Dogs and People

Country

Czechoslovakia

Copyright

1971

Production year

1970

Premiere

3 September 1971

Director

Evald Schorm

Category

povídkový film

Genre

comedy, short-story

Typology

feature

Original title

Psi a lidé

Czech title

Psi a lidé

English title

Dogs and People

Summary

The onset of “normalisation” saw the shelving of the filmography of one of the most prominent writer-directors of the Czechoslovak New Wave, Evald Schorm (1931–1988). Schorm instead turned to a parade of television projects. These concluded in 1988 with the drama Vlastně se nic nestalo (Nothing Really Happened, AKA Killing with Kindness, 1988). The only exception is this short film project which Schorm took over after the original author, Vojtěch Jasný, emigrated. The story Nahý v trní (In a Sorry Plight) tells of a man whose carefree bathing in a river is ruined by a stray dog. In Hry lásky (Love Games) an amateur painter gets into difficulties because he worries too much about his schnauzer Rafik. In the third story, entitled Věrnost (Faithfulness), two friends’ rivalry ends with the death of a loyal, devoted pet... Although the three tales were written by Jasný, Schorm adapted them according to his authorial viewpoint. In these tales of the relations between people and dogs, he underscored themes of ordinary morality vainly fighting for survival in a world of human cruelty and ruthlessness.

Synopsis

Three short stories.

Crew and creators

Director

Evald Schorm

Second Unit Director

Vladimír Blažek

Screenstory

Vojtěch Jasný

Screenplay

Vojtěch Jasný

Shooting Script

Evald Schorm

Camera Operator

Jiří Pospíšil

Production Designer

Oldřich Bosák

Art Director

Ester Krumbachová

Set Designer

Miloš Osvald, Jiří Rulík

Costume Designer

Ester Krumbachová

Make-Up Artist

Oldřich Mach

Film Editor

Miroslav Hájek

Production Manager

Jiří Beránek

Unit Production Manager

Jaroslav Vágner, Vlasta Synkulová

Unit Production Manager

Ladislav Herz

Consultant

pplk. Ing. Karel Hartl, dr. Daniel Stanko, Karel Feřtek, Stanislav Skála, George Pokrovskij, Antonín Kodat

Cooperation

Jana Coufalová, Jaromír Komárek, Vilemína Binterová, Bohumil Nový

Music

Music Composed by

Jan Klusák

Music Performed by

FISYO

Music Conducted by

Štěpán Koníček (FISYO)

Songs

Jen pro ten dnešní den, Život je jen náhoda, Až já půjdu do nebe, Zahučaly hory, zahučaly lesy, Když jsem já šel tou Putimskou branou, Nikdy se nevrátí pohádka mládí, Když se ten Tálínskej rybník nahání, Byla noc krásná májová, Zdálo se mi, má panenko, Na Šumavě je dolina, Kačena divoká letěla z vysoka

Songwriter

Sláva Eman Nováček (Jen pro ten dnešní den), Jaroslav Ježek (Život je jen náhoda), Karel Hašler (Až já půjdu do nebe), Karel Vacek (Nikdy se nevrátí pohádka mládí)

Writer of Lyrics

Jan Werich (Život je jen náhoda), Jiří Voskovec (Život je jen náhoda), Karel Hašler (Až já půjdu do nebe), Karel Vacek (Nikdy se nevrátí pohádka mládí)

Singer

Josef Hlinomaz (Život je jen náhoda), Helena Růžičková (Život je jen náhoda), mužský sbor (Až já půjdu do nebe), mužský hlas (Zahučaly hory, zahučaly lesy), mužský hlas (Když jsem já šel tou Putimskou branou), mužský hlas (Nikdy se nevrátí pohádka mládí), mužský hlas (Když se ten Tálínskej rybník nahání), Lubomír Kostelka (Byla noc krásná májová), Helena Růžičková (Byla noc krásná májová), Vlastimil Brodský (Zdálo se mi, má panenko), mužský sbor (Na Šumavě je dolina), dětský hlas (Kačena divoká letěla z vysoka)

Production info

Original Title

Psi a lidé

English Title

Dogs and People

Category

povídkový film

Typology

feature

Genre

comedy, short-story

Origin country

Czechoslovakia

Copyright

1971

Production Year

1970

Premiere

3 September 1971

Creative Group

Dramaturgická skupina Miloše Brože, Miloš Brož (vedoucí dramaturgické skupiny), Výrobní skupina Ladislava Novotného, Ladislav Novotný (vedoucí výrobní skupiny)

Technical info

Versions

Czech