Freedom Soldiers

Country

Czechoslovakia, Union of Soviet Socialist Republics, Poland, German Democratic Republic, Hungary, Romania, Bulgaria

Copyright

1976

Production year

1974—1976

Premiere

2 December 1977

Runtime

373 min

Director

Jurij Ozerov (hlavní režie)

Category

film

Genre

historical, political, war

Typology

featuretheatrical distributionlong

Original title

Vojáci svobody

Czech title

Vojáci svobody

English title

Freedom Soldiers

Parallel title

Soldaty svobody / Vojaci slobody / Żołnierze wolności / Soldaten der Freiheit / A szabadság katonái / Soldații victoriei / Na svobodata vojnici

Working title

Komunisté

Summary

The extensive war fresco Freedom Soldiers by Yuri Ozerov depicts the struggle of the nations of Central and Eastern Europe against Nazi Germany. Filmmakers and armies from all seven countries of the Warsaw Pact contributed to the demanding and protracted filming between 1974 and 1976. In its broad and sprawling narrative, the project detailed the wartime events that took place from February 1943 to May 1945 in the territories of the Soviet Union, Romania, Poland, Czechoslovakia, Bulgaria, Yugoslavia, Hungary, and Germany. It primarily focuses on the activities of the Soviet army and the various European communist parties and their then and future leaders (Klement Gottwald, Gustáv Husák, J. V. Stalin, L. I. Brezhnev, Josip Broz Tito, Nicolae Ceaușescu, Georgi Dimitrov, Todor Zhivkov, Władysław Gomułka, Edward Gierek, Wilhelm Pieck, János Kádár, and others). They are unfairly awarded all the merits for the resistance struggle of the democratic forces, parties, and their representatives, who are completely suppressed or depicted in a significantly negative light. The film was shown in cinemas in all participating states, including Czechoslovakia, without much interest of the audience. In Romania it was not even released. The film was created at a time when the portrayal and excessively heroized political leaders were slowly losing their authority and support among the population. This film, celebrating the communist ideology, shamelessly tries to convince viewers that the defeat of Nazi Germany is solely attributable to the communists. It remains primarily a historical testimony to the forms of political propaganda in the 1970s cinema.

Cast

Ivan Mistrík

Voice by Milan Kňažko
JUDr. Gustáv Husák, člen Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska

Vladimír Ráž

Voice by Elo Romančík
poslanec Karol Šmidke, člen Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska

Július Pántik

básník Laco Novomeský, člen Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska

Ladislav Chudík

brigádní generál Ludvík Svoboda, velitel první československé brigády

Bohuš Pastorek

poslanec Klement Gottwald, generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa

Zdeněk Řehoř

Voice by Bohuslav Drozd
podplukovník Ján Golian, velitel ozbrojených sil Slovenské národní rady

Vlado Müller

plukovník Viliam Talský, velitel východoslovenského sboru

Štefan Kvietik

slovenský nadporučík Miloš, člen partyzánského oddílu

Ivan Rajniak

slovenský četař Štefan, člen partyzánského oddílu

Vladimír Petruška

brigádní generál Jan Kratochvíl, velitel prvního československého armádního sboru

Josef Mixa

novinář a poslanec Jan Šverma, člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa

Jiří Dohnal

starý otec padlého českého partyzána

Leopold Haverl

Jaroslav, tajemník Okresního výboru Komunistické strany Slovenska v Ružomberoku

Igor Hrabinský

slovenský nadporučík Cyril Kuchta, velitel třetí roty martinské posádky

Dušan Jamrich

válečný zajatec kapitán Georges Barazer de Lannurien, velitel francouzského partyzánského oddílu

Juraj Kukura

válečný zajatec Maurice Blanche, člen francouzského partyzánského oddílu

Dáša Bendíková

Voice by Jarmila Koleničová
válečná zajatkyně Jara, členka francouzského partyzánského oddílu

Bronislav Križan

slovenský voják Juro, člen partyzánského oddílu

Ľubo Roman

slovenský partyzán Boris

Jan Sedliský

slovenský kapitán Milan Polák, pobočník podplukovníka Jána Goliana

Marián Sotník

slovenský partyzán

Milan Štrba

slovenský partyzán

Juraj Takáč

slovenský partyzán

Vladimír Janček

slovenský partyzán

Vladimír Tugan-Veselý

český partyzán Jiří

Josef Kudílek

politik Ján Ursíny, člen Slovenské národní rady

Ján Barto

advokát JUDr. Ivan Horváth, člen Slovenské národní rady

Mikuláš Huba

československý brigádní generál Jaroslav Vedral-Sázavský

Štefan Mišovic

politik Jozef Lettrich, člen Slovenské národní rady

Jaroslav Rozsíval

slovenský plukovník Mikuláš Markus, velitel první pěší divize východoslovenského sboru

