Hostage

Country

the Slovak Republic, Czech Republic

Copyright

2014

Production year

2014

Premiere

4 December 2014

Runtime

102 min

Director

Juraj Nvota

Category

film

Genre

historical, comedy, family, bitter comedy

Typology

featuretheatrical distributionlong

Original title

Jak jsme hráli čáru

Czech title

Jak jsme hráli čáru

English title

Hostage

Parallel title

Rukojemník

Cast

Richard Labuda

Dubbing Matěj Převrátil
Petr Achberger

Milan Lasica

děda Achberger

Libuše Šafránková

babička Achbergerová

Ondřej Vetchý

major Bašta, velitel pohraniční stráže

Szidi Tobias

Dubbing Anna Brousková
učitelka Vernerová

Milan Ondrík

tělocvikář Tomko

Ady Hajdu

ředitel školy

Ondřej Malý

důstojník Reim

Alexander Bárta

Petrův otec

Slávka Halčáková

Petrova matka

Jana Oľhová

soudružka z MNV

Christopher Paulíny

Dubbing Jan Köhler
Ferda Glanz

Tamara Fischer

Dubbing Alena Kokrdová
Helena Kraščičová

Gregor Hraška

Dubbing Jakub Němčok
Jarda Bašta

Tomáš Florek

Dubbing Jindřich Žampa
Honza Kolár

Viktor Stupka

Edo Ďžudák

Matylda Homolová

Alenka

Erik Bekeš

Jirka Bašta

Martin Hrevuš

Kremničan

Tomáš Samko

Šalgovič

Adam Praskač

práskač

David Pašš

Karel

Zita Furková

Poldína Batajová

Zuzana Konečná

učitelka Šišoláková

Petra Vajdová

tělocvikářka Vaľová

Jan Mazák

důstojník Čech

Marián Labuda ml.

důstojník Slovák

Richard Autner

desátník Preiss

Michal Koleják

pohraničník

Martin Kochan

pohraničník

Milan Rosík

pohraničník

Mária Breinerová

Glanzová

Ingrid Ištóková

Kraščičová

Vladimír Zboroň

Kraščič

Mária Landlová

Kolárová

Martin Škoda

Pavel Kolár

Mária Čubová

Žofka Baštová

Dubbing

Crew and creators

Director

Juraj Nvota

Second Unit Director

Katarína Kurtíková

Assistant Director

Milka Jarošová, Ivo Tomeček, Debora Pastirčáková, Miloš Volný

Script Supervisor

Andrea Čepcová

Script Editor

Magdaléna Glasnerová (RTVS), Kristián Suda (FC ČT), Jan Gogola (dramaturgická spolupráce), Jaroslav Sedláček (hlavní dramaturg FC ČT), Jana Kákošová (šéfdramaturg RTVS)

Director of Photography

Diviš Marek

Second Unit Photography

Richard Krivda, Lukáš Teren

Camera Operator

Prokop Králíček (ostřič kamery), Simona Weisslechnerová (ostřička kamery), Peter Dúžek (ostřič kamery), Matej Chlpík (ostřič kamery), Peter Nečas (ostřič kamery), Rafael Skurka (ostřič kamery), Martin Točka (steadicam), Matúš Baranec (steadicam)

Production Designer

Pavol Andraško, Miriam Struhárová

Set Designer

Jaroslav Košál, Matej Horina, David Košál, Erik Duda

Costume Designer

Simona Vachálková

Costumes

Beáta Kodajová (vedoucí kostymérka), Alica Suchá, Monika Koritko, Ludka Demovičová, Jana Horváthová

Make-Up Artist

Juraj Steiner (supervize), Zuzana Paulini, Zuzana Peschlová, Mária Chmelová, Jozef Kanas

Film Editor

Alois Fišárek

Assistant Film Editor

Viktor Poboček

Sound Designer

Peter Gajdoš (zvuk a design), Petr Lenděl (mix), Martin Roller (zvukový mistr RTVS)

Assistant Sound Designer

Miloš Gluvňa, Ján Ravasz, Miroslav Nágel, Miroslav Kosáč

Visual Effects

Štúdio Ekran, Peter Košál, Palo Ďurák, Tomáš Mikuľák

Special Effects

Peter Plazák, Branislav Petráš

Postproduction

Jitka Chaloupková (vedoucí produkce trikové postprodukce), Anna Švehelková (producent trikové postprodukce)

