Otakar Vávra

Screenwriter, Pedagogue, Organisational Worker, Director

Date of birth

28.02.1911

Place of birth

Hradec Králové, Rakousko-Uhersko

Date of death

15.09.2011

Place of death

Praha, Česká republika

Alternative names

Otokar Alois Vávra (rodné jméno)

Filmography

In Search of Ester

2005

Performers

režisér

Europe Danced the Waltz

1989

DirectorScreenplay

The Great Movie Robbery

1986

Cast

Role: muž potkávající husity

Veronika

1985

DirectorShooting ScriptScreenplay

Oldřich and Božena

1984

ScreenplayDirectorShooting Script

The Strolling Player

1984

DirectorShooting ScriptScreenplay

The Wanderings of John Amos

1983

Screen StoryDirectorScreenplay

The Dark Sun

1980

Shooting ScriptScreenplayDirector

A Story of Love and Honour

1977

DirectorShooting ScriptScreenplay

The Liberation of Prague

1976

DirectorShooting ScriptScreen StoryScreenplay

Sokolovo

1974

DirectorShooting ScriptScreenplayScreen Story

Warm Congratulations!

1974

Pedagogical management

režie

The Days of Betrayal

1973

Shooting ScriptDirectorScreenplayScreen Story

The Last Conversation

1973

Pedagogical management

režie

Engineer

1973

Pedagogical management

režie

The Devil

1972

Pedagogical management

režie

Trial

1971

Pedagogical management

režie

The Witch Hunt

1969

DirectorShooting ScriptScreenplay

Eduard and God

1969

Pedagogical management

režie

The Thirteenth Chamber

1968

Shooting ScriptDirectorScreenplay

Changes and Transformations

1967

Pedagogical management

režie

Romance for the Bugle

1966

Shooting ScriptDirectorScreenplay

The Golden Queening

1965

DirectorShooting ScriptScreenplay

Daddy's School

1963

Pedagogical management

režie

Our Dear Mister Foerster Died

1963

Pedagogical management

režie

An Ardent Heart

1962

DirectorShooting ScriptScreen StoryScreenplay

The Evening

1962

Pedagogical management

režie

The Night-Time Guest

1961

Shooting ScriptDirectorScreenplay

Black-and-White Sylva

1961

Pedagogical management

režie

The Medicine

1961

Pedagogical management

režie

Ceeling

1961

Pedagogical management

režie

The Tourist

1961

Pedagogical management

režie

August Sunday

1960

Shooting ScriptScreenplayDirector

Closing Time

1960

ScreenplayDirector

Journey Home

1960

Pedagogical management

režie

Caterwauling

1960

Pedagogical management

režie

Useless Motive

1960

Pedagogical management

režie

National Artist Zdeněk Štěpánek

1960

DirectorScreenplayCommentary by

The First Rescue Party

1959

DirectorScreenplay

Greent Street

1959

Pedagogical management

režie

Citizen Brych

1958

DirectorScreenplay

Against Everybody

1956

DirectorScreenplayCreative Group

vedoucí tvůrčí skupiny

A Hussite Warrior

1955

DirectorShooting ScriptScreenplayCreative GroupScreen Story

vedoucí tvůrčí skupiny

Jan Hus

1954

Screen StoryShooting ScriptDirectorScreenplay

Giant Shoe-Factory

1953

Screenplay

Assault

1953

Based on

Deployment

1952

DirectorScreenplay

The First Meeting

1952

Based on

Mr Racek Is Late

1950

Creative Group

vedoucí I. tvůrčího kolektivu

The Herald of Dawn

1950

Creative Group

vedoucí I. tvůrčího kolektivu

The 1848 Revolutionary Year

1949

ScreenplayCreative GroupScreen Story

vedoucí I. tvůrčího kolektivu

Love

1949

DirectorScreenplay

The Family Problems of Clerk Tříška

1949

Creative Group

vedoucí I. tvůrčího kolektivu

Two Fires

1949

Creative Group

vedoucí I. tvůrčího kolektivu

Krakatit

1948

Shooting ScriptDirectorScreenplayCreative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

The Silent Barricade

1948

ScreenplayDirectorCreative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

The Stone Table Inn

1948

Screen StoryScreenplayCreative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