Eugen Balogh

slovenský podplukovník František Urban, náčelník štábu východoslovenského sboru

Andrej Šilan

slovenský major Elemír Polk, náčelník štábu divize východoslovenského sboru

Jiří Kodet

slovenský major Július Trnka, velitel letectva východoslovenského sboru

Vladimír Kostovič

slovenský podplukovník Mikuláš Ferjenčík, zástupce podplukovníka Jána Goliana

Milan Kňažko

slovenský nadporučík Ernest Bielik, velitel partyzánské brigády Jánošík

Ivan Palúch

slovenský kapitán Teodor Pola, velitel partyzánské brigády Jana Žižky

Ján Blanský

slovenský partyzán JUDr. Ján Čech

Anton Korenči

slovenský podplukovník Dezider Kišš-Kalina

László Csendes

Karol Adler, velitel slovenského partyzánského oddílu

Jaroslav Vrzala

politik JUDr. Matej Josko, člen Slovenské národní rady

Alexander Letko

politik Peter Zaťko, člen Slovenské národní rady

Jozef Husár

slovenský major Jozef Marko

František Desset

slovenský major František Vronský

Igor Galanda

slovenský podplukovník Tatarka

Petr Haničinec

jugoslávský podplukovník Ilja Deretič

Viktor Blaho

kněz v Banské Bystrici

Rudolf Kraus

kněz v Liptovské Osadě

Jozef Sorok

slovenský četník

Rastislav Uhrin

slovenský poddůstojník

Pavel Šperka

slovenský štábní důstojník

Ondrej Záturecký

slovenský štábní důstojník

Ivan Záturecký

slovenský štábní důstojník

Vojtech Brázdovič

sovětský pilot a řidič cisterny

Josef Hajdučík

hlasatel v pražském rozhlase

Jiří Krampol

poručík v pražském rozhlase

Jožka Stoklasa

odbojář v pražském rozhlase

Zdeněk Srstka

varšavský povstalec

Jakov Tripolskij

maršál Josif Vissarionovič Stalin, generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu

Jevgenij Matvejev

sovětský generálmajor Leonid Iljič Brežněv, náčelník politického oddělení osmnácté armády

Vladlen Davydov

sovětský generálplukovník Konstantin Konstantinovič Rokossovskij, velitel Donského frontu

Ivan Ljubeznov

sovětský armádní generál Fjodor Ivanovič Tolbuchin, velitel třetího ukrajinského frontu

Viktor Avďuško

sovětský maršál Ivan Stěpanovič Koněv, velitel prvního ukrajinského frontu

Jevgenij Burenkov

sovětský maršál Alexandr Michajlovič Vasilevskij, náčelník generálního štábu Rudé armády

Michail Uljanov

sovětský maršál Georgij Konstantinovič Žukov

Jevgenij Šalnikov

sovětský armádní generál Rodion Jakovlevič Malinovskij, velitel druhého ukrajinského frontu

Vladimir Samojlov

sovětský generálplukovník Sergej Semjonovič Birjuzov, náčelník štábu třetího ukrajinského frontu

Georgij Kolčickij

tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Ukrajiny Demian Sergejevič Korotčenko

Stěpan Olexenko

sovětský nadporučík Pjotr Alexejevič Veličko, velitel partyzánského oddílu

Nikolaj Karačencov

sovětský voják Saška, člen partyzánského oddílu nadporučíka Pjotra Alexejeviče Velička

Vasilij Lanovoj

sovětský generálplukovník Andrej Antonovič Grečko, velitel první gardové armády

Nikolaj Ruškovskij

sovětský generálplukovník Kirill Semjonovič Moskalenko, velitel třicáté osmé armády

Nikolaj Manochin

sovětský generálporučík Viktor Kirillovič Baranov, velitel prvního gardového jezdeckého sboru

Gennadij Korolkov

sovětský poručík Morozov

Nikolaj Alexejev

sovětský generálmajor Alexej Ivanovič Radzijevskij, velitel druhé tankové armády

Viktor Borcov

sovětský generálporučík Grigorij Nikolajevič Oriol, velitel tankových vojsk prvního běloruského frontu

