Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Karel Vacek

architekt

Datum narození

24.03.1938

Místo narození

Praha, Československo

Datum úmrtí

02.04.2010

Místo úmrtí

Praha, Česká republika
Doporučujeme
Bathory

Bathory

2008
Architekt

Sametoví vrazi

Sametoví vrazi

2005
Architekt

Milenci a vrazi

Milenci a vrazi

2004
Architekt, Výtvarník

Andělská tvář

Andělská tvář

2002
Architekt

Z pekla štěstí 2

Z pekla štěstí 2

2001
Architekt

Kuře melancholik

Kuře melancholik

1999
Architekt

Z pekla štěstí

Z pekla štěstí

1999
Výtvarník

Fany

Fany

1995
Architekt

Řád

Řád

1994
Architekt

Lovec senzací

Lovec senzací

1988
Architekt

Zuřivý reportér

Zuřivý reportér

1987
Architekt

Sen noci...

Sen noci...

1985
Architekt, Spolupráce

Setkání v červenci

Setkání v červenci

1978
Architekt

Čekání na déšť

Čekání na déšť

1978
Architekt

Smrt mouchy

Smrt mouchy

1976
Architekt

Cirkus v cirkuse

Cirkus v cirkuse

1975
Architekt

Prodaná nevěsta

Prodaná nevěsta

1975
Architekt

Případ mrtvého muže

Případ mrtvého muže

1974
Architekt

Družina černého pera

Družina černého pera

1973
Architekt

Bíbr Grizzly

Bíbr Grizzly

1973
Architekt

Známost sestry Aleny

Známost sestry Aleny

1973
Architekt

Adam a Otka

Adam a Otka

1973
Architekt

Oáza

Oáza

1972
Spolupráce

Svatá hříšnice

Svatá hříšnice

1970
Spolupráce

Utrpení mladého Boháčka

Utrpení mladého Boháčka

1969
Spolupráce

Odvážná slečna

Odvážná slečna

1969
Spolupráce

Těch několik dnů...

Těch několik dnů...