On the Right Track

1948

Creative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

White Darkness

1948

Creative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

The Village Revolt

1948

Creative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

Presentiment

1947

DirectorScreenplayCreative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

He Was a Czech Musician

1947

Creative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

When You Return

1947

Creative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

Raptors

1947

Creative Group

umělecký šéf V. výrobní skupiny

The Mischievous Bachelor

1946

DirectorScreenplay

The Way to the Barricades

1946

DirectorScreen StoryScreenplay

idea a montáž

Rosina the Foundling

1945

DirectorScreenplay

Welcome Home

1945

DirectorScreenplayScreen Story

II. část – cesta z Wilsonova nádraží na Pražský hrad
II. část
II. část

Happy Journey

1943

DirectorScreenplay

I'll Be Right Over

1942

DirectorScreenplay

Enchanted

1942

DirectorScreenplay

Turbine

1941

DirectorScreenplay

May Fairy Tale

1940

DirectorScreenplay

Dr Hegl's Patient

1940

DirectorScreenplay

The Masked Lover

1940

ScreenplayDirector

The Magic House

1939

ScreenplayDirector

Humoresque

1939

ScreenplayDirector

Girl In Blue

1939

ScreenplayDirector

The Rubens Scam

1939

Director

The Guild of the Kutná Hora Virgins

1938

ScreenplayDirector

One Hundred Percent Sure

1938

Screen StoryScreenplayDirector

Her Step-Daughter

1938

Screenplay

Virginity

1937

ScreenplayDirector

A Philosophical Story

1937

ScreenplayDirector

Watchman No. 47

1937

Screenplay

Morality above All Else

1937

Screenplay

Camel Through the Eye of a Needle

1936

DirectorScreenplay

A Little Street in Paradise

1936

Screen StoryScreenplay

Three Men in the Snow

1936

Screenplay

Minx

1936

Screenplay

Autumn

1935

Film EditorDirectorScreenplayScreen Story

Maryša

1935

Screenplay

Childless

1935

Screenplay

Dawning

1933

Screenplay

We Live in Prague

1933

DirectorScreen StoryScreenplayFilm Editor

The Light Penetrates the Dark

1930

DirectorScreen StoryScreenplayFilm Editor

Awards

Vítěz

Event: 11. evropské ceny TREBBIA

2011
Praha / Czech Republic

Vítěz

Event: Výroční ceny Asociace českých filmových klubů

2011
Plzeň / Uherské Hradiště / Czech Republic

Vítěz

Festival: 4. filmový festival Küstendorf

2011
Drvengrad na hoře Zlatibor / Serbia

Vítěz

Event: Medaile Artis Bohemiae Amicis /Přátelé českého umění/ – rezortní vyznamenání za dlouhodobý přínos a šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí

2011
Praha / Czech Republic

Vítěz

Festival: 51. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ZLÍN FILM FESTIVAL

2011
Zlín / Czech Republic

Vítěz

Event: Státní vyznamenání České republiky

2004
Praha / Czech Republic

Vítěz

Event: 9. výroční ceny Český lev 2001

2002
Praha / Czech Republic

Vítěz

Festival: 36. mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

2001
Karlovy Vary / Czech Republic

Vítěz

Festival: 3. mezinárodní nekomerční soutěžní festival celovečerních hraných evropských filmů EUROFILM festival '98 Luhačovice

1998
Luhačovice / Czech Republic

Vítěz

Festival: 36. filmový festival pracujících – léto ´85

1985
70 měst / Czechoslovakia
Oldřich and Božena

Vítěz

Festival: 23. festival českých a slovenských filmů Praha

1985
Praha / Czechoslovakia
Oldřich and Božena

Vítěz

Festival: 23. festival českých a slovenských filmů Praha

1985
Praha / Czechoslovakia
The Strolling Player

Vítěz

Event: Kniha cti Svazu československo-sovětského přátelství

1980
Praha / Czechoslovakia
The Days of Betrayal

Vítěz

Event: Kniha cti Svazu československo-sovětského přátelství

1980
Praha / Czechoslovakia
The Liberation of Prague

Vítěz

Event: Řád republiky

1980
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Kniha cti Svazu československo-sovětského přátelství