Viktor Otisko

generálporučík Nikolaj Vasiljevič Kornějev, náčelník sovětské vojenské mise v Jugoslávii

Vladimir Aniško

Michaijl, pobočník sovětského armádního generála Fjodora Ivanoviče Tolbuchina

Jurij Volkov

sovětský generál Chomjuk

Grigorij Michajlov

sovětský generálplukovník Michail Sergejevič Malinin, náčelník štábu prvního běloruského frontu

Dimitrij Gavrilov

sovětský generálporučík Alexej Sergejevič Želtov

Nikolaj Zasuchin

sovětský lidový komisař zahraničí Vjačeslav Michajlovič Molotov

K. Kotljar

sovětský generálplukovník Leontij Zacharovič Kotljar, velitel ženijních vojsk třetího ukrajinského frontu

Valentina Tolkunova /ž/

zpěvačka sovětské koncertní brigády

Nikolaj Peňkov

sovětský major

K. Ijulskij

sovětský voják

V. Michajlenko

sovětský voják

Viktor Filippov

sovětský generálmajor Andrej Jakovlevič Veděnin, velitel třetího sboru horské pěchoty

Vladimir Nosik

sovětský voják z partyzánského oddílu nadporučíka Pjotra Alexejeviče Velička

Charij Švejc

sovětský voják z partyzánského oddílu nadporučíka Pjotra Alexejeviče Velička

Michail Čigarjov

sovětský major Alexandr Sergejevič Šornikov evakuační pilot

Ivan Pereverzev

sovětský generálplukovník Vasilij Ivanovič Čujkov

Vladimir Zamanskij

sovětský generálplukovník Pavel Ivanovič Batov

Kleon Protasov

sovětský generálplukovník Sergej Matvejevič Štemenko

Vladimir Trošin

sovětský maršál Kliment Jefremovič Vorošilov

Alexej Presněcov

sovětský generálmajor Sergej Ignaťjevič Ruděnko

Leonid Dovlatov

sovětský generál Sergej Fjodorovič Galadžev

Jurij Vyšinskij

sovětský generálplukovník Vasilij Ivanovič Kazakov

Vladimir Protasenko

sovětský radista v letadle

Viktor Šulgin

sovětský generál třetího ukrajinského frontu

Pjotr Omelčenko

sovětský generál ve štábu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva

Jevgenij Markov

sovětský generál ve štábu maršála Konstantina Konstantinoviče Rokossovského

Jurij Prokopovič

sovětský generál ve štábu maršála Konstantina Konstantinoviče Rokossovského

Viktor Tulupov

zabitý sovětský voják ze ženijních vojsk třetího ukrajinského frontu

M. Tdžao /ž/

vietnamský sirotek Fani, adoptivní dcera Dimitrovových

Olga Markina /ž/

sovětská vychovatelka v sirotčinci

Lidija Dranovskaja /ž/

sovětská žena osvojující si sirotka Olgu

Marija Kremňova /ž/

sovětská žena osvojující si sirotka Pavlíka

Naděžda Semencova /ž/

sovětská žena osvojující si sirotka chlapce

Viktor Markin

sovětský muž odmítající si osvojit sirotka Fani

Horst Preusker

poslanec Wilhelm Pieck, tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Německa

Fritz Diez

říšský kancléř a vůdce Adolf Hitler

Erich Thiede

říšský vedoucí SS Heinrich Himmler

Gerd Michael Henneberg

říšský polní maršál Wilhelm Keitel

Joachim Schmiedchen

říšský polní maršál Friedrich Paulus, velitel šesté armády

Heinrich Schramm

říšský ministr a generální guvernér Hans Frank

Horst Schulze

baron Manfred von Killinger, říšský velvyslanec v Rumunsku

Heino Schröder

říšský generálplukovník Johannes Friesne, velitel armádní skupiny Jižní Ukrajina

Heinrich Köhn

říšský generál Walter Ernst Adolf Otto, velitel německé mise v Rumunsku

Bruno O'Ya

říšský sturmbannführer SS Otto Skorzeny

Werner Ehrlicher

brigadeführer SS Edmund Veesenmayer, říšský velvyslanec v Maďarsku

Rudolf Ulrich

říšský obergruppenführer SS Wilhelm Koppe, nový vrchní velitel SS a policie v Generálním gouvernementu

Helmut Schreiber

říšský obergruppenführer SS Friedrich-Wilhelm Krüger, bývalý vrchní velitel SS a policie v Generálním gouvernementu

