Protector

drama

Typology

feature

Czech title

Protektor

Runtime

100

Country

Czech Republic

Copyright

2009

Production year

2008

Premiere

22.09.2009

Language version

Czech

Director

Marek Najbrt

Screenplay

Robert Geisler, Benjamin Tuček, Marek Najbrt

Screenstory

Robert Geisler, Marek Najbrt, Benjamin Tuček

Summary

The story of a radio editor and his Jewish wife-actress who during the dramatic time of ocupied Czech lands and Moravia after the assassination of Acting Reichsprotector Reinhard Heydrich live through their own private drama – a risky game with a career, human dignity and even life at stake. (Footage from the following films were used: The Paths of Life (Směry života, dir. Jiří Slavíček, 1940), Ubiquitous Adventure (Všudybylovo dobrodružství, dir. Iréna Dodalová, Karel Dodal, 1936) and the newsreel films Warning, warning! (Pozor, pozor!, 1942) and 348 (1939).

Cast

Jana Plodková

Hana Vrbatová

Marek Daniel

Emil Vrbata

Jiří Ornest

Arnošt Fantl

Jan Budař

kolega

Štěpán Rusín

Swittacek

Pavel Kryl

Zdeněk

Josef Polášek

producent

Cyril Drozda

doc. Kouba

Leoš Noha

dělník

Eduard Jenický

důstojník Čs. armády

Philipp Schenker

poddůstojník

Roman Slovák

strážník

Roman Vejdovec

gestapák

Thomas Zielinski

gestapák

David Máj

mlátička

Jan Jankovský

mlátička

Ondřej Matějka

mlátička

Dana Marková

fanynka

Lída Hroudová

sekretářka

Robert Geisler

zaměstnanec rozhlasu

Robert Soukup

zaměstnanec rozhlasu

Kateřina Sorejsová

zaměstnankyně rozhlasu

Kamil Švejda

zaměstnanec rozhlasu

Ivo Machalík

zaměstnanec rozhlasu

Michal Dalecký

člen filmového štábu

Jan Lepšík

člen filmového štábu

Tomáš Bambušek

člen filmového štábu

Petr Cholt

člen filmového štábu

Vítek Březka

člen filmového štábu

Marie Ludvíková

svatebčanka

Lenka Zogatová

svatebčanka

Marie Cicha /ž/

svatebčanka

Radek Vašín

svatebčan

Martin Mičan

skifař

Viktor Janč

tanečník

Jana Jančová

tanečnice

Hana Prokešová

tanečnice

Jan Ptáčník

tanečník

Jiří Roháček

tanečník

Jaroslav Kantor

hudebník na svatbě

Ladislav Šindler

hudebník na svatbě

Jan Janda

hudebník na svatbě

Zdeněk Pazourek

hudebník na svatbě

Jiří Toufar

hudebník na svatbě

Marek Němec

voják

Václav Neužil

mrtvý muž

Žaneta Filípková

šatnářka

Edita Zákravská

biletářka

Barbora Halamová

žena na gestapu

Jiří Jelínek

Žid na hřbitově

Kamila Kalousová

Židovka na hřbitově

Jindřich Skopec

Žid na hřbitově

Ida Sovová

návštěvnice výstavy

Nikol Kouklová

návštěvnice výstavy

Karolina Máchová

návštěvnice výstavy

Čeněk Koliáš

host na večírku

Michaela Huffsteter /ž/

návštěvnice večírku

Michal Krupík

host na večírku

Anna Medková

návštěvnice večírku

Pavel Vítek

host na večírku

Lucie Redlová

sousedka

Tommy Karas

Žid v transportu

David Czesany

Žid v transportu

Marta Vítů

Židovka v transportu

Jan Řehák

Žid v transportu

Veronika Rašťáková

Židovka v transportu

Tomáš Pospíšil

Žid v transportu

Vojtěch Novák

Žid v transportu

Kryštof Lubomírský

Žid v transportu

Tadeáš Lubomírský

Žid v transportu

Adam Schiller

Žid v transportu

Natálie Denkrová

Židovka v transportu

Štěpán Moska

Žid v transportu

Anna Kovářová

Židovka v transportu

Marie Pilátová

Židovka v transportu

Veronika Samcová

Židovka v transportu

Kateřina Samcová

Židovka v transportu

Michaela Berkovičová

Židovka v transportu

Vojtěch Žák

Žid v transportu

Iva Krumpholcová

Židovka v transportu

Tereza Stanislavová

Židovka v transportu

Jakub Doležal

Žid v transportu

Marek Šulista

Žid v transportu

Matěj Barták

Žid v transportu

Crew and creators

Director

Marek Najbrt

Second Unit Director

Jakub Dvořák

Assistant Director

Martina Götthansová

Script Editor

Kristián Suda, Ivan Hubač (šéfdramaturg)

Camera Operator

Martin Brych

Production Designer

Ondřej Nekvasil

Costume Designer

Andrea Králová

Make-Up Artist

Lukáš Král

Film Editor

Pavel Hrdlička

Sound Designer

Marek Hart (design), Tomáš Zůbek (kontaktní zvuk)

Special Effects

Boris Masník (trikové sekvence), Tomáš Luňák (trikové sekvence)

Stunt Coordinator

Pavel Cajzl

Executive Producer

Lenka Čintalanová, Jiří Koštýř

Production Manager

Lenka Čintalanová, Jiří Koštýř (vedoucí produkce)