1980
Praha / Czechoslovakia
Sokolovo

Vítěz

Event: Ceny hlavního města Prahy

1979
Praha / Czechoslovakia
The Liberation of Prague

Vítěz

Festival: 11. mezinárodní filmový festival HEMISFILM ´77 San Antonio

1977
San Antonio / United States of America
The Days of Betrayal

Vítěz

Event: Státní ceny Klementa Gottwalda

1977
Praha / Czechoslovakia
The Liberation of Prague

Vítěz

Event: Státní ceny Klementa Gottwalda

1977
Praha / Czechoslovakia
Sokolovo

Vítěz

Festival: 28. filmový festival pracujících – léto ´77

1977
52 měst / Czechoslovakia
The Liberation of Prague

Vítěz

Event: Státní ceny Klementa Gottwalda

1977
Praha / Czechoslovakia
The Days of Betrayal

Vítěz

Event: Cena Antonína Zápotockého

1973
Praha / Czechoslovakia
The Days of Betrayal

Vítěz

Festival: 10. mezinárodní filmový festival Mar del Plata

1970
Mar de Plata / Argentina
The Witch Hunt

Vítěz

Festival: 10. mezinárodní filmový festival Mar del Plata

1970
Mar de Plata / Argentina
The Witch Hunt

Vítěz

Exhibition: Přehlídka českých a slovenských filmů 69 Sorrento

1969
Sorrento / Italy
Romance for the Bugle

Vítěz

Event: Státní ceny za rok 1967

1968
Praha / Czechoslovakia
Romance for the Bugle

Vítěz

Event: Múzy pražských diváků

1968
Praha / Czechoslovakia
Romance for the Bugle

Vítěz

Event: Ceny ministra kultury a informací Československé socialistické republiky v oboru filmové tvorby

1968
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Čestný titul Národní umělec

1968
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Ceny Trilobit 1966

1967
Praha / Czechoslovakia
Romance for the Bugle

Vítěz

Event: Odměna vedení Československého filmu za nejúspěšnější film roku 1966

1967
Praha / Czechoslovakia
Romance for the Bugle

Vítěz

Event: Pamětní medaile k 20. výročí zestátnění Československého filmu

1965
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Řád práce

1961
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Čestné uznání Filmového studia Barrandov

1961
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Čestný titul Zasloužilý umělec

1955
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Umělecké prémie

1953
Praha / Czechoslovakia
Deployment

Vítěz

Event: Národní ceny za rok 1950

1950
Praha / Czechoslovakia
Love

Vítěz

Event: Státní ceny za rok 1949 v oboru filmu, rozhlasu a grafického vypravení knihy

1949
Praha / Czechoslovakia
The Silent Barricade

Vítěz

Event: Cena země České za rok 1947

1948
Praha / Czechoslovakia
Presentiment

Vítěz

Event: Aprobační komise pro schvalování českých filmů

1948
Praha / Czechoslovakia
Krakatit

Vítěz

Event: Cena země České za rok 1947

1948
Praha / Czechoslovakia
Krakatit

Vítěz

Event: Aprobační komise pro schvalování českých filmů

1948
Praha / Czechoslovakia
Presentiment

Vítěz

Event: Aprobační komise pro schvalování českých filmů

1948
Praha / Czechoslovakia
Presentiment

Vítěz

Event: Aprobační komise pro schvalování českých filmů

1946
Praha / Czechoslovakia
The Mischievous Bachelor

Vítěz

Event: Aprobační komise pro schvalování českých filmů

1946
Praha / Czechoslovakia
The Mischievous Bachelor

Vítěz

Event: Čestný štít protektorátu Čechy a Morava s orlicí vévody Václava

1944
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Národní ceny umělecké

1942
Praha / Czechoslovakia

Vítěz

Event: Stuhy časopisu Český filmový zpravodaj

1941
Praha / Czechoslovakia
May Fairy Tale

Vítěz

Event: Národní ceny za umění filmové

1941
Praha / Czechoslovakia
Národní cena za scénář
Turbine

Vítěz

Event: Národní ceny za umění filmové

1941
Praha / Czechoslovakia
May Fairy Tale

Vítěz

Event: Ceny ministra průmyslu, obchodu a živností

1939
Praha / Czechoslovakia
Humoresque

Vítěz

Festival: 6. mezinárodní filmový festival Benátky

1938
Benátky / Italy
The Guild of the Kutná Hora Virgins

Vítěz

Event: Ceny ministra průmyslu, obchodu a živností

1937
Praha / Czechoslovakia
A Philosophical Story