Karl Sturm

říšský obersturmbannführer SS vyslýchající Pawla Findera a Małgorzatu Fornalskou

Lothar Lippmann

říšský voják

Horst Giese

říšský ministr osvěty a propagandy Joseph Goebbels

Harry Pietzsch

říšský obergruppenführer SS Erich von dem Bach-Zelewski

Herbert Körbs

říšský generálplukovník Heinz Guderian

Horst Gill

říšský hauptsturmführer SS Otto Günsche, pobočník říšského kancléře Adolfa Hitlera

Stanisław Jaśkiewicz

americký prezident Franklin D. Roosevelt

Valerian Kazanskij

britský ministerský předseda Winston Churchill

Oleg Smirnov

americký generál, vojenský poradce prezidenta Franklina D. Roosevelta

Vladimir Jakubovskij

americký generál, vojenský poradce prezidenta Franklina D. Roosevelta

Alexandr Barušnoj

britský generál Henry Maitland Wilson, vojenský poradce ministerského předsedy Winstona Churchilla

Voldemārs Akurāters

kapitán William F. Stewart, náčelník britské vojenské mise v Jugoslávii

Ljubomir Kabakčijev

Palmiro Togliatti, generální tajemník Komunistické strany Itálie

Boris Bělov

Maurice Thorez, generální tajemník Komunistické strany Francie

Nikolaj Jerjomenko

Josip Broz Tito, generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Jugoslávie

Artjom Karapetjan

jugoslávský komunista u Josipa Broze Tita

Vladimir Tichonov

jugoslávský komunista u Josipa Broze Tita

Leszek Herdegen

inženýr chemie Paweł Finder, generální tajemník Ústředního výboru Polské dělnické strany

Ignacy Gogolewski

Boleslaw Bieru, člen Ústředního výboru Polské dělnické strany

Krystyna Mikołajewska /ž/

Małgorzata Fornalska, členka Ústředního výboru Polské dělnické strany Bierutova žena

Tadeusz Łomnicki

Boleslav Kowalski, velitel jednotek polské lidové armády

Edward Lubaszenko

Edward Gierek, důstojník limburkského sboru belgické partyzánské armády

Zbigniew Józefowicz

podplukovník Piotr Jaroszewicz, náčelník politické správy první polské armády

Igor Śmiałowski

generálporučík Władysław Sikorski, ministerský předseda polské exilové vlády v Londýně

Zbigniew Kryński

Stanisław Mikołajczyk, náměstek ministerského předsedy, později ministerský předseda polské exilové vlády v Londýně

Jerzy Kaliszewski

Jan Stanislaw Jankowski alias Ing. Jan Sobol, pověřenec polské exilové vlády

Jan Burek

divizní generál Tadeusz Bór-Komorowski, vrchní velitel polské Zemské armády

Stanisław Mikulski

podplukovník Józef Małecki, zástupce velitele polské lidové armády

Tadeusz Schmidt

generálmajor Žigmunt Berling, velitel první polské armády

Janusz Bylczyński

plukovník Antoni Chruściel, velitel polské Zemské armády

Emil Karewicz

kapitán polské Zemské armády

Piotr Pawłowski

brigádní generál Leopold Okulicki, velitel polské Zemské armády

Mariusz Dmochowski

zraněný plukovník polské Zemské armády na nosítkách

Zygmunt Wiaderny

major Stefan Pawłowski alias redaktor Wiktor Grabowiecki, pověřenec polské exilové vlády

Stefania Kornacka /ž/

varšavská stařenka

Grażyna Michałska /ž/

Ewa, spojka ve štábu polské lidové armády

Ryszard Bacciarelli

Edvard Osubka-Moravski, spoluzakladatel Státní národní rady za Polskou socialistickou stranu

Zygmunt Kęstowicz

Michał Rola-Żymierski, spoluzakladatel Státní národní rady za Polský podzemní stát

Andrzej Chmielarczyk

Władysław Kowalski, spoluzakladatel Státní národní rady za polský Revoluční svaz lidového rolnictva

Jerzy Turek

spoluzakladatel Státní národní rady za polské družstevníky

Grażyna Marzec /ž/

spoluzakladatelka Státní národní rady za polský Svaz boje mládeže

Paweł Nowisz

Władysław Gomułka, člen Ústředního výboru Polské dělnické strany

Bohdan Stupka

sovětský kapitán Starcev, styčný důstojník maršála Konstantina Konstantinoviče Rokossovského ve Varšavě