1968
Spolupráce

Farářův konec

Farářův konec

1968
Spolupráce

Muž na útěku

Muž na útěku

1968
Spolupráce

Přísně tajné premiéry

Přísně tajné premiéry

1967
Spolupráce

Lidé z maringotek

Lidé z maringotek

1966
Spolupráce

Hotel pro cizince

Hotel pro cizince

1966
Spolupráce

Hvězda zvaná Pelyněk

Hvězda zvaná Pelyněk

1964
Spolupráce

Čintamani & podvodník

Čintamani & podvodník

1964
Spolupráce

KAREL VACEK (nar. 24.3.1938, Praha – zemřel 2. dubna 2010, Praha) vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Praze (1953-57). V roce 1959 nastoupil do FS Barrandov, kde patnáct let asistoval filmovým architektům Janu Zázvorkovi (mj. s ním spolupracoval i na TV seriálu F. L. Věk), Chrudoši Uhrovi, Janu Pacákovi, Janu Olivovi, Jindřichu Goetzovi a Jaroslavu Krškovi. Od roku 1974 pracoval jako samostatný filmový architekt, realizující výpravy českých i zahraničních filmů a TV produkcí v širokém žánrovém i dobovém spektru. V jeho rozsáhlé tvorbě nechybí ani TV seriály, z nichž vedle titulů My z konce světa (1975), Die Wiesingers (1984, Wiesingerovi), Tržiště senzací (1985), O ztracené lásce (2002) a Expozitura (2009) vyniká série dobrodružných příběhů The Young Indiana Jones Chronicles (1992-93, Kroniky mladého Indiana Jonese – TV). Spolupráci na mezinárodních zakázkách rozvinul Vacek zejména od roku 1990, kdy spoluzaložil servisní firmu Arva, zabývající se výrobou a stavbou filmových, televizních, výstavních a veletržních dekorací (společnost podniká i v oblasti stavebnictví). Byl nominován na Cenu Emmy za film Na západní frontě klid, získal Německé filmové ceny 1977 a 1990 za tituly Dívčí válka a Pavučina a Českého lva za výtvarný počin v dramatu Kuře melancholik. – Filmografie (filmový architekt, není-li uvedeno jinak): Známost sestry Aleny (1973; r. Miroslav Macháček), povídka Bíbr Grizzly z filmu Maturita za školou (1973; r. Jaromír Dvořáček), Družina černého pera (1973; r. Ota Koval), Adam a Otka (1973; r. Jaromír Dvořáček), Poslední ples na rožnovské plovárně (1974; r. Ivo Novák), Případ mrtvého muže (1974; r. Dušan Klein), Prodaná nevěsta (1975; r. Václav Kašlík), Cirkus v cirkuse (1975; r. Oldřich Lipský), Smrt mouchy (1976; r. Karel Kachyňa), Případ mrtvých spolužáků (1976; r. Dušan Klein), Čekání na déšť (1978; r. Karel Kachyňa), Setkání v červenci (1978; r. Karel Kachyňa), Im Schlaraffenland (TV-1980, V zemi blahobytu; r. Fritz Umgelter), Les affinités électives (TV-1981, Spřízněni volbou; r. Claude Chabrol), Die Barrikade (TV-1982, Barikáda; r. Jürgen Klauss), Howling II: Your Sister Is a Werewolf (1985, Howling II; r. Philippe Mora – V), Der Froschkönig (1990, Žabí princ; r. Juraj Herz - TV), Marta a já (1990, Martha und Ich; r. Jiří Weiss), Utz (1992; r. George Sluizer), Řád (1994; r. Petr Hvižď), Die Winterreise (TV-1994, Zimní cesta; r. Petr Weigl), Fany (1995; r. Karel Kachyňa), Nejasná zpráva o konci světa (1997; r. Juraj Jakubisko), Balkan Island: The Last Story of the Century (1997, Balkánský ostrov: Poslední příběh století; r. Lordan Zafranović), Kuře melancholik (1999; r. Jaroslav Brabec; spol. architekt), Z pekla štěstí 2 (2001; r. Zdeněk Troška), Andělská tvář (2002; r. Zdeněk Troška), Malovaný děti (TV-2002; r. Viktor Polesný), Hodina tance a lásky (TV-2002; r. Viktor Polesný), Roméo et Juliette (TV-2002, Romeo a Julie; r. Barbara Willis Sweeteová), střm. f. Chlípník (TV-2003; r. Zeno Dostál), Jak básníci neztrácejí naději (2003; r. Dušan Klein), Milenci a vrazi (2004; r. Viktor Polesný), Sametoví vrazi (2005; r. Jiří Svoboda), Podvraťáci (TV-2005; r. Ivo Macharáček), Boží duha (TV-2007; r. Jiří Svoboda), Nejkrásnější hádanka (2008; r. Zdeněk Troška), Bathory (2008; r. Juraj Jakubisko; spol. architekt); (spolupráce na výpravě): Der Mädchenkrieg (1976, Dívčí válka; r. Alf Brustellin, Bernhard Sinkel), Taugenichts (1977, Darmošlap; r. Bernhard Sinkel), Theodor Chindler – Die Geschichte einer deutschen Familie (TV-1978, Theodor Chindler – Příběh jedné německé rodiny; r. Hans W. Geissendörfer), Na západní frontě klid (1979, All Quiet on the Western Front; r. Delbert Mann), Die Bertinis (TV-1988, Bertiniové; r. Egon Monk), Das Spinnennetz (1989, Pavučina; r. Bernhard Wicki – TV), Blauäugig (1989, Modrooký; r. Reinhard Hauff), By Way of the Stars (TV-1992, Dlouhá cesta Lukáše B.; r. Allan King – TV), Kaspar Hauser (1993, Kašpar Hauser; r. Peter Sehr), König der letzten Tage (TV-1993, Král posledních dnů; r. Tom Toelle – TV), Radetzkymarsch (TV-1994, Pochod Radeckého; r. Axel Corti, Gernot Roll), Deutschlandlied (1995, Německá píseň; r. Tom Toelle), Strauss: The King of 3/4 Time (TV-1995, Strauss: Král tříčtvrtečního rytmu; r. Kit Hood), kr. f. Bach’s Fight for Freedom (1995, Bachův boj za svobodu; r. Stuart Gillard), Z pekla štěstí (1999; r. Zdeněk Troška), Dravci (1999, Ravenous; r. Antonia Birdová – V), All Forgotten (2000, Vše zapomenuto; r. Reverge Anselmo), Romanovy: Vencenosnaja semja (2001, Romanovci: Mocnářská rodina; r. Gleb Panfilov). -fik-

Vítěz

Akce: 7. výroční ceny Český lev 1999

2000
Lokalita: Praha / Česká republika
Nejlepší výtvarný počin
Kuře melancholik

Nominace

Akce: 5. výroční ceny Český lev 1997

1998
Lokalita: Praha / Česká republika
Nejlepší výtvarný počin
Nejasná zpráva o konci světa

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.