zvaná Pelyněk

1964

Asistent architekta

Čintamani & podvodník

1964

Asistent architekta

Ocenění

Nominace

Akce: Český lev 2002 – Nominace

2003
Praha / Česká republika
Nejlepší výtvarné řešení
Andělská tvář

Vítěz

Akce: 7. výroční ceny Český lev 1999

2000
Praha / Česká republika
Nejlepší výtvarný počin
Kuře melancholik

Nominace

Akce: 5. výroční ceny Český lev 1997

1998
Praha / Česká republika
Nejlepší výtvarný počin
Nejasná zpráva o konci světa

Vítěz

Akce: 40. ročník Německých filmových cen 1990

1990
Západní Berlín / Německá spolková republika
Německá filmová cena ve zlatě za nejlepší filmovou výpravu
udělena 7. 6. 1990 spolu s Götzem Heymannem

Nominace

Akce: 32. ročník Ceny americké Akademie televizních umění Emmy 1980

1980
Los Angeles / Spojené státy americké
Cena Emmy za nejlepší výpravu v minisérii nebo televizním filmu
nominace spolu s Johnem Stollem mezi šesti projekty v červenci 1980

Vítěz

Akce: 27. ročník Německých filmových cen 1977

1977
Západní Berlín / Německá spolková republika
Německá filmová cena ve zlatě za nejlepší filmovou výpravu
udělena 24. 6. 1977 spolu s Hansem Gaillingem