Tadeusz Czechowski

polský major pobočník u generála Sikorského

Janusz Leśniewski

důstojník polské Zemské armády předávající rozkaz ke kapitulaci

Jerzy Moes

důstojník polské Zemské armády, pobočník generála Tadeusze Bór-Komorowského

Józef Pieracki

důstojník polské Zemské armády ve štábu generála Tadeusze Bór-Komorowského

Zygmunt Biernat

Aleksander Zawadzki, člen Ústředního výboru Polské dělnické strany

Wiktor Grotowicz

majitel varšavského ilegálního bytu, organizátor setkání Ing. Sobola se členy Polské dělnické strany

Zofia Czerwińska /ž/

majitelka varšavského ilegálního bytu

Czesław Kalinowski

spoluzakladatel polské Státní národní rady

Krzysztof Kolberger

varšavský povstalec

Piotr Grabowski

varšavský povstalec

Henryk Łapiński

poručík první polské armády

Andrzej Szenajch

voják první polské armády

Józef Nalberczak

voják první polské armády

Jerzy Zelnik

Jenoar, horník v belgickém dole

Halina Buyno-Łoza /ž/

varšavská pradlena

Henryk Gołębiewski

voják polské lidové armády

Jerzy Molga

voják polské lidové armády v pozorovatelně

Sylwester Przedwojewski

německý major eskortující generála Tadeusze Bór-Komorowského

Bohdan Ejmont

sovětský voják ve Varšavě

Ryszarda Hanin /ž/

polská komunistka zastřelená s Pawlem Finderem a Małgorzatou Fornalskou

Wanda Łuczycka /ž/

polská komunistka zastřelená s Pawlem Finderem a Małgorzatou Fornalskou

Borys Marynowski

polský komunista zastřelený s Pawlem Finderem a Małgorzatou Fornalskou

Mieczysław Milecki

polský komunista zastřelený s Pawlem Finderem a Małgorzatou Fornalskou

Zbigniew Sawan

polský komunista zastřelený s Pawlem Finderem a Małgorzatou Fornalskou

Sergiusz Lach

polský chlapec zastřelený s Pawlem Finderem a Małgorzatou Fornalskou

Stefan Gecov

Georgi Dimitrov, generální tajemník Kominterny a Ústředního výboru Bulharské dělnické strany

Violeta Bachčevanova /ž/

bulharská novinářka Rosa Dimitrovová, Georgiova žena

Peter Stefanov

Todor Živkov, tajemník Krajského výboru později Sofijského oblastního výboru Bulharské dělnické strany

Anton Gorčev

Dobri Džurov, velitel bulharské partyzánské brigády Čavdar

Pavel Poppandov

bulharský komunistický odbojář Cano Velčev

Valentin Gadžokov

bulharský seržant Atanas Chadžijančev

Zlatko Pavlov

bulharský komunistický odbojář Zdravko

Nikolaj Uzunov

bulharský komunistický odbojář Cvjatko

Naum Šopov

bulharský car Boris III.

Georgij Radanov

bulharský ministerský předseda Bogdan Filov

Georgi Georgiev-Gec

velitel Christo Michajlov, člen politbyra Ústředního výrobu Bulharské dělnické strany

Boris Arabov

bulharský generálporučík Nikola Michov, ministr války

Ivan Nalbantov

bulharský komunista Stanko Todorov

Christo Raškov Christov

bulharský komunista Ivan Bonev

Simeon Viktorov

Petr Bogdanov, člen Ústředního výboru Bulharské dělnické strany

Veselin Vulkov

Atanas Romanov, člen Ústředního výboru Bulharské dělnické strany

Miroslav Mindov

Anton Ivanov, člen Ústředního výboru Bulharské dělnické strany

Mladen Mladenov

bulharský básník Nikola Vapcarov

Ljubomir Dimitrov

bulharský komunista Dimitrij Biněv

Stojčo Mazgalov

bulharský důstojník

Petar Dončev

bulharský tajný agent

Veselin Pavlov

bulharský úředník-kurýr s dopisem

Stefan Stefanov

velitel bulharských partyzánů Tone Perenovski

Jurij Jakovlev

bulharský nadporučík s doklady

Račko Jabandžijev

bulharský policejní velitel Vlado Georgiev Pritup

Bagomil Simeonov

Georgij Likin zvaný Děda, velitel bulharského partyzánského oddílu Antona Ivanova