Stunt Coordinator

Peter Olgyay (odborný poradce)

Executive Producer

Jana Horáková, Jaroslav Kučera (FC ČT), Ivana Kurincová (RTVS)

Producer

Marian Urban, Olga Raitolarová (asociovaná producentka)

Co-producer

Helena Uldrichová (vedoucí FC ČT), Tomáš Baldýnský (kreativní producent FC ČT), Zdeněk Skaunic (Filmové ateliéry), Tibor Búza (RTVS), Marek Urban (UN Film), Peter Neveďal (Filmpark production), Marek Mackovič (Filmpark production)

Production

Markéta Urbanová (manažerka produkce)

Production Manager

Zuzana Ricotti (vedoucí natáčení), Radoslav Bolek (Filmové ateliéry), Jiří Koštýř (FC ČT), Hana Matisová (vedoucí výrobního štábu RTVS)

Unit Production Manager

Zuzana Vrbová (FC ČT)

Production Supervisor

Eva Horváthová, Jiří Madzia (Filmové ateliéry), Ladislav Barta (v Rakousku), Waly V. Kolman (FC ČT)

Cooperation

Zuzana Ricotti (fotograf), Ctibor Bachratý (fotograf), Ota Bareš (práce se zvířaty – liška), FAUNA FILMS (práce se zvířaty – liška), Barrandov Studio a. s.

Dialogues of Czech version

Jiří Kodeš

Direction of Czech version

Jiří Kodeš

Music

Selected Music

Antonín Dvořák (Slavnostní pochod)

Music Performed by

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (Music Conducted by Mário Košík)

Songs

Šťastie (titulní píseň)

Songwriter Ľubica Malachovská Čekovská
Writer of Lyrics Milan Lasica
Singer Milan Lasica

Veselé Vánoce /Vánoce Vánoce přicházejí/

Songwriter Jaromír Vomáčka
Writer of Lyrics Zdeněk Borovec

Wake Up

Songwriter Dežo Ursiny
Writer of Lyrics Elina Ursyniová
Singer The Soulmen

Mám ho rada

Songwriter Vieroslav Matušík
Writer of Lyrics Eliška Jelínková
Singer Gabriela Hermélyová

Pieseň šťastných detí

Songwriter Dezider Kardoš
Writer of Lyrics Soňa Cónová

Locations

Slovensko, Vysoká pri Morave (Slovensko), Devínská Nová Ves (Slovensko)

Production info

Original Title

Jak jsme hráli čáru

Czech Title

Jak jsme hráli čáru

English Title

Hostage

Parallel Title

Rukojemník

Category

film

Typology

featuretheatrical distribution

Genre

historical, comedy, family, bitter comedy

Origin country

the Slovak Republic, Czech Republic

Copyright

2014

Production Year

2014

Premiere

premiere 4 December 2014 /suitable for all ages without limit/

Production

ALEF Film & Media, Česká televize (koprodukce), Filmové centrum (Česká televize), Filmové ateliéry Zlín (koprodukce), Rozhlas a televízia Slovenska (koprodukce), UN Film (koprodukce), Filmpark production (koprodukce)

Distribution

Cinemart (monopol do 4. 12. 2024)

Technical info

Duration typology

feature film

Duration in minutes

102 min

Distribution carrier

DCP 2-D

Aspect ratio

1:2,35

Colour

colour

Sound

sound

Sound system/format

Dolby Digital

Dialogue languages

Czech, German, Hungarian

Subtitles languages

Czech

Awards

Nominace

Event: 22. výroční ceny Český lev 2015 za filmovou tvorbu roku 2014

2015
Praha / Czech Republic
Milan Lasica

Vítěz

Event: 26. ceny IGRIC 2015, výroční národní tvůrčí ceny Slovenského filmového svazu, Unie slovenských televizních tvůrců a Literárního fondu SR za audiovizuální tvorbu roku 2014

2015
Bratislava / the Slovak Republic
Milan Lasica

Nominace

Event: 22. výroční ceny Český lev 2015 za filmovou tvorbu roku 2014

2015
Praha / Czech Republic
Alois Fišárek

Nominace

Event: 22. výroční ceny Český lev 2015 za filmovou tvorbu roku 2014

2015
Praha / Czech Republic
Pavol Andraško

Nominace

Event: 22. výroční ceny Český lev 2015 za filmovou tvorbu roku 2014

2015
Praha / Czech Republic
Ondřej Vetchý