Cooperation

Jaroslav Čvančara (odborná spolupráce), Dana Musilová (odborná spolupráce), Jaroslava Milotová (odborná spolupráce), Pavel Suk (odborná spolupráce), Jiří Hraše (odborná spolupráce), František Hrdlička (odborná spolupráce), Stanislav Kokoška (odborná spolupráce), Pavel Štingl (odborná spolupráce), Doris Grozdanovičová (odborná spolupráce), Věra Menclová (odborná spolupráce), Ivana Zuranová (odborná spolupráce), Lubomír Dorůžka (odborná spolupráce), Martin Špelda (fotograf)

Music

Music Composed by

Midi Lidi

Selected Music

George Gershwin (Concerto in F Major for Piano & Orchestra III), George Gershwin (Fascinating Rhythm), George Gershwin (My One and Only (What Am I Gonna Do)), George Gershwin (S'Wonderful), George Gershwin (I Got Plenty of Nothin'), George Gershwin (I'll Build a Starway to Paradise), George Gershwin (Someone to Watch Over Me), George Gershwin (Embraceable You), George Gershwin (They All Laughed), George Gershwin (Summertime), George Gershwin (Nice Work If You Can Get It), George Gershwin (Love Walked In), George Gershwin (I Got Rhytm), Jaroslav Ježek (Slovník lásky), Jaroslav Ježek (Earely Morning Mist), Jaroslav Ježek (Carioca Sol Y Umbra), Niel Herms (Erika)

Music Performed by

Jazz-orchestr (Slovník lásky), Orchestr Jaroslava Ježka (Earely Morning Mist), Ježkův orchestr Osvobozeného divadla (Carioca Sol Y Umbra), Zdeněk Zdeněk (klavírní improvizace)

Music Conducted by

Jaroslav Ježek

Songs

Když zavřu oči, různé skladby a písně

Songwriter

Hynek Schneider (Když zavřu oči)

Writer of Lyrics

Robert Geisler (Když zavřu oči)

Singer

Dája Šimíčková (Když zavřu oči)

Choreographer

Petr Tychtl

Production info

Original Title

Protektor

English Title

Protector

Copyright

2009

Production Year

2008

Premiere

22.09.2009

Distribution slogan

What would you be willing to betray for love?

Distribution

FALCON a.s., Sony BMG (videodistributor)

Technical info

Ratio

ŠÚ

Sound

Dolby Digital

Versions

Czech

Subtitles

Czech

Awards

Vítěz

Event: Výroční ceny Asociace českých filmových klubů

2010
Plzeň/Uherské Hradiště / Czech Republic
Výroční cena AČFK za nejlepší hraný film roku 2009 (udělena na FINÁLE Plzeň 2010)
Marek Najbrt

Vítěz

Festival: 10. filmový festival Krimifest CHODOV

2010
Chodov / Czech Republic
cena za nejlepší český film
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší film
Pavel Strnad

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, za ztvárnění postavy Hany Vrbatové
Jana Plodková

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší scénář
Robert Geisler

Vítěz

Festival: 17. Mezinárodní filmový festival Praha – FEBIOFEST 2010

2010
Praha / Czech Republic
Kristián – výroční cena české filmové kritiky za hranou tvorbu pro kina, TV nebo video roku 2009
Marek Najbrt

Vítěz

Event: Ceny TRILOBIT Beroun 2009, Cena Vladislava Vančury a Čestná uznání FITES – Českého filmového a televizního svazu, Nadace Český literární fond a města Beroun za původní díla domácí filmové a televizní tvorby

2010
Beroun / Czech Republic
TRILOBIT BEROUN 2009
Robert Geisler

Vítěz

Festival: PRIX ARTE – 23. evropské filmové ceny, udílené Evropskou filmovou akademií (EFA)

2010
Praha / Czech Republic
doporučení filmu Českou filmovou a televizní akademií v kategorii hraný film
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší film
Milan Kuchynka

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší režii
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší hudbu
Midi Lidi

Vítěz

Event: 10. ceny Novoborské akademie spojených kinematografií Asociace provozovatelů kin ČR

2010
Nový Bor / Czech Republic
výroční cena za nejlepší režii
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 15. ceny Asociace českých kameramanů – A.Č.K.

2010
Praha / Czech Republic
výroční cena za vynikající kameramanské filmové dílo
Miloslav Holman

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší film
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší scénář
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Cena České filmové a televizní akademie (plaketa) za nejlepší filmový plakát, udělena 6. 2. 2010 při vyhlášení nominací cen Český lev 2009
Aleš Najbrt

Vítěz

Event: Ceny TRILOBIT Beroun 2009, Cena Vladislava Vančury a Čestná uznání FITES – Českého filmového a televizního svazu, Nadace Český literární fond a města Beroun za původní díla domácí filmové a televizní tvorby

2010
Beroun / Czech Republic
TRILOBIT BEROUN 2009
Benjamin Tuček

Vítěz

Festival: 11. mezinárodní festival česko-německo-židovské kultury – Devět bran

2010
Praha / Czech Republic
Křišťálová menora v kategorii hraný film
Marek Najbrt

Vítěz

Event: Ceny TRILOBIT Beroun 2009, Cena Vladislava Vančury a Čestná uznání FITES – Českého filmového a televizního svazu, Nadace Český literární fond a města Beroun za původní díla domácí filmové a televizní tvorby

2010
Beroun / Czech Republic
TRILOBIT BEROUN 2009
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší střih
Pavel Hrdlička

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
cena filmového portálu Kinobox.cz, udělena 6. 2. 2010 při vyhlášení nominací cen Český lev 2009
Marek Najbrt

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
Český lev 2009 udělený Českou filmovou a televizní akademií za nejlepší scénář
Benjamin Tuček

Vítěz

Event: 17. výroční ceny Český lev 2009

2010
Praha / Czech Republic
cena filmových kritiků (za hraný film), udělena 6. 2. 2010 při vyhlášení nominací cen Český lev 2009
Marek Najbrt