Dimitar Chadžijskij

Vlado Georgijev, člen Ústředního výboru Bulharské dělnické strany

Hristo Kunovski

Blagoj Ivanov, člen Ústředního výboru Bulharské dělnické strany

Rusi Čaněv

bulharský komunista Petr Topalov

Stefan Ilijev

odbojář a důstojník bulharského generálního štábu Ilijev

Anton Radičev

bulharský partyzán Georgij Kacarov

Constantin Fugașin

Nicolae Ceaușescu, člen Ústředního výboru Komunistické strany Rumunska

Trajan Paruš

Gheorghe Ghiorghiu-Dej, člen Ústředního výboru Komunistické strany Rumunska

George Oancea

Lucrețiu Pătrășcanu, člen Ústředního výboru Komunistické strany Rumunska

Stelian Cremenciuc

Emil Bodnăraș, člen Ústředního výboru Komunistické strany Rumunska

Vasile Pupeza

Constantin Pîrvulescu, generální tajemník Komunistické strany Rumunska

Costel Constantinescu

maršál Ion Antonescu, rumunský ministerský předseda

Elena Dacian /ž/

rumunská dělnice Elena, Ceaușescuova žena

Ovidiu Iuliu Moldovan

odsouzený rumunský komunista

Traian Stănescu

odsouzený rumunský komunista

Sorin Medeleni

rumunský komunista

Silviu Stănculescu

rumunský komunista

Mircea Șeptilici

rumunský soudce

Dan Dobre

rumunský dozorce ve vězení

Károly Újlaky

János Kádár, tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Maďarska

Miklós Benedek

László Rajk, tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Maďarska

Tibor Gyukár

Gyula Kállai, člen Ústředního výboru Komunistické strany Maďarska

András Szigeti

Antal Apró, člen Ústředního výboru Komunistické strany Maďarska

Károly Kovács

admirál Miklós Horthy, svrchovaný regent Maďarska

Ottó Szokolay

Miklós Horthy mladší, syn maďarského admirála a regenta

Szilvia Dallos /ž/

maďarská herečka Erzsi Somogyi

Attila Nagy

maďarský generálporučík Károly Csiktaplóczai Lázár

Vilmos Izsóf

maďarský podplukovník Oszkár Variházy

Gellért Raksányi

maďarský generálplukovník János Vörös, ministr obrany

János Árva

maďarský diplomat Domokos Szent-Iványi, člen delegace

Gyula Szersén

maďarský hrabě Géza Teleki, člen delegace

Attila Tyll

maďarský generálplukovník Gábor Faragho, vedoucí delegace

Ottó Ruttkai

maďarský generál

György Bánffy

maďarský advokát Jánose Kádára

István Velenczei

maďarský profesor

Lájos Kránitz

maďarský dozorce ve vězení, velitel pochodu

Zoltán Basilides

maďarský dozorce ve vězení

József Vándor

maďarský četník při pochodu

András Ambrus

uprchlý maďarský vězeň

Csaba Oszkay

uprchlý maďarský vězeň

Gyula Bai

uprchlý maďarský vězeň

Bertalan Solti

starý maďarský vězeň

Ferenc Deák

člen Ústředního výboru Komunistické strany Maďarska

László Újréti

člen Ústředního výboru Komunistické strany Maďarska

Endre Katáy

Maďar

Ferenc Zentai

Šaler, lokaj u maďarského admirála Miklóse Horthyho

László Szacsvay

dveřník u maďarského admirála Miklóse Horthyho

Commentary

Otakar Brousek

četba dialogů

Jiřina Švorcová

četba popisků a titulků

Crew and creators

Director

Jurij Ozerov (hlavní režie)

Second Unit Director

Jelena Avakova /ž/, Ljubov Bušarova /ž/, Otakar Krivánek, Zeno Dostál, Otakar Fuka, Adolf Lachkovič, Anton Marinov, Sándor Köö, Zbigniew Kociuba, Doru Năstase

Assistant Director

Oleg Zernov, Július Jarábek, Boris Levkovič, S. Višněvskaja /ž/, Urszula Krzemieniecka /ž/, Eleonora Dressel /ž/

Screenplay

Jurij Ozerov, Oskar Kurganov, Bohuslav Chňoupek (spolupráce na scénáři), Dimitr Metodijev (spolupráce na scénáři), Atanas Semerdžiev (spolupráce na scénáři), Zbigniew Załuski (spolupráce na scénáři), Petre Sălcudeanu (spolupráce na scénáři)

Shooting Script

Jurij Ozerov

Dramaturg

Grigorij Marjamov, Vasilica Istrate /ž/, Karel Valtera (česká verze)

Director of Photography

Igor Slabněvič (hlavní kameraman)

