Vlasta Burian

Actor, Playwright, Author, Singer, Lyricist, Impersonator, Columnist, Director, Mime, Comedian, Entrepreneur, Humourist, Athlete, Theatre Entrepreneur, Director, Cabaret Owner

Date of birth

09.04.1891

Place of birth

Liberec, Rakousko-Uhersko

Date of death

31.01.1962

Place of death

Praha, Československo

Alternative names

Josephus Wlastimil Burian (rodné jméno), Josef Vlastimil Burian, dr. Buffiel (pseudonym), Král komiků

Filmography

Jan Werich: If Somebody Already Is

2021

Performers

archivní záběry

The Singing Film

1972

Writer of LyricsSinger

The King of Comedians

1963

SingerWriter of Lyrics

Focus, Please!

1956

Cast

Role: účetní na stavbě Dušek

The Man in the Air

1955

CastSinger

Role: pyrotechnik Silvestr Čáp

The Best Man

1954

Cast

Role: poštmistr Čeněk Plíšek

Two Frosts

1954

Dubbing

Role: mrazík Rudonoska

Once Upon a Time, There Was a King

1954

SingerCast

Role: rádce Atakdále

The Hen and the Sexton

1950

Cast

Role: kostelník, švec a hodinář Josef Kodýtek

Skill of Gold

1942

Cast

Role: papírník Cyril Putička

Fish Out of Water

1942

CastSinger

Role: majitel půjčovny loděk František Ryba

I'll Give My Wife in Marriage

1941

Cast

Role: docent botaniky Blahomrav Ducánek

Station Master

1941

CastSinger

Role: černý pasažér Ťopka

The Catacombs

1940

CastSinger

Role: oficiál Borman

Munchhausen

1940

Cast

Role: baron Jan Maria Archibald Prášil

The Street Sings

1939

CastSingerDirector

Role: cirkusový klaun Emil Beruška

He Stood at the Till...

1939

CastSinger

Role: ošetřovatel v nemocnici Kryštof Rozruch

recitace

Ducháček Will Fix It

1938

Cast

Role: ředitel advokátní kanceláře Jan Damián Ducháček

Three Boiled Eggs

1937

CastSinger

Role: detektiv Vincenc Babočka/kníže Nariškin/mezinárodní dobrodruh Leon Weber

Three Men on the Road (Young Lady Not Including)

1935

Cast

Role: on sám, Vlasta Burian

Hero for a Night [German version]

1935

SingerCast

Role: krejčí Florian Kerzl

New Song

1935

Cast

Role: poslední rybář v řadě

Hero for a Night

1935

SingerCast

Role: krejčí Florian Svíčička

Don't Make Grandpa Angry

1934

CastSinger

Role: Eman Vovísek/strýc Jonathan

The Heroic Captain Korkorán

1934

CastSinger

Role: kapitán vltav. paroplavby Adam Korkorán

The Inspector

1933

CastSinger

Role: Ivan Alexandrovič Chlestakov, úředník z Petrohradu

His Highness' Adjutant

1933

CastSinger

Role: nadporučík Alois Patera

Twelve Armchairs

1933

CastSinger

Role: holič Ferdinand Šuplátko

His Highness' Adjutant [German version]

1933

CastSinger

Role: nadporučík Alois Patera

Eaten Out of House and Home

1933

SingerCast

Role: rytmistr ve výslužbě Kyllian

Anton Špelec, Sharp-Shooter

1932

CastSinger

Role: truhlář Anton Špelec

Lelíček in the Services of Sherlock Holmes

1932

CastSinger

Role: František Lelíček/král Fernando XXIII.

The Undertaker

1932

CastWriter of LyricsBased on Singer

Role: zaměstnanec pohřebního ústavu Pleticha

Him and His Sister [German version]

1931

SingerCast

Role: listonoš Spatz

Him and His Sister

1931

CastSinger

Role: listonoš Jarda Brabec

You Don't Know Hadimrška

1931

CastSinger

Role: účetní vrchní revident Popelec Hadimrška/vrchní andělský revident strážný ve snu

You Don't Know Hadimrška [German version]

1931

SingerCast

Role: účetní vrchní revident Eduard Krištof Silvestr Haselhuhn/vrchní andělský revident strážný ve snu

Imperial and Royal Field Marshal

1930

SingerCast

Role: František Procházka, c. k. setník v. v./Napoleon Bonaparte ve snu

Imperial and Royal Field Marshal [German version]

1930

CastSinger

Role: Alois Buscheck, c. k. rytmistr v. v./Napoleon Bonaparte ve snu

The Lovers of an Old Criminal

1927

Cast

Role: továrníkův strýc Cyril Pondělíček/kriminálník Alois Kanibal

The Little False Cat

1926

Cast

Role: tulák Vendelín Pleticha

The Loves of Kačenka Strnadová

1926

Cast

Role: čeledín Vincek Kroutil

Tutankhamen

1923

Cast

Role: Fridolín

Awards

Vítěz

Event: Anketa České televize – Hvězda mého srdce (nejoblíbenější herec a herečka)

2008
Praha / Czech Republic

Vítěz

Event: Anketa České televize – Největší Čech (nejvýznamnější osobnost Čech, Moravy a Slezska)

2005
Praha / Czech Republic

Vítěz

Event: Anketa Týdeníku Televize, TV Plus a České televize – Hrdina filmového úsměvu tisíciletí (nejoblíbenější postava české filmové veselohry)

2000
Praha / Czech Republic
Anton Špelec, Sharp-Shooter

Vítěz

Event: Anketa Týdeníku Televize a České televize – Král českého filmového úsměvu (nejpopulárnější komik století)

1999
Praha / Czech Republic

Vítěz

Event: Stříbrná plaketa městského kulturního odboru

1958
Brno / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Čestný štít protektorátu Čechy a Morava s orlicí vévody Václava

1944
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Národní ceny umělecké

1942
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Stuhy časopisu Český filmový zpravodaj

1934
Praha / Czechoslovakia
Eaten Out of House and Home

Vítěz

Event: Anketa časopisu Český filmový zpravodaj – O popularitě našich kinoherců

1933
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Anketa časopisu Kukr – O nejpopulárnějšího našeho komika

1931
Praha / Czechoslovakia