Second Unit Photography

Amina Achmetova /ž/, Igor Bek, Vladimir Gusev, Anatolij Džirkvelov, Stefan Horvath

Camera Operator

Jurij Bazarov, G. Panasov, V. Černozubov

Production Designer

Alexandr Mjagkov, Taťjana Lapšina /ž/, Oldřich Okáč, Miloš Kalina, Zachari Savov, Tamás Vajer, Siegfried Hausknecht, Richard Schmidt, Wojciech Krysztofiak, Roman Wołyniec, Ștefan Marițan, A. Peun

Assistent Production Designer

Anton Havránek, T. Mingašudinova /ž/, Valentin Glass, L. Kamskij

Set Designer

V. Semjonov, Vojtech Brázdovič, O. Lerov, B. Levkovič

Costume Designer

Diljara Ozerova /ž/

Costumes

Anna Kollerová (vedoucí kostymérka), A. Leskova /ž/ (vedoucí kostymérka), Tamáš Vajer (vedoucí kostymér), Barbara Ptak /ž/ (vedoucí kostymérka), Ileana Oroveanu Kosman /ž/ (vedoucí kostymérka), N. Muňko, N. Mitina /ž/

Make-Up Artist

Michail Čikirev, Vladimir Jakovlev, Valentina Bočarova /ž/, L. Ketova /ž/, Michal Jurkovič, Emília Bobeková, Jozef Škopek

Film Editor

Jekatěrina Karpova /ž/, Marta Geržabková (česká verze), Zdeněk Stehlík (česká verze)

Assistant Film Editor

S. Bezdolnaja /ž/, Taťjana Ivanova /ž/, A. Karpova /ž/, Z. Kotova /ž/, L. Straževa /ž/, Erika Vojáčková (česká verze), Miloslava Kostková (česká verze)

Sound Designer

Jevgenija Indlina /ž/, Jaromír Svoboda (česká verze), Jiří Lenoch (česká verze)

Assistant Sound Designer

Vladislav Torochov

Special Effects

E. Štyrckober (kamera), N. Zvonarev (architekt), Eduard Malikov (architekt)

Special Effects

V. Suchareckij (vedoucí pyrotechnik), N. Baruckov (pyrotechnik), Viktor Orlov (pyrotechnik), A. Jašin (pyrotechnik), A. Svitněv (pyrotechnik), B. Širokov (pyrotechnik), Jiří Pelant (pyrotechnik)

Titles Designed by

A. Kobrin, A. Vinokurov (kamera), V. Koljadova /ž/ (kamera)

Production Manager

Semjon Pozdňjakov (hlavní vedoucí výroby), Karel Vejřík, Vladimír Vojta, Karel Kochman, Boris Jurech, Boris Chodžijev, Lajos Óvári, Kurt Lichterfeld, Tadeusz Baljon, Mihai Crisan, Dumitru Alexe

Unit Production Manager

Valerij Malkov, Nikolaj Novoselov, Anatolij Rasskazov, G. Smejan, L. Kapilevič, Kosťa Novikov, Milan Hulík, František Dostál, Přemysl Pražský, Milana Melcerová, Miroslav Dousek, Valéria Volková, Jozef Hacaj, Jurij Milev, E. Michajlova /ž/, A. Gotman, Ágnes Schuster /ž/, Włodzimierz Kaczmarski, Tadeusz Chojnacki, Valeriu Ivan, Sigismund Klein

Consultant

armádní generál Sergej Štěmenko (vojenství), generálporučík Pavel Žilin (vojenství), generálmajor Alexandr Mišagin (vojenství), generálmajor Vladimir Ušakov (vojenství), generálmajor Pavel Figuš (vojenství), plukovník Job von Witzleben (vojenství), plukovník Gheorghe Romanescu (vojenství), František Michálek (jezdectví), Viliam Plevza, Dimitr Metodijev, generálplukovník Atanas Semerdžiev, Henrich Vas, Zbygniew Załuski, Jarema Matyszewski

Cooperation

Valentin Něvolin (vrchní osvětlovač), Vladimir Uvarov (fotograf), Josef Vítek (fotograf)

Dialogues of Czech version

K. M. Walló

Direction of Czech version

K. M. Walló

Music

Music Composed by

Jurij Levitin

Music Performed by

Státní symfonický orchestr kinematografie SSSR (Music Conducted by Emin Chačaturjan)

Music Advisor

Rajsa Lukina /ž/

Songs

Internacionála

Song Composer Pierre Degeyter
Singer Ivan Mistrík [dab]Milan KňažkoŠtefan KvietikIvan RajniakBronislav KrižanNikolaj KaračencovVladimir NosikCharij Švejcsbor

Na tu svatú Katerinu

Singer mužský sbor

Odkážtě mojej mateři něch ma nečaká

Singer mužský sbor

Smugljanka

Song Composer Anatolij Novikov
Writer of Lyrics Jakov Švedov
Singer Valentina Tolkunova /ž/mužský sbor

Mazurek Dąbrowskiego

Song Composer lidová slovenská píseň
Writer of Lyrics Józef Wybicki
Singer Ignacy Gogolewskisbor

A tu jest Warszawa

Song Composer Tadeusz Sygietyński
Writer of Lyrics Artur Bartels
Singer sbor Mazowsze

Locations

Česká republika, Praha (Česká republika), Hradčany (Praha), Pražský hrad (Hradčany), Hradčanské náměstí (Hradčany), Malá Strana (Praha), zámecké schody (Malá Strana), Thunovská ulice (Malá Strana), Vinárna U Palcátu (Thunovská ulice), Vltava (Praha), Karlův most (Vltava), most Legií (Vltava), Palackého most (Vltava), Masarykovo nábřeží (Vltava), Rašínovo nábřeží (Vltava), Vinohrady (Praha), ulice U Zvonařky (Vinohrady), Šafaříkova ulice (Vinohrady), Most (Česká republika), Slovensko, Bratislava (Slovensko), ulice Mlýnské Nivy (Bratislava), Vajnory (Bratislava), Banská Bystrica (Slovensko), Martin (Slovensko), Čremošné (Slovensko), Pliešovce (Slovensko), Ružomberok (Slovensko), Liptovská Osada (Slovensko), Mošovce (Slovensko), Sása (Slovensko), Vrátna dolina (Slovensko), hrad Strečno (Slovensko), Sovětský svaz (Česká republika), Užhorod (Sovětský svaz), Polsko, Varšava (Polsko), Lublin (Polsko), Vratislav (Polsko), Německá demokratická republika, Berlín (Německá demokratická republika), Maďarsko, Budapešť (Maďarsko), Rumunsko, Bukurešť (Rumunsko), Bulharsko, Sofie (Bulharsko), katedrála sv. Alexandra Něvského (Sofie)

Production info

Original Title

Vojáci svobody

Czech Title

Vojáci svobody

English Title

Freedom Soldiers

Parallel Title

Soldaty svobody / Vojaci slobody / Żołnierze wolności / Soldaten der Freiheit / A szabadság katonái / Soldații victoriei / Na svobodata vojnici

Working Title

Komunisté

Category

film

Typology

featuretheatrical distribution

Genre

historical, political, war

Origin country

Czechoslovakia, Union of Soviet Socialist Republics, Poland, German Democratic Republic, Hungary, Romania, Bulgaria

Copyright

1976

Production Year

1974—1976

Production specifications

start of filming 29 August 1974 (československá část)
end of filming 15 April 1975 (československá část)
withdrawal from distribution 30 June 1990

Premiere

gala premiere 29 August 1977 (kino Alfa, Praha /první díl/)
gala premiere 30 August 1977 (kino Alfa, Praha /druhý díl/)
premiere 2 December 1977 /suitable for youths/ (celostátní /první díl/)
premiere 9 December 1977 /suitable for youths/ (celostátní /druhý díl/)

Creative Group

Zakázková skupina, Václav Cajthaml (vedoucí Zakázkové skupiny), První tvůrčí skupina (Mosfilm)

Technical info

Duration typology

feature film

Duration in minutes

373 min

Original length in metres

11 394 meters

Distribution carrier

16mm, 35mm, 70mm

Aspect ratio

1:1,66, 1:2,35

Colour

colour

Sound

sound

Sound system/format

mono

Versions

Czech

Dialogue languages

Czech, English, German, French, Slovak, Polish, Hungarian, Russian, Bulgarian, Romanian, Serbo-Croatian, Latin

Subtitles languages

without subtitles

Intertitles languages

Russian

Opening/End credits languages

Czech

Awards

Vítěz

Event: Odznak Vítěz socialistické soutěže 1977

1977
Moskva / Union of Soviet Socialist Republics
Karel Vejřík

Vítěz

Event: Odznak Vítěz socialistické soutěže 1977

1977
Moskva / Union of Soviet Socialist Republics
Otakar Krivánek

Vítěz

Event: Odznak Vítěz socialistické soutěže 1977

1977
Moskva / Union of Soviet Socialist Republics
Boris Jurech